|
Dr. Lázár ErikaSzülész-nőgyógyász szakorvos, okleveles villamosmérnökElérhetőségeim: Telefon: 06-30/971-01-50 E-mail: lazar.erika@gynevac.hu Honlap: http://www.gynevac.hu |
Kérdezz-felelek
42 éves vagyok.2 gyermekem van.13 éves korom óta menstruálok, mellyel még soha nem volt problémám.Soha nem maradt ki, mindig 25 napos volt a ciklusom.Fogamzásgátló tablettát soha nem szedtem.
Az októberi menzes után egy héttel újra véreztem, mintha menzes lett volna.Ehhez viszonyítva novemberben ismét 25 napra, de ekkor már utána kb.10 napig még volt pecsételő vérzésem.Most december 10-én szintén 25 napra jött meg ,de azóta is vérzek(inkább csak pecsételő, hol kevesebb, hol kicsit több).Hétfő már újra menstruálnom kellene.Ma elmentem egy ultrahangra, mert az orvosom nem dolgozik, de egy 3 cm-es cystán kívül mást nem talált.Azt szeretném kérdezni, hogy most mi a teendő és, hogy ha ultrahang mást nem mutatott attól még lehet e nagyobb baj?
Köszönettel:Erzsi
40 év fölött a petefészek működése kezd hiányos lenni.
A normális ciklus elején ugye növekszik a petesejtet tartalmazó tüsző, és ez egyre több ösztrogént termel. Ettől vastagodik a méhnyálkahártya. Amikor kb. 25 mm nagyságúra növekszik a tüsző, a benne levő folyadék szétfeszíti, megreped, és a petesejt kiszabadul , valamint kiömlik a tüszőhormon, ez a tüszőérés. a petesejt helye vérzik, az üres tüszőt vér tölti ki, ez a véres test, mely másnapra kezd átalakulni sárgatestté, és az átalakulással szaporodó sárgatest hormont (= progeszteront) termel. A progeszteron kiváltja a méhnyálkahártya átalakulását (szekréciós fázis). Majd a szekréciós fázis vége felé a sárgatest kezd elsorvadni, a progeszteron mennyisége kezd csökkenni. A csökkenés egy pontján a méhnyálkahártya leválik és ekkor jelentkezik a menstruáció, mivel a leváló nyálkahártya helyén seb van. De ekkor már kezdődik a következő ciklus, kezd növekedni következő tüsző, termeli az ösztrogént, és ez segíti a méh belső felszínének sebét néhány nap alatt begyógyulni.
Igy zajlik le a normális ciklus. De 40 év fölött ez kezd megváltozni. A tüsző nem tud olyan nagyra növekedni, hogy a belülről szaporodó tüszőfolyadék szétfeszítse. Az ösztrogént azonban folyamatosan termeli, emiatt növekszik a méhnyálkahártya vastagsága, egyre nagyobbra, míg végül az erei már nem tudják követni a növekedést, megrepednek, és elkezd a méhnyálkahártya vérezni. De ha összehasonlítja a fent leírt folyamattal, látható, hogy ez már nem úgy következik be, mint a menstruáció. A méhnyálkahártya nem válik le, csak növekszik és vérzik. 40 év fölött ilyenkor terápia és diagnózis céljából méhkaparást kell végezni
Ezt a rendellenes vérzést kell megszüntetni a méhnyálkahártya lekaparásával. A nyálkahártya szövettani képe is más, mint menstruációkor, ösztrogén képe látható, progeszteron nélkül. Így adja a diagnózis tisztázását a méhkaparás.
A terápia: ha azt akarjuk, hogy a folyamat ne ismétlődjön meg, a következő ciklus közepétől 10 napig progeszteront kell adni, hogy bekövetkezzen a méhnyálkahártya szekréciós átalakulása, majd normális menstruáció formájában a leválása.
Az orvosnak kötelessége lenne prevenciónak a továbbiakban minden ciklusban progeszteront adni a ciklus második felében 10 napig. Én ezt is teszem már 40 év óta. 2x1 norcolut tablettát kell szedni a betegnek minden ciklus 16-25 napjáig, éveken keresztül. Csak akkor hagyom abba, mikor már 3 egymást követő hónapban a Norcolut abbahagyása után nem jelentkezik a szabályos illetve semmilyen vérzés. (Előfordult, hogy ezt 10 évig is szedettem.) Ez nem azonos a hormonpótlásnak nevezett terápiával, amit a csontritkulás megelőzésére adunk (Ösztrogént +progeszteront) akkor, amikor már teljesen leállt a petefészek működése.
Ha ezt a terápiát nem alkalmazzuk, évek múlva kialakul a méhtestrák. (Ma már gyakoribb, mint a méhnyakrák, és ezt a rák ellenes védőoltással nem lehet megelőzni, mert nem a HPV, hanem a petefészek rendellenes működése, a hormon rendszer hibája okozza.)