|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Dr. Balázs Csaba professzor , mivel olyan vizsgálati tortúrán mentünk keresztül, aminek folyamatát időrendben és eredmények sorrendben való leírása, ill. azok utáni diagnózisok ill. javaslatok hosszúsága, menyisége, ellentmondásossága, bizonytalansága miatt több oldalt tenni ki, megpróbálom a lényeges vizsgálati erdményeket leírni.
A gond jellegét tekintve: Közel másfél éve hajhullás, akne, vizsgálatok sorozata.
Ultrahangos hajdiagnosztika: a hajhagymák 1/3-a alhalt. Jav. részletes hormonális kivizsgálás.
Bőrgyógyászat: doxicilin, skinoren krém. diagnózis.: acne vulgaris, tellogén efflivium.
Nógyógyászat: hasi uh: adnex tájak duplex UH durva eltérés nélkül. Labor negativ. PCOS?
Endokrinológia: nyaki UH eredménye: a pm. lebenyek átlagos méretüek, az isthmus nem szélesebb. a nyelvgyök és a submandibularis nyálmirigyek szerkezete szabályos. A mandibula szöglet alatt mko. láthahtó néhány , 20mm-es és kisebb, az SCM mentés több 12-15mm-es menignus jellegű ovális ny.cs. Labor: anti TPO 160 ref.érték 00-40. Hasi UH negativ.
Digagnózis: Acne vulgaris, autoimmun thyreoditis. Háttérben hormonális eltérés hyperdrogenia nem igazolódott, a nógyógyász által felvett PCOS nem igazolódott.
Továbbküldés góckeresés, gégészet.
Gégészet: idült mandulagyulladás szerepe fenn áll, lehet góc. javaslat mandulaműtét, és kérésemre cytológia.
Citológai eredmény a nyaki nyirokcsomóból: változatos sejtpopulációj látható, melyek kis lymphocyták, nagy lymphocytak, immunoglobastok, egy-két histiocyter jellegű sejt is látható. A minta reaktiv nyirokcsomót reprezental. Javaslat. Amennyiben az elváltozás nő, vagy konzervativ kezelés hatására 3 hónapon belül nem húzódik vissza, az aspirációs vizsgálat ismételt elvégzése javasolt.
Ezután a gégész mégis a mandula kivételt javasolta, vagy góc vagy nem alapon. Megtörtént.
A cytológia ismétlése nem.
diagnózis. nem specifikus ny.cs. gyulladás, lássa belgyógyászat.
Belgyógyászat: lássa gégészet, labor
Gégészet: a nyirokcsomó a nyakon, arcon lazajló folyamat következménye lehet. lássa belgyógyászat.
Szájsebészet rendben, bölcsességfog műtét, vagy góc vagy nem alapon.
Belgyógyászat: Jav. lássa immunológia.
Utolsó vizsgálati Immunológia:
nyaki UH nyelvgyök alatti reaktiv nyirokcsomó, pmirigyben 2 göb. Izotóp negativ. Laborok: Utolsó imuunológiai labor a pm jobb lebenye 11x15x45 mm, a bal lebeny 16x10x38mm, Az alsó harmadban dorsalisan egy 3mm-es echoszegény göb megfigyelhető. Az istmus szélesebb. A jugulum és retrosernium szabad. A mirgyszövet vascularisatioja mérs. fokozott. A bal lebeny homogén. A nyaki nagyerek lefutása és átjárhatósága rendben. A nagy nyálmirigyek épek. Mk. állkapocs szöglet alatt reaktiv jelleggel menagyobbodott lgl-es detectálhatók, a legnagyobb jobb oldalon 21x7 mm-es bal oldalon 20x8 mm-es.
Labor:: A vérsüllyedés minden vizsgálatnál folyamatosan 19-30 között.CRP 6.3 (0.0-5.0) csökkent CD4/CD8 arány, ANFtHep.2. 1.00, Tireogl.e.at. 259.9 (0.0-225.0) TPO 130.60 (0.0-35.0) VVT4.07 (4.20-5.40) TSH 0.930 (0.300-4.200) fT4 17.2 (12.0-22.0) fT3 5.4 (2.4-6.3) CMV IGG fertőzésen átesett, EPstein-Barr fertőzésen átesett, Mycoplasma fertőzésen átesett. PMA mas. 2.00 (0.59-1.40)
PMA össz: 2,460.60 (424.86-1540.51)
diagnózis: acne vulgaris, alopecia areata
javaslat :immunonógián ismételt góckutatás és summamed a bőrgyógyászat után. Bőrgyógyászat: nincs mit tenni antitest miatt a haj akár ki is hullhat. Sampont irtak fel és a summamedet. Most nem tudtuk, hogy kell e a góckutatás ismétellten vagy valóban nincs mit tenni.
Diagnózis: acne vulgaris, telogen effluvium
Mivel el lettünk bocsájtva, elkezdtük volna az ismételt góckutatást, amit az immunológia javasolt, mivel a bőrgyógyászaton a nincs mit tennit szóban mondták papíron sampon felírva. És MOST VOLT a meglepetés. Három hónap után kaptunk egy értesítést az immunológiáról, hogy keressük meg őket. Javasolják a medol és letrox, kálium szedését. Diagnózisnak pedig: autoimmun betegség, thyreoditis subacuta. acne vulgaris, alopecia areata.
Kérdeztem milyen diagnózis alapján, végül is mi a gyermekem (22 éves ) betegsége? Ismételt vizsgálatok nem voltak csak amiket leírtam.
Tisztelt Professzor úr!
