![]() |
Keresztesné Molnár AnitaAdótréner, családi adótanácsadóMagánszemélyek, családok adóügyeire specializáltam magam. Lakáskiadás, szállásadás, családi kedvezmény, adóbevallás készítés miatt fordulnak leggyakrabban hozzám az ügyfeleim. Elérhetőségeim: E-mail: iroda@tudatosadozo.hu Honlap: http://tudatosadozo.hu/ Blog: http://tudatosadozo.hu/blog/ Ezt is érdemes megnézned: 1. Lakáskiadás tréning: http://tudatosadozo.hu/hosszutavu-lakaskiadas-adozasa-trening |
Kérdezz-felelek
Kérdezem, hogy milyen költségekkel kell számolni, illetve az idei évi 7 Milliót 2021 májusig be kell vallani, ha addig nem költöm a házra? Szeretném ha apu része mellé anyué is megérkezne és akkor keresek nagyobb házat, de egyik összeg 2020 másik 2021 évben lesz bevétel, ez gond lehet adózás miatt ha csak 2021 nyarán lesz házra elköltve?
Mit tanácsol? Köszönöm a segítséget! Jolán
Örökölt pénz után nem kell adót, sem illetéket fizetni.
Erről a hagyatéki ügyintézés során a közjegyző szokta tájékoztatni az örökösöket.... Keresztesné Molnár Anita 2021. 01. 21. 22:13
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy engem 2016-ban diagnosztizáltak cöliákival. Az orvos ki is álkitott a Nav felé egy igazolást, hogy végleges ez a betegség, de én ekkor még iskolás voltam így nem adtam le.. Azóta már dolgoztam és született egy kislányom, de még mindig nem adtam le ezt a Nav felé.. A kérdésen az lenne, hogy ha leadom adóbevalláskor akkor csak azt az egy évi pénzt kapom meg vagy visszamenőleg is?
Válaszát előre is köszönöm!
Az orvosi igazolást nem kell a NAV-hoz küldeni, hanem önnek kell megőriznie otthon, csak egy esetleges ellenőrzés esetén lesz szükség rá.
A munkahelyen egy nyomtatványt kell kitöltenie, amin nyilatkozik, hogy jogosult erre az adókedvezményre, ez alapján a bérszámfejtéskor figyelembe fogják venni.
Visszamenőlegesen a korábbi adóbevallásai önellenőrzésével lehet ezt az adókedvezményt visszaigényelni, 5 éves elévülési idő figyelembe vételével.
Ennek részleteit ezen a linken olvashatja:
https://tudatosadozo.hu/szolgaltatasok/adobevallas-onellenorzese-2/ Keresztesné Molnár Anita 2021. 01. 18. 16:00
91. napot betöltött magzat esetén igényeltem a munkáltatómnál a csaladi adókedvezményt.Az orvosi igazolás szerint 2020.március 31 napjától érvényes. Csak a májusi munkabérrel kaptam meg az első adókedvezményt, mivel a járványügyi helyzet miatt csak májusban tudtam az orvossal aláíratni a papírt és a munkáltatómnak eljuttatni. Így a márciusit és áprilisit nem kaptam meg. Ezt tudom visszamenőleg igényelni ? És ha igen hol és hogyan ? Csak a májusi adóbevallásnál ? Vagy ezt most is megtudom tenni ?
Mennyi összegre számíthatok (2 elmaradt havi) ?
Válaszát előre is köszönöm.
Az elmaradt kéthavi kedvezményt a jövő tavasszal készülő adóbevallásodban tudod igénybe venni.
Arra figyelj, hogy a NAV által készített tervezetben NEM lesz benne, neked kell nagy bátran belejavítani :)
Az adókedvezmény összege a gyerekek összlétszámától függ minden esetben (eltartott, kedvezményezett eltartott státuszok, csak hogy egy kis szaknyelvvel is riogassalak :) )
Ugyanannyi a havi összeg az elmaradt hónapokra is, mint a most megkapott. Keresztesné Molnár Anita 2020. 07. 17. 16:51
91 napot betöltött ikermagzat (2 magzat) után igényelném a családi adókedvezményt. Nem szeretném a havi munkabérnél érvényesíteni, hanem az szja bevallásomban szeretném egyösszegben visszaigényelni a kedvezményt.
