|
Molnár AnitaAdótréner, családi adótanácsadóMagánszemélyek, családok adóügyeire specializáltam magam. Lakáskiadás, szállásadás, családi kedvezmény, adóbevallás készítés miatt fordulnak leggyakrabban hozzám az ügyfeleim. Elérhetőségeim: E-mail: iroda@tudatosadozo.hu Honlap: http://tudatosadozo.hu/ Blog: http://tudatosadozo.hu/blog/ Ezt is érdemes megnézned: 1. Lakáskiadás tréning: http://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening |
Kérdezz-felelek
Az lenne a kérdésem, hogy ha egy ingatlan 2szobáját (ennyi az összes) teremként szeretném kiadni, az rövidtávú lakáskiadásnak minősül? Tehát bútorozatlanul, kisebb közösségi rendezvényekre, workshopokra, jógaórákra gondoltam kiadni. Tulajdonképpen ez rendszeres lenne, hiszen idősávokat foglalnának az ügyfelek a teremben. Hol tudnék tájékozódni az erre vonatkozó jogszabályokról, adózásról? Mintha ez nem tartozna sem a rövid- sem a hosszútávú lakáskiadás kategóriába sem. Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Eszter
A rövid távú lakáskiadás az a szállásadás, amikor ottalszik valaki.
A vázolt tevékenység sima bérbeadás.
Annyi érdekességgel, hogy nem a szokásos havi bérlemény, hanem csak egy-egy óráról van szó.
Kedves Szakértő!
Én 22 éves vagyok és 13 hetes terhes.
Mivel 25 év alatti vagyok, ezért kapom az szja adókedvezményt. Az lenne a kérdésem, hogy így is igénybe tudom venni a kb. 10ezer ft-os adókedvezményt, ami a 91. napot betöltött magzat után jár? ( nem opció, hogy a párom veszi igénybe, mert ő is 25 év alatti)
Köszönöm a választ!
Kedves Eugénia!
A bébi után járó családi kedvezményt a járulékokból is igénybe lehet venni, tehát ettől a havi 10 ezer Ft-tól nem fogtok elesni.
Ha esetleg annyira pici lenne a jövedelmed, aminek a járuléka ennél kevesebb, akkor a férjed is igénybe tudja venni helyetted.
2021 év elején én adtam le az adóelőleg nyilatkozatot a családi kedvezményről, év közben tehát én vettem igénybe a családi adókedvezményt mindkét gyerek után. Az adó-visszatérítést decemberig benyújtottam, mivel a családi pótlékot a férjem kapja. Az adó-visszatérítést (250e) februárban el is utalta részemre a Hivatal.
A férjem keresete 2021-ben úgy alakult, hogy az adó-visszatérítés után még maradt annyi levont személyi jövedelem adó előlege, hogy érvényesíteni tudná a 480 ezer forintos gyerekkedvezményt.
Van-e lehetőségem arra, hogy a 2021-es 21SZJA bevallásban a családi adókedvezményt mégsem én érvényesítsem, csupán az adó-visszatérítést kérjem, és a férjem érvényesítse a két gyerek után járó családi adókedvezményt a 2021 adóbevallásban, így nem kerülnék joghátrányba.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Adóbevallás elkészítését az alábbi linken tudja megrendelni tőlünk:
https://tudatosadozo.hu/adobevallas-3/
Mind a négy velem lakott 18 éves koráig, illetve a legkisebb 17-ig.
Az egyszeri adóvisszatérítés azoknak jár, akik 2021. folyamán legalább 1 napig családi pótlékra jogosult volt (és van még pár opció). Ez alapján önnek és az apának is jár az adóvisszatérítés.
Köszönöm a hírlevelet, feliratkoztam és nagyon hasznos információkat tartalmazott. További kiegszítő kérdésem lenne a várandosok szja visszatérítése esetében, hogy a férj részére járjó visszatérítésnek feltétele-e, hogy a férj a várandós anyukával közös lakcímen legyen bejelentve?