Kérem, hogy amennyiben valamilyen vizsgálati eredményre szüksége van még amit esetlegesen amit nem nem irtam meg ahhoz hogy reagálni tudjon, vagy nem volt egyértelmü kérem jelezze. De a gyógyszeres kezelést ilyen bizonytalan és ellentmondásos diagnózisok alapján nem tudom szabad e elkezdeni. Nagyon féltem a gyermekem. Szeretnék mindent megtenni, amit lehet. Ami talán még fontos lehet. Az aknek tavaly tavasszal voltak kiömölve, ezek viszont szép lassan elmultak őszre. Azóta csak havonként jelentkezik a mensessel kapcsolatban, és lényegesen kevesebb, és más jellegü. A hajhullás viszont nem mult el, egyébként nem foltosan hullik. És talán ami megjegyezendő: Az utóbbi 1,5 évben az étkezés mennyiségével nem alátámasztható folyamatos mérsékletes hízás, és fáradékonyság.
Szeretném kérdezni, a jelzett vizsgálati eredmények milyen betegségre utalnak, kell e további ismételt vizsgálat, egyáltalán van e pajzsmirigy betegsége, vagy góc, vagy gyulladás, vagy immunbetegség, vagy ha vannak is eltérések a laborban kell e kezelni, ha igen milyen szakrendelés?
Korábban már írtam a gondomról, reagált is, de elfoglaltsága miatt részletesen nem volt módjában érdemi segítséget, útmutatást adni.
Szeretném kérni véleményét, ha lehet minnél hamarabb, mert szeretnék továbblépni, és már kértünk egy időpontot egy vizsgálatra, csak nem vagyok benne biztos, hogy ez legyen e az első lépés. (pajzsmirigy vizsgálat)
Tisztelettel köszönöm válaszát és fáradozását.
Üdvözlettel:
Tisztel Kérdező!
Nagyon sajnálom, hogy leánya ilyen tortúrán ment keresztül.
A leírtak alapján az érzésem az, hogy sok vizsgálat történt, de nem történt meg a beteg panaszainak és eredményeinek egységes értékelése, szintézise.
Az eddigiek immun-endokrin betegség lehetősége mellett szólnak, amely betegségek már gyógyíthatók. Nyílván célszerű a panaszok birtokában további vizsgálat(ok) elvégzése a holisztikus medicina keretében és ezt követően oki kezelés beállítása.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
táplálkozási rendellenességek
vitaminhiányok.
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon köszönöm válaszát, ahogy értettem immunerősítőre lenne szükségem... Sajnos a laktáz tabletta nem túl sokat használ, már próbáltam, a Diopp-t pedig muszáj bevennem, mertkülönben nem tudok cipőt húzni. A doktor úr említette már a pentoxyfillint egyszer mint immunstimulálnst, a családban van aki szed Chinotalt (annak is ez a hatóanyaga). Ha a doktor úr esetleg javasolja, én beszedném, mivel van a családtagomnak. Jövő hónap vége felé kell illetve tudok menni Önhöz, de addig az állapotom miatt nem tudok várni.
Várom szíves válaszát!
Tisztelettel,
Barbara
A Chinotal szedését elkezdheti, de először csak 1 tbl-val.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Az alábbi problémával küzdök amiben szeretném a segítségét kérni. Autoimmun thyreoiditis-szel kezel a doktor úr, napi 50 ug Letroxot szedek és 2db Antiox Vitált. Mellette még DioPP-t vizesedésre. Az elmúlt időszakban nagyon küzdök hasfájással és székrekedéssel. Próbáltam kezelni probiotikummal, prebiotikummal, és Aloé Vera Juice-al, de egyik sem járt túl sok sikerrel.
Tejterméket szinte egyáltalán nem tudok fogyasztani már 2 hónapja, mert rosszul vagyok tőle. A Professzor Úr mit javasol? Sajnos megint fájnak az ízületeim és a vizesedést is jobban érzem, plusz fáradt vagyok sokszor. Tanácstalan vagyok, lehet, hogy az immunrendszeremnek valamilyen segítségre lenne még szüksége?
Várom szíves válaszát, tisztelettel,
Barbara
A dioPP okozhat ilyen bajokat.
A laktáz rágótablettát javaslom egyelőre. Az immunstimulánst így recept nélkül nem lehet beszerznie.
Jó egészséget kívánok:
(Dg.: Hashimoto thyr., APS III/C, polyallergiás synd. Th.: Letrox 25 g, Seleno Precise 2 db, Vigantol 1 csepp, Isoprinosine 3x2)
A múlt héten írtam a doktor úrnak, és a bőrproblémák miatt a Royal Jelly méhpempő szedését javasolta napi 2-3 szemet. Utánanéztem a terméknek, de sajnos néhány kivétellel csak "kevert" állapotban kapható: vagy szójával, vagy ginsenggel. Előbbi az autoimmun folyamat és szójaallergia miatt kizárt, a ginsenget meg nem tudom, tanácsos e szednem. A maradék termékek viszont eltérő arányban (10-600 mg) tartalmaznak méhpem, így tanácstalan vagyok, mennyi is a 2-3 szem adott esetben... A terméknek utánanézve viszont nagyon megörültem, mert a koleszterinszint, emésztési zavar, sőt talán a hipertrichózis terén is javulást hozhat, ha jól értem. Most úgy döntöttem, veszek méhésztől 5-10 grammnyi méhpempőt, és majd valahogy kiadagolom magamnak. Doktor úr mit tanácsol, milyen mennyiségben (mg/nap) szedjem?
Plusz nagyon jó hírem: a DioPP-t teljesen el tudtam hagyni, és a Brinaldix 30 mg helyett is már csak 20mg-ot szedek! : )))))) Ez maga a csoda előttem, másfél éve nem volt ilyenre példa... Nagyon hálás vagyok Önnek az új gyógyszerért! Bízom benne, hogy hamarosan már egyáltalán nem kell semmilyen vízhajtó, érfalerősítő.
Köszönettel: Edina
A ginseng a jobb választás, kezdetben 2, majd 2 hét múlva 3 tbl-t szedhet.