Kell -e a munkáltatóm felé bármilyen nyilatkozatot leadnom?
Válaszát előre is köszönöm.
Ilyen esetben nem kell semmilyen nyilatkozatot beadni a munkáltatóhoz. Keresztesné Molnár Anita 2019. 08. 09. 12:25
Fogyatékos gyermek után járó adókedvezményről szeretnék kérdezni.Azt szeretném kérdezni hány éves koráig kaphatja a szülő az adókedvezményt a gyermek után?
Kétféle adókedvezmény merülhet fel a kérdése kapcsán
Az egyik a szokásos családi adókedvezmény. Ezt az adókedvezményt addig lehet igénybe venni amíg családi pótlékra jogosultak.
Vagyis annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a huszadik - a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik - életévét betölti.
A másik adókedvezmény pedig betegség után járó adókedvezményt csak a beteg személy veheti igénybe, helyette szülő vagy más rokon nem jogosult rá.
Keresztesné Molnár Anita 2019. 05. 27. 10:21
Felváltva gondozásról kérdeznék!
Válás elött vagyunk, és igy akarunk feleségemmel elválni!
Na most, két ügyvéd is furcsán nézett mikor ezt megemlitettem nekik! Azt mondta mind a kettő hogy a magyar jog ilyet nem ismer!
Tehát marad a közös megegyezés és bukjuk az adóvisszatéritést, vagy ezt a könyvelővel kell megbeszélnünk?
Mert állitólag bíróság ilyen jogcimen nem mond ki válást hogy felvaltva gondozás!! Nem értem a dolgot! Ügyvéd mutatta a ptk- ban ilyen jogcim nincsen! Akkor most hogy is van ez? Vagy adóügy független gondolom a válastól és ezeket a könyvelővel egyeztessük?? Köszönöm előre is a válaszát...
Kedves Anita!
Adóvisszatérítéssel kapcsolatban kérem a segítségét. A befizetett adó terhére ( 150.000-160.000,- Ft. )visszaigényelhető-e az egészségpénztárba befizetett maximális összeg után annak 20 %-a, a 150.000,- Ft ?
Köszönettel:
Éva
Kedves Éva!
Igen, a befizetett adó terhére igényelhető az egészségpénztárba befizetett összeg utáni kedvezmény.
Fontos azonban tudni, hogy ezt az összeget a NAV nem utalja ki számodra, hanem az egészségpénztárba kerül jóváírásra.
Volt párkapcsolatomban született egy kislányom. Miután a volt párommal szétmentünk indult egy gyermekelhelyezési per, ami végül közös elhelyezéssel heti váltásban zárult. Ebben a perben én lemondtam részére a családi pótlék részemről , és azóta is mindig lemondok a családi adókedvezményemről is. A gyermek lakcímkártyájában ideiglenes lakcímként a volt párom címe van, állandó lakcímként az enyém. Sajnos nem tudok elmenni a törvényi szabályozáson, hogy hány nap pótszabadság jár nekem. Ugye az adókedvezmények felesben lennének, de a pótszabadságoknál ez nincs meghatározva. A MT csak annyit ír, hogy az kap akinél saját háztartásban van. De ez ugye nehéz kérdés, hogy saját háztartásomba sorolhatom-e ha csak az idő felét tölti nálam. tudom hogy ez nem teljesen adóügyi kérdés, de azért szorosan kapcsolódik hozzá.
Megtisztelő válaszát várva
tisztelettel: Zoltán
Felváltva gondozás esetén a családi pótlék és a családi adókedvezmény felesben jár, így KELL igénybe venni.