Válaszát előre is nagyon köszönöm,
Kata
Ha jelenleg nem igy van, még ev végéig egy címre tudnak jelentkezni 🙂
Köszönöm a nagyon hasznos videót. Kiegészítő kérdésem lenne, hogy ha még nem vagyunk házasok, de már 91 napon túli várandós vagyok és még idén összeházasodunk, akkor jár-e az apának az adókedvezmény? A videóban említett hírlevélre hol lehet feliratkozni?
Köszönettel:
Kata
Ha az idén meglesz az eskövő, akkor az apuka-férjnek is jár az egyszeri adóvisszatérítés :)
A baba utáni családi adókedvezmény (a szokásos), megosztható vele.
Hírlevelemre itt tud feliratkozni: https://tudatosadozo.hu/hirlevel/
91 napon túli várandós vagyok és arról szeretnék érdeklődni, hogy a most meghirdetett szja visszatérítés csak nekem, mint várandós anyukának jár vagy erre külön jogosult a magzat édesapja is? Vagyis egyszeri jogosultság keletkezik a visszatérítésre vagy pedig dupla (nem megosztottan)? Amennyiben az apa is jogosult, csak házasság esetén vagy élettársi kapcsolat esetén is? Amennyiben csak házasság esetén, ha idén összeházadosunk az még megfelelő?
Köszönettel:
K
Szeretnék érdeklődni, hogy a 2017-ben nyitott Tartós Befektetési Számlám 2022-es lejáratakor ha az ott lévő értékpapírokat a pénzintézettel áttetetem egy újonnan nyitott TBSZ számlára, ugye akkor sem keletkezik adókötelezettség?
Köszönettel: Anna
Ha lejár a TBSZ, akkor az adómentes, teljesen független, hogy utána mit csinálsz a pénzzel.
Éva
Mivel legalább az egyikőtöknek ez az első házassága, így a jogosultság nem kérdéses.
A házastársak bármelyike igényelheti az adókedvezményt, a jövendőbeli férjed igénybe tudja venni :)
Kérdezem, hogy milyen költségekkel kell számolni, illetve az idei évi 7 Milliót 2021 májusig be kell vallani, ha addig nem költöm a házra? Szeretném ha apu része mellé anyué is megérkezne és akkor keresek nagyobb házat, de egyik összeg 2020 másik 2021 évben lesz bevétel, ez gond lehet adózás miatt ha csak 2021 nyarán lesz házra elköltve?
Mit tanácsol? Köszönöm a segítséget! Jolán
Örökölt pénz után nem kell adót, sem illetéket fizetni.
Erről a hagyatéki ügyintézés során a közjegyző szokta tájékoztatni az örökösöket....
Tisztelt Keresztesné Molnár Anita!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy engem 2016-ban diagnosztizáltak cöliákival. Az orvos ki is álkitott a Nav felé egy igazolást, hogy végleges ez a betegség, de én ekkor még iskolás voltam így nem adtam le.. Azóta már dolgoztam és született egy kislányom, de még mindig nem adtam le ezt a Nav felé.. A kérdésen az lenne, hogy ha leadom adóbevalláskor akkor csak azt az egy évi pénzt kapom meg vagy visszamenőleg is?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Bianka!
Az orvosi igazolást nem kell a NAV-hoz küldeni, hanem önnek kell megőriznie otthon, csak egy esetleges ellenőrzés esetén lesz szükség rá.
A munkahelyen egy nyomtatványt kell kitöltenie, amin nyilatkozik, hogy jogosult erre az adókedvezményre, ez alapján a bérszámfejtéskor figyelembe fogják venni.
Visszamenőlegesen a korábbi adóbevallásai önellenőrzésével lehet ezt az adókedvezményt visszaigényelni, 5 éves elévülési idő figyelembe vételével.