Örülök javulásának.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor Úr!
2006 óta járok Izotópdiagnosztikai Szakambulanciába, akkor kiderült hogy pajzsmirigyemmel gond van kaptam rá napi 25 ug L-thyroxint. Dg: hypothyreosis, pco-sy.in obs. kissé magasabb testosteron (3,1) és a raromenorrhoea felveti esetleges pco. sy lehetőségét, transvag. uh is volt amin több tüszőt is láttak. Rendszeresen jártam vissza továbbra is ugyanígy kellett szednem L-thyroxint, nem is volt semmi baj, menzesz rendszeresen megjött, akkor én nem is tudtam hogy mit jelent a pco és dr. úr sem említette meg. Egy új doktor Úr van azóta és eddig 2.-szer voltam nála, vérvétel eredménye rosszabbodott és ezért első alkalommal 2.szeresére majd 3.szorosára emelte L-tyroxint. Utóbbi fél évben nagyon megerősödött szőrösödés és egyből erősebb sötét színű szőr arcomon is, máshol már eddig is észre vettem pihéket de nem volt ilyen vészes és nagyon megijedtem elkezdtem utána keresgélni és igy akadtam rá Pco-ra a neten és most került kezembe 4 évvel ezelőtti leletem. kb 2-3 hónapja nagyon elkezdett hullani hajam is. Férjemmel sok éve próbálkoztunk babával de nem sikerült úgyhogy nem is erőltettük, de igy akkor ez a betegségem van és emiatt nem? Ha megyek vissza orvoshoz akkor rá kérdezek de addig is nagyon aggódom és ezért írtam önnek. Biztos a Pco eredmények és tünetek alapján? Tavaly voltam Uh-n akkor nem láttak cisztákat, de úgy olvastam ez nem gyógyitható csak kezelhető, úgy hogy ha akkor erre utaltak eredmények akkor most is ez okozhatja a problémáim? ne haragudjon csak nagyon meg vagyok ijedve. :( Köszönöm válaszát
Tisztelt Káérdező!
A pajzsmirigybetegség és a PCOS gyakran együtt fordulnak elő. Kezdjük az elejéről- ha eddig kezelő orvosai nem tették meg.
PCOS (policiszátás ovárium szindróma)
Hormonok: a hírvivő anyagok Hogyan okoznak PCOS-t?
Az információs forradalom idejében talán célszerű, ha a számítógépek nyelvét hívom segítségül. Hétköznapjaikban újabb és újabb információk áradatát zúdítják ránk. Az emberi szervezet működése is elképzelhetetlen ilyen információk, jelek nélkül. A jeleket, amelyek a híreket a külvilágról és szervezetünk állapotáról közvetítik: hormonoknak hívjuk. A hormonokat felfogó érzékeny pici jelfogókat, szenzorokat receptoroknak nevezték el.
Mik tehát azok a hormonok?
A hormonok olyan anyagok, amelyek egész szervezetünk energia- ,szexuális-, növekedési- , szellemi és testi működését szabályozzák. Fontos megjegyezni, hogy a környezeti (időjárás) és a szociális alkalmazkodás (stressz tűrés), a szaporodás, a nemi vágy (libidó) is a hormonok irányítása alatt áll. A hormonok termelésére „szakosodott” szerveket endokrin szerveknek, az ezzel foglalkozó tudományt endokrinológiának nevezik.
A legfontosabb endokrin szervek (a teljesség igénye nélkül):
• Agyalapi mirigy
• Nemi szervek (petefészek, herék)
• Pajzsmirigy
• Mellékpajzsmirigy
• Mellékvese
• Hasnyálmirigy
• Csecsemőmirigy (timus)
• Zsírszövet
• Gyomor-bél rendszer
A hormonokra jellemző, hogy rendkívül kis mennyiségben (a gramm egy milliomod részében) vannak jelen a vérben és nem a hormontermelő szervben, hanem attól távol fejtik ki hatásukat. Erre példa a pajzsmirigy, a hormonok a pajzsporcelőtti mirigyben termelődnek, de hatásukat szinte mindegyik szervben kifejtik az energiaszabályozástól, a nemi funkcióktól a hajnövekedésig.
Ezeknek a „hírvivő” anyagoknak a termelődését számos tényező befolyásolja:
• Életkor
• Nem
• Évszaki- napszaki változások (reggel és este rendkívül eltérőek lehetnek!)
• Örökletes tényezők
• Fény és külső hőmérséklet hatásai
A hormonok és az immunológiai szabályozás közvetlen kapcsolatban vannak egymással, aminek az a magyarázata, hogy a fentebb említett csecsemőmirigy (timusz) is hormonális (endokrin) szerv. A hormonális, az idegrendszer és az immunrendszer kapcsolata rendkívül fontos, de ennek a témának meghaladja a kereteit és erre egy későbbi írásomban kívánok visszatérni.
Ez egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma (i. ábra). Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
- Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
- A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
- Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
- Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
- A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
- Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
- Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
- A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
- Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése
- Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.
- Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét.
- Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (menzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.
- A meddőség specifikus kezelése
Az ovulációk kialakulása szempontjából az előzőekben vázolt életmódi és gyógyszeres kezelés is sikeres lehet (antikoncipiens hatású szer alkalmazása esetén annak megvonása után). Ha ezek nem vezetnek eredményre, specifikus gyógyszeres ovuláció indukció vagy sebészi terápia indokolttá válhat. A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek sebészi kezelésének, amely un. ék-alakú rezekcióból, a petefészket körbevevő tok eltávolításából áll. Gyakran eredményes, de sajnos nem végleges eljárás.
Jó egészséget kívánok:
Köszönöm válaszát!
A kérdése összetett, de hosszas válasz helyett a lényegre térek ki.