Ha Ön gálánsan átadná a gyermek édesanyjának, akkor azt "zsebből" kell intézni, hivatalosan nem lehet átadni.
A Munka Törvénykönyvének 2012. januártól hatályos változása szerint mindkét szülő igénybe veheti a gyermekek után járó pótszabadságot.
Akkor is megilleti mindkét szülőt a gyermekes pótszabadság, ha válás után a gyermekelhelyezés oly módon történik, hogy a szülők megosztott felügyeleti jogot gyakorolnak, a gyermeket felváltva gondozzák.
A pótszabadságot nem kell a szülők között arányosítani, megosztani, mindketten igénybe vehetik az évi 2 napot. Keresztesné Molnár Anita 2019. 01. 17. 16:00
Ha nem , akkor én vissza igényelhetem az én adómból a teljes összeget is?? vagy akkor is csak az én részemet lehet?? Mert akkor ő elbukná azt az összeget!!
köszi előre is a válaszodat... üdv : Kelemen Péter
Jól hallotta: a felváltva gondozás esetén a családi kedvezményt 50-50%-ban vehetik igénybe a szülők.
A gyes nem adóköteles, így a gyes-ből a családi kedvezményt sem lehet igénybe venni. Szerencsére a jövedelmeket éves szinten kell nézni. A gyes lejártakor feltehetően visszamegy dolgozni a volt felesége, az év hátra lévő részében lesz fizetése, abból érvényesíteni tudja az adókedvezményt (feltéve, hogy az elég magas lesz) Keresztesné Molnár Anita 2018. 11. 29. 08:06
Munkáltatóm felé szeretném lejelenteni születendő gyermekem után járó adókedvezményre vonatkozó igényemet. A párommal viszont nevelünk egy nem közös gyermeket. Nem én vagyok a gyermek vér szerinti édesapja, de tőle nem jár semmilyen pénzbeli támogatás. Arra gondoltunk, hogy az adókedvezményt ő rá is igénybe vehetném. A kérdés az, hogy ez hogyan vitelezhető ki? Elég az, hogy egy lakcímen élünk, vagy kell élettársi viszonyról hivatalos okirat, mert még nem vagyunk házastársi viszonyban.
Válaszát előre is köszönjük!
A jogszabály szerint ti két gyermekes családnak minősültök. A nem közös gyermek után a párod jogosult családi pótlékra és a gyermek után járó családi kedvezményt megoszthatja veled.
A születendő gyermek után viszont még nem veheted igénybe a családi kedvezményt, mivel a várandósság idejére a családi kedvezmény igénybe vételére csak az anya vagy a férj jogosult év közben. Ha most a párod nem tudja igénybe venni a családi kedvezményt, akkor majd az adóbevallásban megoszthatja veled, tehát nem fog titeket veszteség érni. Keresztesné Molnár Anita 2018. 06. 12. 08:47
1000 Ft alatti tételt nem kell befizetni (és a NAV sem utalja vissza, ha valakinek ilyen pici a visszaigénylése) Keresztesné Molnár Anita 2018. 05. 23. 17:01
A munkáltató augusztusban is csak egyhavi családi kedvezményt vehet figyelembe.
Ha nem lesz másik munkahelyed, akkor a szeptember-decemberi családi kedvezményt az adóbevallásodban tudod majd érvényesíteni. Keresztesné Molnár Anita 2018. 05. 18. 20:27
2018 Január 31-én született meg negyedik gyermekünk. 2017 januárban a munkahelyemen leadtam a családi adóalapkedvezményhez a nyilatkozatot melyben én igényeltem mind az akkor még három gyermekünk után a kedvezményt.