Ennek részleteit ezen a linken olvashatja:
https://tudatosadozo.hu/szolgaltatasok/adobevallas-onellenorzese-2/
91. napot betöltött magzat esetén igényeltem a munkáltatómnál a csaladi adókedvezményt.Az orvosi igazolás szerint 2020.március 31 napjától érvényes. Csak a májusi munkabérrel kaptam meg az első adókedvezményt, mivel a járványügyi helyzet miatt csak májusban tudtam az orvossal aláíratni a papírt és a munkáltatómnak eljuttatni. Így a márciusit és áprilisit nem kaptam meg. Ezt tudom visszamenőleg igényelni ? És ha igen hol és hogyan ? Csak a májusi adóbevallásnál ? Vagy ezt most is megtudom tenni ?
Mennyi összegre számíthatok (2 elmaradt havi) ?
Válaszát előre is köszönöm.
Az elmaradt kéthavi kedvezményt a jövő tavasszal készülő adóbevallásodban tudod igénybe venni.
Arra figyelj, hogy a NAV által készített tervezetben NEM lesz benne, neked kell nagy bátran belejavítani :)
Az adókedvezmény összege a gyerekek összlétszámától függ minden esetben (eltartott, kedvezményezett eltartott státuszok, csak hogy egy kis szaknyelvvel is riogassalak :) )
Ugyanannyi a havi összeg az elmaradt hónapokra is, mint a most megkapott.
91 napot betöltött ikermagzat (2 magzat) után igényelném a családi adókedvezményt. Nem szeretném a havi munkabérnél érvényesíteni, hanem az szja bevallásomban szeretném egyösszegben visszaigényelni a kedvezményt.
Kell -e a munkáltatóm felé bármilyen nyilatkozatot leadnom?
Válaszát előre is köszönöm.
Ilyen esetben nem kell semmilyen nyilatkozatot beadni a munkáltatóhoz.
Fogyatékos gyermek után járó adókedvezményről szeretnék kérdezni.Azt szeretném kérdezni hány éves koráig kaphatja a szülő az adókedvezményt a gyermek után?
Kétféle adókedvezmény merülhet fel a kérdése kapcsán
Az egyik a szokásos családi adókedvezmény. Ezt az adókedvezményt addig lehet igénybe venni amíg családi pótlékra jogosultak.
Vagyis annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a huszadik - a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik - életévét betölti.
A másik adókedvezmény pedig betegség után járó adókedvezményt csak a beteg személy veheti igénybe, helyette szülő vagy más rokon nem jogosult rá.
Felváltva gondozásról kérdeznék!
Válás elött vagyunk, és igy akarunk feleségemmel elválni!
Na most, két ügyvéd is furcsán nézett mikor ezt megemlitettem nekik! Azt mondta mind a kettő hogy a magyar jog ilyet nem ismer!
Tehát marad a közös megegyezés és bukjuk az adóvisszatéritést, vagy ezt a könyvelővel kell megbeszélnünk?
Mert állitólag bíróság ilyen jogcimen nem mond ki válást hogy felvaltva gondozás!! Nem értem a dolgot! Ügyvéd mutatta a ptk- ban ilyen jogcim nincsen! Akkor most hogy is van ez? Vagy adóügy független gondolom a válastól és ezeket a könyvelővel egyeztessük?? Köszönöm előre is a válaszát...
Adóvisszatérítéssel kapcsolatban kérem a segítségét. A befizetett adó terhére ( 150.000-160.000,- Ft. )visszaigényelhető-e az egészségpénztárba befizetett maximális összeg után annak 20 %-a, a 150.000,- Ft ?
Köszönettel:
Éva
Igen, a befizetett adó terhére igényelhető az egészségpénztárba befizetett összeg utáni kedvezmény.
Fontos azonban tudni, hogy ezt az összeget a NAV nem utalja ki számodra, hanem az egészségpénztárba kerül jóváírásra.