Amennyiben gyermeket nem kívánnak, akkor az ilyenkor szükséges kezelés nem szükséges. Amennyiben a mensese rendszertelen, akkor más a helyzet. Az inzulin vizsgálat valószínüleg megerősíti a PCOS-t (utalok ezen a honlapon általam bnemrég több fejezetben leírtakra(
Jó egészséget kívánok:
Kb féléve Hashitomo thyreoditist diagnosztizáltak.Előszőr pajzsmirigytulmüködésem és gyulladásom volt,kb 4 honap után alulmükődésem van.Jelenleg erre szedek gyogyszert Letrox 50 mg reggel 1 szem.A betegséget a stressz okozta nállam. 54 éves vagyok 4 éve elmult a menstruáciom szépen fokozatosan abba maradt,nem volt semmi problémám vele.Az orvos szerint,ettől a betegségtől,lehetséges hogy ujra megjőn a menstruációm.Nagyon meg vagyok ijedve. 54 éves vagyok nem szeretnék teherbe esni.A kérdésem Őnhőz az lenne valóban,igy van ?A hormonzavar meghozhatja a menstruációt ? Ujból védekeznem kell ? Azoóta állandóan figyelem magam,de a mell érzékenységen kivűl,nincs semmi. Segitségét és válaszát előre is köszönöm ! Üdvözlettel zsuzsanna.
Gondolom erről a kérdésről a gyógyszert felíró orvos felvilágosította!
Egyébként ettől nem jön visszza mensese, hacsak más endokrin betegsége nincs.
Jó egészséget kívánok:
3 éve kezelnek pajzsmirigyalulműködéssel, járok rendszeresen kontrollra. Júniusban a TSH-m 43 volt, nagyon magas. Letrox 100-at szedtem, napi egy tablettát, 3 héttel később a TSH 7 volt. Az orvosom azt mondta,szedjem tovább a Letrox 100-at, és október végén menjek vissza. Nemrég voltam vérvételen, és most 13,91 lett a TSH érték. Mit csináltam rosszul? Mitől lehet,hogy megint emelkedett?
(Nyaralás alatt kimaradt 3 nap, egyébként szedtem rendesen a gyógyszert.
Szoktam reggel kávét is inni, miután letelt a félóra a Letrox bevétele után. Fogamzásgátlót is szedek,azt este szoktam bevenni.)
Előre is köszönöm a választ.
Andrea
A jelenségnek több oka lehet. A gyógyszer szedésének helyes rendje mellett tisztázni kellene, hogy milyen ok, ill. okok állhatnak a csökkent biológiai hatás hátterében. Az egyik ilyen ok a felszívódási zavar lehet, de más tényezők is befolyásolhatják, amelyek kiderítése további vizsgálatokat ígényelhetnek.
Jó egészséget kívánok:
Most a TSH-m 1.0 , és 10 évvel ezelőtt műtöttek cusing szindrómával és utána addison kórom lett. Most nagyon hullik a hajam mert volt egy nagyobb gyulladás a szervezetben, és szedni szeretném a Biovanne tablettát. De mivel jódot tartalmaz, nem tudom hogy el merjem - e kezdeni, nem okoz - e bajt a pajzsmirigynél. Válaszát várom és előre is köszönöm!
Jóllehet a Cushing szindróma és a műtéte után kialakult Addison kór nem feltétlen van összefüggésben. Az Addison kór egyes formái autoimmun eredetűek és társulhatnak autoimmun pajzsmirigy gyulladással. Ezért a gyógyszer elkezdése előttt ezt a lehetőséget feltétlen ki kellene zárni.
Jó egészségert kívánok:
2009. év júniusában lettem állapotos. A terhesség 9. hete körül –elővigyázatosságból - magam kértem a háziorvosomat, hogy készíttessen nekem egy TSH labort, mivel családunkban - édesanyámnál- előfordult pm. betegség, strúmával operálták őt. Az eredmények beigazolták gyanúmat, a terhesség 10. hetében tehát enyhe túlműködést mutattak. Ezzel párhuzamban semmilyen tünetem nem volt, legalább is én, a mai napig nem vélem annak akkori állapotomat. Ezzel szinte egy időben, miután telefonon közölte velem az értéket a háziorvos, vérzéssel kórházba kerültem, vérömlenyt diagnosztizáltak, két hét múlva engedtek ki. A 14. héttől egy endokrinológus orvos Propycil szedését írta elő nekem, napi 2*1 szemet reggel és este és kb. 3 havonta kontrollt. A túlműködésnek nálam semmilyen tünete nem volt, csakis azért „derült fény” erre a dologra, mert elővigyázatos voltam és kértem a laborvizsgálatot.
Végig veszélyeztetett terhes voltam, a 20. héten bekövetkezett egy részleges lepényleválás is, ami után újra szigorúan feküdnöm kellett.
A februári szülést követően – egészséges lánygyermeket hoztam világra - tejem nem indult be rendesen, minimális mennyiség volt, kislányom nem tudott szopni bőr-bőr kontaktusban, így a 3. hónaptól már nem is fejtem, mert szinte semmi tejem nem maradt. A tablettát végig kellett szednem. A szülés alatt 16 kg-ot gyarapodtam, amiből a császár után egy héttel, már csak 3 kg volt. Utána viszont, kb. a 6-7. héttől rohamosan hízni kezdtem, legalább is, azt érzékeltem, hogy egyik napról a másikra, akár 2-3 kg is rajtam maradt. Mindezt ugrásszerűen, tehát szakaszokban éreztem. Majd minden nap méredzkedtem, de a súlyom ugrásszerűen nőtt meg, szinte „egyik napról a másikra”. Valamint iszonyatosan elkezdtek fájni az izületeim, amik sajnos a mai napig fájnak és megkeserítik a mindennapjaimat.