2017 Auguszutsában a feleségem a munkahelyén leadott egy adóalapkedvezmény nyilatkozatot melyet a magzat után igényelt. Sajnos valami tévedés folytán azt is nyilatkozta, hogy közösen érvényesíti ezt a kedvezményt velem a házastársával. A nyilatkozat leadásakor úgy gondoltuk,hogy én veszem igénybe a három gyermek után a kedvezményt, a feleségem pedig a magzat után. A NAV által elkészített adóbevallástervezetben persze, hogy fizetetndő adó keletezett nem kis összegben mivel a feleségem által leadott nyilatkozatot vették figyelembe mely szerint csak a magzat után vesszük igénybe a kedvezményt. A NAV által készített adóbevallástervezetben a feleségem adóalapkedvezménye az egy gyermekre járó 66 670 Ft kedvezményt tünteti fel. A kérdésem az lenne, hogy ennek a kedvezménynek nem a három vagy több gyermek után járó havonta gyermekenként érvényesíthető
220 000 Ft-nak kell lennie?
Az adóbevallásunkban ki lehet ezt a hibát javítani úgy ahogy eredetileg gondoltuk azaz én 2017-ben a három meglévő gyermekre veszek igénybe adóalapkedvezményt a felségem pedig augusztustól csak a magzatra?
Köszönettel
Varga Mihály
A feleségednek valóban havi 220 000 Ft adóalapkedvezmény jár.
Az adóbevallástervezetet javítsátok ki, hogy a helyes összeg szerepeljen benne. Keresztesné Molnár Anita 2018. 04. 11. 18:30
A 2017. évi adóbevallásomban az ingatlanbérbeadással kapcsolatos költségek között szerepeltethetem-e azokat a lakással kapcsolatban kifizetett rezsiköltségeket, amelyeket arra az időszakra fizettem, amikor a lakásban nem lakott bérlő? Ebben az időszakban felújítási munkákat végeztünk, és a szolgáltatók által kiszámlázott energia- és vízfelhasználást, rendelkezésre állási díjat természetesen kifizettük, mint ahogy a közös költséget is. A hideg hónapokban nem kapcsoltam le a vízmelegítőt, ebből adódóan volt gázfelhasználás is. Ezekről a költségekről számlát nem állíthattam ki, viszont kiadást jelentettek. Elszámolhatom-e ezeket a tételeket költségként?
Üdv: Emese
Családi adó és járulék kedvezménnyel kapcsolatos kérdésem lenne:
Családi adókedvezmény 2017 évre visszamenőleges érvényesítése, egy összegben a májusi szja bevallásban.
2017.06.23-án elváltunk férjemmel. A jegyzőkönyvben az szerepel,hogy 2017.04.21-én volt köteles apa elhagyni a közös házat.(Közös felügyelet,nálam-anyukánál vannak gondozásában a gyermekek)
Férjemmel kibékültünk és 2017.06.30-án a (gyermekek kedvéért visszaköltözött) apuka a házba.
Ettől kezdve ismét együtt neveljük a gyerekeket,de erről semmilyen papírunk nincs.Össze azóta nem házasodtunk,nem vagyunk bejegyzett élettársi kapcsolatban stb.Maximum mi tudjuk és tanuk bizonyíthatják az együttélést.
Én nem is igényeltem soha az „egyedülállók családi pótlék”-át.
Teljes egyetértésben szeretnénk apuka munkaviszonya alapján visszakérni a családi adó és járulékkedvezményt(szja,tej,pej,nyjárulék)(többek között azért,mert én KATA-s vagyok és nem is lennék rá jogosult)
Megtehetjük?Jogosult apa rá?Nyilván nem a 2017.04.21-2017.06.30 közötti időszakokra gondolok.
Ha jól gondolom 10 hónapra szerzett jogosultságot apuka?!
Ez így elfogadható?Támadható?Mit tegyünk,hogy érvényesíthessük?
Előre is köszönöm szakértő válaszát!
A kérdésére inkább szóban válaszolok. Munkaidőben felhívhat ezen a telefonszámon (20) 628-1084. Keresztesné Molnár Anita 2018. 01. 22. 10:39
Családi adózásban akadt némi bonyodalom, ebben kérném segítségét!