Volt párkapcsolatomban született egy kislányom. Miután a volt párommal szétmentünk indult egy gyermekelhelyezési per, ami végül közös elhelyezéssel heti váltásban zárult. Ebben a perben én lemondtam részére a családi pótlék részemről , és azóta is mindig lemondok a családi adókedvezményemről is. A gyermek lakcímkártyájában ideiglenes lakcímként a volt párom címe van, állandó lakcímként az enyém. Sajnos nem tudok elmenni a törvényi szabályozáson, hogy hány nap pótszabadság jár nekem. Ugye az adókedvezmények felesben lennének, de a pótszabadságoknál ez nincs meghatározva. A MT csak annyit ír, hogy az kap akinél saját háztartásban van. De ez ugye nehéz kérdés, hogy saját háztartásomba sorolhatom-e ha csak az idő felét tölti nálam. tudom hogy ez nem teljesen adóügyi kérdés, de azért szorosan kapcsolódik hozzá.
Megtisztelő válaszát várva
tisztelettel: Zoltán
Felváltva gondozás esetén a családi pótlék és a családi adókedvezmény felesben jár, így KELL igénybe venni.
Ha Ön gálánsan átadná a gyermek édesanyjának, akkor azt "zsebből" kell intézni, hivatalosan nem lehet átadni.
A Munka Törvénykönyvének 2012. januártól hatályos változása szerint mindkét szülő igénybe veheti a gyermekek után járó pótszabadságot.
Akkor is megilleti mindkét szülőt a gyermekes pótszabadság, ha válás után a gyermekelhelyezés oly módon történik, hogy a szülők megosztott felügyeleti jogot gyakorolnak, a gyermeket felváltva gondozzák.
A pótszabadságot nem kell a szülők között arányosítani, megosztani, mindketten igénybe vehetik az évi 2 napot.
Ha nem , akkor én vissza igényelhetem az én adómból a teljes összeget is?? vagy akkor is csak az én részemet lehet?? Mert akkor ő elbukná azt az összeget!!
köszi előre is a válaszodat... üdv : Kelemen Péter
Jól hallotta: a felváltva gondozás esetén a családi kedvezményt 50-50%-ban vehetik igénybe a szülők.
A gyes nem adóköteles, így a gyes-ből a családi kedvezményt sem lehet igénybe venni. Szerencsére a jövedelmeket éves szinten kell nézni. A gyes lejártakor feltehetően visszamegy dolgozni a volt felesége, az év hátra lévő részében lesz fizetése, abból érvényesíteni tudja az adókedvezményt (feltéve, hogy az elég magas lesz)
Munkáltatóm felé szeretném lejelenteni születendő gyermekem után járó adókedvezményre vonatkozó igényemet. A párommal viszont nevelünk egy nem közös gyermeket. Nem én vagyok a gyermek vér szerinti édesapja, de tőle nem jár semmilyen pénzbeli támogatás. Arra gondoltunk, hogy az adókedvezményt ő rá is igénybe vehetném. A kérdés az, hogy ez hogyan vitelezhető ki? Elég az, hogy egy lakcímen élünk, vagy kell élettársi viszonyról hivatalos okirat, mert még nem vagyunk házastársi viszonyban.
Válaszát előre is köszönjük!
A jogszabály szerint ti két gyermekes családnak minősültök. A nem közös gyermek után a párod jogosult családi pótlékra és a gyermek után járó családi kedvezményt megoszthatja veled.
A születendő gyermek után viszont még nem veheted igénybe a családi kedvezményt, mivel a várandósság idejére a családi kedvezmény igénybe vételére csak az anya vagy a férj jogosult év közben. Ha most a párod nem tudja igénybe venni a családi kedvezményt, akkor majd az adóbevallásban megoszthatja veled, tehát nem fog titeket veszteség érni.
Két forintos adótartozást hogyan kell befizetni?
Köszönettel:Vica
1000 Ft alatti tételt nem kell befizetni (és a NAV sem utalja vissza, ha valakinek ilyen pici a visszaigénylése)