Én úgy éreztem, a Propycil tart „fogságban”, csak híztam és híztam, és ezt követően meghoztam a döntésemet, és saját felelősségemre a gyógyszer szedését abbahagytam (ezt orvosommal egyelőre nem mertem közölni). Az orvosom azzal indokolta az első kontroll alkalmával a gyógyszer további szedését (napi egy szemet), hogy nehogy átforduljon a pm. túlműködésbe a szoptatás miatt, hiába bizonygattam neki, hogy de hisz már nem szoptatok, mert nincs mit…
Ön korábbi cikkében írta, hogy a Propycilt hosszútávon szedve, ajánlott májfunkciót vizsgálni. Nálam ez egyszer sem történt meg az egy év alatt, amíg a várandósság alatt és után szedtem…
Immáron 5-6 hónapja (most már 8 hónapra vagyunk a szüléstől) hogy nem szedem a tablettát, a 2 hónapos kontroll eredményeim – amikor az orvos még úgy gondolta szedem a tablettát 1 szemet naponta – tökéletesek voltak, mind a TSH, FT3, FT4. Ezen kontroll után a doki újabb két hónap szedést javasolt legutóbb, azt követően egy újabb kontrollt két hónap múlva, de csak TSH-ra. Az is rendben volt. Most következik az újabb, vagyis a 3. kontroll, ugyancsak csupán TSH-ra (amiről Ön ugyancsak írt már egyik cikkében, hogy nem elégségesen tájékoztat ez az érték a pm. megfelelő működéséről).
Ne értsen félre Professzor Úr, sosem szálltam szembe az orvosok tudásával és utasításaival sem, EDDIG, de nem voltam képes tovább elviselni azt a tudatot, hogy esetleg azért hízok tovább és tovább, mert szedetnek velem – elővigyázatosságból!!! – egy olyan gyógyszert, amire esetleg nincs is szükségem. Vállalom érte a felelősséget és a következményeket. Ez az iszonyatos súlyfelesleg megvisel, nem tudom úgy élvezni az anyaságot sem, mint ahogyan tehetném, illetve szeretném.
Pm. nagyobbodásom van - és a családunkban is mindenkinek - már huszonévesen cisztákat találtak benne. Ezek állapotáról nem tudok most beszámolni, nincsenek friss eredményeim. A vérértékeim mindig rendben voltak, legalább is, a TSH. Iszonyatos súlyfelesleget cipelek most már magamon ezzel a +12 kg-mal, összesen kb. 40 kg-ot. Az elmúlt fél év nekem nem a boldogságról szólt. Állandó izületi, vagy izomfájdalmaim vannak (amik nem hiszem, hogy csupán a súlyom miatt lennének, mert reggelente az ujjaim is annyira fájnak, hogy alig bírom behajlítani őket- persze ez a terhesség szövődménye is lehet, bár akkor nem voltak ilyen gondjaim), állandóan fáradt vagyok, ingerlékeny, energiátlan, és megküzdöttem a szülés utáni depresszióval is, sőt hullámokban akár most is rám tör.
Lehet, hogy minden miattam van, és lehet „rászolgáltam” erre az állapotra, de érdekelne, mi a rövid szakmai véleménye erről a „történetről”, esetről. Én nem azt várom senkitől, hogy azt mondja, azért vagyok elhízott, mert pm. beteg vagyok – adja Isten, hogy az kerüljön megállapításra, hogy minden rendben a pm.-el – nem akarok ezzel takarózni. Nem azt várom, hogy az izületi fájdalmaimat is a pm.-emre foghassam, a súlyom helyett…hanem a megoldást, az okokat szeretném tudni, hogy érdemben tehessek magamért, megtaláljam a kiutat.
Elnézését kérem, és a többi olvasónak is, hogy ilyen hosszúra sikeredtem, de azt hiszem, így „kerek” a történet.
Amint kapok időpontot, felkeresem Önt.
Üdvözlettel és válaszát előre is megköszönve: H. Andrea
Nagyon sajnálom a történteket. Miként szavaiból kiveszem lényeges panasza nem volt csak a TSH volt alacsonyabb, s ezért kezdték el a kezelést.
Így a többi részlet ismerete nélkül nem volna helyes véleményt mondani. Azt azonban mindenki számára hangsúlyoznom kell, hogy a TSH érték a terhesség első 3 hónapjában élettani okok miatt is alacsonyabb, majd 3 havonta célszerű a szintet ellenőrizni.
A Propycil kezelés csökkenthetőnek, majd elhagyhatónak tűnik ( a májfunkció ellenőrzése pedig szükséges). Tisztázni kell, hogy mi váltotta ki az esetleges pajzsmirigy túlműködést.
A jó dolog az, hogy a baba egészséges, az Ön gondja pedig megfelelő kezeléssel meg fog oldódni.
Jó egészséget kívánok:
37 éves nő vagyok.
A pajzsmirigy UH vizsgálatom eredménye az alábbi:
A jobb lebenyben egy 4 és egy 6 mm átmérőjű , valamint egy 15x6 mm átmérőjű echoszegény szerkezetű göb látszik. A bal lebenyben egy 22x44 mm átmérőjű inhomogén, helyenként folyadéktartalmú részeket, helyenként meszesedéseket tartalmazó göb látszik. Mindkét oldalon a nyaki erek körül és sumbandibularisan néhány 5-7 mm átmérőjű echoszegény szerkezetű solid képlet látszik. A legnagyobb göbön biopsiát végeztek, a vizsgálat szerint nem rosszindulatú.
TSH értéke 1,9 mU/l.
Ön szerint szükség van a legnagyobb göb műtéti eltávolítására? Van más gyógymód is?
Köszönettel: Beáta
A kérdés az, hogy mi váltotta ki a göböt és a cystát (gyulladás?).