Három gyermekünk van ( sz.i.: 2008, 2013, 2017). Férjemmel megosztjuk az adókedvezményt, Ő kettő, én egy gyermekre eső részt. Munkáltatóm szerint a gyermekek neve elé attól függően, hogy az a gyermek Nálam, vagy férjemnél szerepel kell "1" vagy" 2" számot írni. szerintük amelyik gyermek nálam szerepel, az ő neve elé az Én papíromon"1", a másik kettő neve elé "2" számot kell írni. Férjem munkáltatója szerint mindhárom gyermek neve előtti négyzetbe "1" kell írni.
Hogyan van ez, ?
Mi a helyes?
Nem szeretnék később ebből bonyodalmat.
Válaszát előre is köszönöm: H. Éva
Mindhárom gyereket 1-es kóddal kell feltüntetni, a férjed munkáltatójának van igaza. Az 5-ös pontban kell jelölni, ha nem minden gyerek után szeretné igénybe venni az adókedvezményt az ember. Javaslatom szerint az 5. b. ponthoz írj 1 főt. A férjed pedig a saját nyilatkozatán ide 2 főt írjon. Keresztesné Molnár Anita 2018. 01. 22. 09:52
Családi adókedvezménnyel kapcsoltaban szeretnék Öntől szakértői tanácsot kérni.
A helyzet a következő: Nekem van egy 34 éves öcsém, aki epilepsziás betegséggel született, soha nem dolgozott, rokkant nyugdíjas és saját jogán kap családi pótlékot. Nálunk lakik, hozzánk van bejelentve lakcímileg is, mi tartjuk el, mivel Ő egyedül nem tudja fenntartani magát. Nekem 2 gyermekem van. A kérdésem az, hogy mivel az öcsém tartósan beteg, csökkentett munkaképességű egy háztatrásban él velünk, önmagát egyedül ellátni képtelen kaphatunk-e rá így családi edókedvezményt (mint 3. eltartott személy a családban)?
Válaszát előre is köszönöm:
Tisztelettel: S. B. Anikó
2017-től kedvezően változott a családi kedvezmény számítása az ilyen helyzetben lévő családoknál.
A NAV oldalán lévő tájékoztató egy teljesen hasonló esetet ír le, nem másolgatom ide, ezen a linken megtalálod:
https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/A_csaladi_kedvezmeny_20170105.html Keresztesné Molnár Anita 2018. 01. 10. 11:16
203.500 ft a bruttó bérem. Megkaphatom a 2 gyermek után járó adókedvezményt, ami 2018-ban összesen havi 35.000 ft.
Válaszàt köszönöm!
Igen.
A 203 500 Ft-os bér SZJA-ja 30 525 Ft. A fennmaradó 4 475 Ft-ot járulékkedvezményként tudod igénybe venni. Keresztesné Molnár Anita 2018. 01. 10. 10:59
Adózással kapcsolatosan érdeklődnék.Idén eladtuk a házunkat,melyben több mint 20 évet éltünk.2hónap múlva vettünk is másikat,melyre jócskán rá kellett fizetnünk,mert sokkal többe került.
Kérdésem,hogy jövőre ezt be kell-e vallani valahogy (apeh tölti ki az adópapírt)vagy nem kell semmit ez ügyben tenni?
Köszönettel:Helga
Mivel az ingatlan több, mint 5 évig a birtokodban volt, így nem kell adót fizetni az ingatlan eladása után, és az adóbevallásban sem kell feltüntetni.
Ha a NAV által készített adóbevallás tervezetet szeretnéd, akkor abban sem kell feltüntetni. Keresztesné Molnár Anita 2017. 12. 01. 15:11
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha csak ápolási díj jövedelem van, akkor nem lehet visszaigényelni személyi adókedvezményt( betegség után járó)?
Köszönöm!
Tisztelettel:
Judit
Az ápolási díj adómentes jövedelem. Mivel nem kell adót fizetnie, nincs miből igénybe vennie az adókedvezményt. Keresztesné Molnár Anita 2017. 12. 01. 14:55