|
Dr. Lázár ErikaSzülész-nőgyógyász szakorvos, okleveles villamosmérnökElérhetőségeim: Telefon: 06-30/971-01-50 E-mail: lazar.erika@gynevac.hu Honlap: http://www.gynevac.hu |
Kérdezz-felelek
Szeretnem kikerni a velemenyet. 35 eves vagyok, elso terhessegemet sajnos elvesztettem. A 7. terhessegi heten ures petezsakot allapitottak meg, a 9. heten ismetelt ultrahang ugyanezt mutatta. A 10. heten egeszsegugyi kuretem volt.
Mivel jelenleg nem Magyarorszagon elunk, a kivizsgalasok is mas rendszer szerint zajlanak. Korabbi panaszaim miatt azonban szeretnek tobb informaciot osszeszedni es vizsgalatokat kerni jelenlegi lakhelyemen.
22 evesen pajzsmirigy tulmukodesre kezelest kaptam fel evig. Pajzsmirigy hormonjaim azota hatarerteken belul mozognak. 28 evesen kezdodtek verzesproblemaim fogamzasgatlo mellett, kezdetben koztes verzesekkel. Tobb keszitmenyt kiprobaltam, sajnos mindegyik mellett jelentkezett a koztes verzes. Kesobb menstruacio elotti es utani pecseteles is megjelent. PCOS-re gyanakodtak, amelyet UH es hormonvizsgalat cafolt, inzulinrezisztencia nem volt kimutathato. Ujabb endokrinologus vizsgalat megemelkedett anti TPO -t mutatott ki es felhivtak a figyelmemet arra, hogy osztrogendominanciam van. Panaszomat fogamzasgatloval probaltak 7 even keresztul sikertelenul kezelni.
Az utobbi 2 evben olyan fogamzasgatlot kaptam, amely mindennap szedendo, csak progeszteront tartalamazo keszitmeny, amely mellett megszuntek panaszaim. Tavaly decemberben abbahagytam szedeset, babat szeretnenk.
Verzeseim azota kb 25 napra jonnek meg, barnas pecseteles a menstruacio elott-utan, es 2-3 napos pecsetelessel kozepidoben. Aggodtam, ezert progeszteronszintmerest kertem a haziorvostol. A ciklusban, amelyben teherbe estem a 20 napi eredmenyem 34 lett. (sajnos mertekegyseget nem mondtak)
Kerdesem az lenne, hogy az alacsony progeszteron miatti veteles mindig egyutt jar barnazassal-verzessel a terhessegben, vagy lehet eszrevetlen, csak esetleg ures petezsakot eredmenyez? Progeszteron ertekemet alacsonynak talalja? Esetleg a megemelkedett anti TPO (pajzsmirigy hormonok allitolag rendben) okozhatott ures petezsakot?
Tisztaban vagyok azzal, hogy sok esetben nem kideritheto, mirt tortenik meg a veteles, azonban kerdeseimre szeretnek valaszt kapni, amennyiben tud nekem segiteni.
Tisztelettel: Emese
Kedves Emese!
Az alacsony progeszteron szint nem feltétlenül jár vérzéssel, de a menses előtti vérezgetés arra utal. Lehet ettől üres petezsák, mivel a megtermékenyült petesejt nem kap megfelelő táplálékot a beágyazódás után.
Mértékegység nélkül nem lehet véleményt mondani a progeszteron értékről, mivel ha nmol/ml a mértékegység, akkor az csak fele a szükségesnek (64 nmol/l fölött jó), ha ng/ml a mértékegység akkor jó (21 ng/ml fölött jó). Én az első variációra gondolok.
Emelkedett antiTPO is okoz vetélést, vagy nem is jön létre terhesség.
Üdvözlettel