Amennyiben nem rosszindulatú, akkor nem feltétlen kell eltávolítani,hanem helyi kezeléssel, ún. szklerotizációval is eltüntethető.
Jó egészséget kívánok:
Az én problémám 1999-ben kezdődött, akkor találtatk a pajzsmirigyemben olyan jellegű elváltozás, hogy a citológiai vizsgálat után a műtétet javasolták. Eltávolították a jobb lebenyt szinte teljesen és a balból is keveset. A műtét során készült vizsgálat nem igazolt rosszindulatú elváltozást. Talán egy év alatt sikerült beállítani a hormonszintet, ehhez napi 150mg Euthyrox szedésére volt szükség. 11 évig ezzel nem volt semmi gond, most májusban voltam egy vérvételen, ahol a TSH értékem 5,8 volt. Majd 3 hónap múlva a kontroll vérképen 0,7. 1 hónapja nagyon komoly alvásproblémáim vannak és felgyorsult az anyagcserém is, sokszor hasmenéssel küzdök. Ön szerint mi lehet az oka annak, hogy 11 év után minden ok nélkül alulműködésből szinte túlműködés lett?
Válaszát köszönöm.
Üdvözlettel,
Angéla
Ennek sok oka lehet. A legvalószínűbb, hogy a gyógyszer felszívódása változott meg, ezért volt átmenetileg emelkedett a TSH értéke.
Azt tanácsolom, hogy az előírásokat betartva a korábbi gyógyszerdózisra álljon vissza.
Ez is bizonyítja, hogy a tünetei, panaszai jobban jelzik bajt, mint a TSH.
Jó egészséget kívánok:
Nemrégiben, nyaki UH vizsgálat során, 20x27x52mm-es bal oldali pajzsmirigy lebenyemben egy többgócú, belsejében cystikusan degenerált 36x20mm-es göböt fedeztek fel (a jobb oldali lebennyel nem volt gond). Az UH vizsgálat megállapitotta, hogy a "glandula submandularis, a parotis nagysága echoszerkezete" mindkét oldalon rendes. Ezt követően a kezelőorvosom TSH vizsgálatra, majd aspirációs cytológiára küldött.
A TSH értékem 0.83, az FT3 5.5, az FT4-em 17.8 lett. Az aspirációs citologiai vizsgálat egy kolloidban gazdag mintából megerősitette egy benignus follicularis collidgazdag vegyes echoszerkezetű strumagömb jelenlétét, de malignitást szerencsére nem állapitott meg. Fizikális vizsgálattal a göb nem érzékelhető, panaszom nincs. Tekintettel a szoliter strumagömb méretére, a kezelőorvosom a biztonság kedvéért műtétet javasolt.
Azt a tájékoztatást kaptam, hogy gyógyszeres kezeléssel a göb nem csökkentető. Ekkora meretü szoliter göbnél Ön is szükségesnek tartja a műtétet, vagy lát esélyt arra, hogy további kezeléssel a helyzet esetleg javitható? Izotopos vizsgalat, es tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása nem tortent. Nem tudom, ezek elvegzese az előzmények alapján az Ön véleménye alapján javasolt-e? Ön javasolna egyéb immunologiai vizsgálatokat?
Van-e olyan, életmódbeli váltás, aminek következtében van esélyem a göböt csökkenteni, vagy nagyobb bizonyossággal kizárni, hogy az elváltozás rosszindulatú és a citologiai lelet esetleg "false negativ"? Azt is olvastam (bár a forrás nem hiteles), hogy a göbök egy részenek mérete akár spontán is csökkenhet. Van arra kutatás, hogy a spontán csökkenés milyen gyakran következik be, illetve azoknál, akiknél bekövetkezett, miért történhetett?
A dolgok jelenlegi állapotában mindenféle életmódbeli változást és alternativ kezelési módszert (kinezologia, speciális diéta, stb) szivesen kiprobálnék, csak ne kelljen a pajzsmirigyemet kivenni. Nyilván, ha a göb nő, diszkonfort érzetet okoz, vagy későbbiekben a malignitás igazolható, akkor a műtétbe is beleegyezek, de csak akkor, hogyha az elkerülhetetlen.
Nagyon köszönöm előre is a segitségét, további jó munkát és jó egészséget kivánok. Üdvözlettel: Mátyás
A leírás pontoos.
Lehetséges teendők:
1. Tisztázni,hoghy mi váltotta kis a folyamatot (pl autoimmun gyulladás).
2. Amennyiben cysta és nem volt rosszindulatú, akkor szóbajöhet a göbök injekcióval történő "szkelorizációs" kezelése
3. A megfigyelés és nyomonkövetés természetesen indokolt.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:
Tisztelt Doktor úr!
(Dg.: Hashimoto thyr., APS III/C, polyallergiás synd. Th.: Letrox 25 g, Seleno Precise 2 db, Vigantol 1 csepp, Isoprinosine 3x2)
Két hete voltam a doktor úrnál, és Isoprinosine-t írt fel napi 3x2 szemet. Doktor úr! JOBBAN vagyok!!!!! Reggelente fel bírok kelni, és érzem, hogy kipihentebb vagyok végre! Hihetetlen jó érzés, hogy egy év után este lefekszem, és reggel fizikailag és lelkileg is regenerálódva ébredek fel. A közönyösség, amit egyre jobban éreztem a kapcsolataimban, és nagyon aggasztott, szintén visszaszorult, érzem, hogy újra érdekelnek dolgok és tudok kreatív lenni... Nagyon köszönöm a segítségét! A mensesem is 26 napra jött meg, bízom benne, hogy most már rendeződik, és a vizesedés meg az allergiás tünetek is elmúlnak végleg!
Ami még felmerült bennem , de sajnos nagyon rosszul voltam, amikor találkoztunk és nem tudtam elmondani: hogy egyre több kis barna folt jött ki az arcomon, nyakamon, felsőtestemen. Nem anyajegy, annál halványabb, de van ahol kisebb, van ahol nagyobb folt, és nem múlik el. Emellett nem tudom, mi az oka, de több helyen gyulladt vagy sebes lett a bőröm, pl. horzsolás, pattanás okozta seb, és hetek óta nem gyógyult meg. Van olyan seb, ami már szeptember eleje óta nem gyógyult meg, pedig csak horzsolás. Máskor pár nap alatt elmúlt, most pedig mintha nem tudna gyógyulni. MI lehet ennek az ok??? Összefügghet ez az APSIII valamelyik részével? Még mindig nem tudom, hogy mi az a négy betegség közül, ami jelen van, és hogyan deríthető ki. Vagy ne foglalkozzak vele, amíg teljesen egyértelmű nem lesz?
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina
Elnézést, ha kétszer is elment a levelem, de a válaszokból úgy tűnt, hogy elsőre nem sikerült elküldenem.
Még egyszer köszönöm a segítséget!
Tisztelt Edina!
Nagyon örülök javulásának. A bőrelváltozás még korábbi betegségének következménye lehet.
Erre egyelőre a Royal Gelly méhpempő tbl-t javalom (2-3xl tbl/nap).
Jó egészséget kívánok:
Szeretném megkérdezni, hogy kell-e hormont szedni ilyen TSH érték mellett? A nőgyógyászom kérte a labort, 11 hónapos kisfiam van,nem tudok lefogyni, kb.25 kg súlyfeleslegem van.
2010.08.24.-én menses 3.napján vették le az első vért.
Thyreoglobulin:0.402 ng/mL (alacsony)
TSH:0.05 mIU/L (alacsony)
T3: 3.76pg/mL (alacsony)
T4: 1.40 ng/dl (emelkedett)
A ciklus 21.napján került sor a második laborra:
2010.09.13-án.
Thyreoglobulin: 0.121 ng/mL (alacsony)
TSH 0.31 mIU/L (alacsony)
T3,T4 értékek jók lettek.(3.25 és 0.98)
Tisztelettel kérem, legyen szíves válaszolni, kell-e endokrinológiára mennem?
Más tünetek: bőrszárazság(fejbőr), ingerültség, rossz közérzet (depi), sírás rohamok, fáradtság. A súlyom miatt nagyon rosszúl érzem magam.
Nagyon köszönöm, tisztelettel:
P. F. Emese
Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a pajzsmirigye milyen tapintatú, milyen konzisztenciájó, van-e autoimmun gyulladás. A laboratóriumi értékeket nem kell kezelni. Az azonban nem kizárt, hogy a szülés után alakult ki ún. post-partum thyreoiditis.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Sajnálom, hogy a problémát még a terhesség előtt célszerű megoldani. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek! Jód adása kerülendő!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:
Kérdésem az lenne hogy kisbabát szeretnénk és a vérvételi eredményem eltérést mutatott a pajzsmiriggyel kapcsolatban. a TSH-m 0,09 a T3 T4 normal értékek közt van. Kaptam gyógyszert Propicyl-t minden másnap kell szednem 1 szemet, viszont pont ezen az oldalon olvastam hogy súlyos májkárosodást okoz. Kétségbe vagyok esve hogy most elkezdjem szedni a gyógyszert vagy sem????????Köszönöm mielőbbi válaszát!
Valóban a Propícilnek lehet ilyen mellékhatása. Először tisztázni kellene, hogy valóban van-e a pajzsmirigynek betegsége, vagy csak a "TSH beteg"?
Nem célszerű a TSH, hanem a beteget kezelni.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
Megtisztelő válaszában bízva kérem ismét a tanácsát!
Egy éve pajzsmirigy gyulladásom volt,amit rövid ideig tartó Metothyrin szedéssel sikerült is rendezni.Rendszeresen járok Tsh kontrollra.Sokáig a normál tartományban voltak az értékeim,most azonban úgy tűnik,hogy a pajzsmirigyem működése alulműködésbe csap át.Az utolsó három eredmény fokozatos emelkedést mutat(1.9 - 2.5 - 3.4--).A következő vérvételre 1 hónap múlva kell mennem,de borítékolni tudnám,hogy a következő érték még magasabb lesz(a panaszaim alapján).Most voltam UH kontrollon:az echostruktúra diffúzan ,finom szemcsézettséget mutat.Körülírható képlet sem solid,sem cystosus nem látható.A pm enyhe fokú struktúrális eltérése thyreoditis utáni állapotnak megfelel.
Az emésztésemre olyan hihetetlen mértékben lassítólag hat,hogy nagyon zavarja a közérzetemet.
El kezdtem hízni,szinte észrevétlenül (vékony alkat vagyok-az 54 kg-os súly mellett érzem tökéletesen magam-ez a \"sanyargatás-mentes\" átlagsúlyom).Jelenleg 60 kg vagyok,s nagyon zavar.Az étkezésemre mindig is odafigyeltem,rengeteg zöldséget,gyümölcsöt fogyasztok,rendszeresen mozgok,tornázom,de nem tudok a feleslegtől megszabadulni.Étkezés után akkora a hasam,mint egy \"jóllakott napközisnek\" vagy egy 26 hetes terhesnek.Életemben nem volt még székrekedésem,de most azzal gyötrődöm.Ahogy bejött ez a hűvösebb őszi idő,majd meg tudnék fagyni.
ÉN NEM EZ AZ EMBER VAGYOK!
Kérem segítsen!
Mivel tudnék az emésztésemen,közérzetemen segíteni?Bozasztóan zavar ez a 6 kg,ami tudom,hogy nem sok,de meg akarom állítani,s nem akarom megvárni amíg 20 kg lesz belőle.
Hogyan tudom az anyagcserémet megtámogatni,visszaállítani a normális sebességre?Mikortól válik szükségessé a hormonpótlás?Van -e bármilyen gyógynövény vagy készítmény ami segíthet?(nem akarok a saját szakállamra hülyeséget elkövetni)
Kérem segítsen,mert már ott tartok,hogy utálom magam!
Nagyon várom a válaszát!Bízom benne,hogy létezik kézzelfogható megoldás a panaszaimra!
Kérem Professzor Úr segítsen!
Köszönettel: Dóra
Tisztelt Dóra!
A pajzsmirigy csökkent működése valóban okozhat ilyen panaszokat, ennek hátterében több ok állhat. Valami félreértés lehet, mert a pajzsmirigy gyulladásos betegségét nem célszerű Metothyrinnel kezelni...! Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Javaslatom: a betegség hátterének, kiváltó okának tisztázása és oki kezelés.
Jó egészséget kívánok:
TISZTELT PROF.ÚR
TAVALY MÁRCIUSBAN MEG ÁLLAPITOTÁK HOGY PAJZSMIRIGY TÚLMÜKÖDÉSEM VAN,AZOTA KEZELNEK NAPI 3X1PROPYCIL 50 TABLETTÁVAL SAJNOS AZ EREDMÉNYEM NEM VÁLTOZOTT UGYAN NINCS SEMMI PROBLÉMÁM CSAK AZT SZERETNÉM TUDNI MILYEN HÁTRÁNYOM LESZ A TÚLMŰKŐDÉSTŐL.SAJNOS INZULINOZOM MAGAMAT NAPI 5 SZÖR ÉS A LEGNAGYOBB BAJOM AZ ,HOGY BÁR ÁLLANDOAN FOGYOKURÁZOK EGYETLEN DKG SE MEGY LE RÓLAM SAJNOS 155CM ÉS 95 KG VAGYOK ÉS FOGYNOM KÉNNE DE SEHOGY NEM SIKERÜL ÁLLITOLAG A TÚLMŰKŐDÉSTŐL FOGYNOM KÉNNE DE ÉN TAVALY OTA 20KG OT HIZTAM.A MOSTANI LABOR EREDMÉNYEM:TSH:0,020 SZADADT4:15.80 AZ EREDMÉNYRE A HÁZI ORVOS ASZT MONDTA,HOGY MÉG MINDIG TÚLMŰKŐDIK, NAGYON SZÉPEN KÖSZŐNŐM A VÁLASZÁT MERT SAJNOS SENKI NEM NAGYON MOND SEMMIT ÉS NEM IS NAGYON FOGLALKOZNAK A BETEGSÉGEMMEL.TISZTELETTEM:KUNSZT EDIT
Tisztelt KUNSZT EDIT !
A pajzsmirigy túlműködésnek több oka van. A leírásból az ok nem derül ki. Részletesebben:
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Jó egészséget kívánok:
Megtisztelő válaszában bízva kérem ismét a tanácsát!
Egy éve pajzsmirigy gyulladásom volt,amit rövid ideig tartó Metothyrin szedéssel sikerült is rendezni.Rendszeresen járok Tsh kontrollra.Sokáig a normál tartományban voltak az értékeim,most azonban úgy tűnik,hogy a pajzsmirigyem működése alulműködésbe csap át.Az utolsó három eredmény fokozatos emelkedést mutat(1.9 - 2.5 - 3.4--).A következő vérvételre 1 hónap múlva kell mennem,de borítékolni tudnám,hogy a következő érték még magasabb lesz(a panaszaim alapján).Most voltam UH kontrollon:az echostruktúra diffúzan ,finom szemcsézettséget mutat.Körülírható képlet sem solid,sem cystosus nem látható.A pm enyhe fokú struktúrális eltérése thyreoditis utáni állapotnak megfelel.
Az emésztésemre olyan hihetetlen mértékben lassítólag hat,hogy nagyon zavarja a közérzetemet.
El kezdtem hízni,szinte észrevétlenül (vékony alkat vagyok-az 54 kg-os súly mellett érzem tökéletesen magam-ez a \"sanyargatás-mentes\" átlagsúlyom).Jelenleg 60 kg vagyok,s nagyon zavar.Az étkezésemre mindig is odafigyeltem,rengeteg zöldséget,gyümölcsöt fogyasztok,rendszeresen mozgok,tornázom,de nem tudok a feleslegtől megszabadulni.Étkezés után akkora a hasam,mint egy \"jóllakott napközisnek\" vagy egy 26 hetes terhesnek.Életemben nem volt még székrekedésem,de most azzal gyötrődöm.Ahogy bejött ez a hűvösebb őszi idő,majd meg tudnék fagyni.
ÉN NEM EZ AZ EMBER VAGYOK!
Kérem segítsen!
Mivel tudnék az emésztésemen,közérzetemen segíteni?Bozasztóan zavar ez a 6 kg,ami tudom,hogy nem sok,de meg akarom állítani,s nem akarom megvárni amíg 20 kg lesz belőle.
Hogyan tudom az anyagcserémet megtámogatni,visszaállítani a normális sebességre?Mikortól válik szükségessé a hormonpótlás?Van -e bármilyen gyógynövény vagy készítmény ami segíthet?(nem akarok a saját szakállamra hülyeséget elkövetni)
Kérem segítsen,mert már ott tartok,hogy utálom magam!
Nagyon várom a válaszát!Bízom benne,hogy létezik kézzelfogható megoldás a panaszaimra!
Kérem Professzor Úr segítsen!
Köszönettel: Dóra
Valami félreérteés lehet. A pajzsmirigygyulladást nem kell Metothyrinnel kezelni. Lehet, hogy már akkor autoimmun gyulladás volt és ez okozhatja most is panaszait. A leírt panaaszok is erre utalnak. Immuno-endokrin kivizsgálás és kezelés indokoltnak látszik. A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok: