A Másállapotot a szülészetben mozgalom vette hosszú levélváltás során kiderítette mindazt, amit egy kismamának tudnia kell a koronavírus fertőzés és a várandósság kapcsán. A mozgalom a közösségi oldalán nyilvánosságra hozta a Nemzeti Népegészségügyi Központ COVID pozitív várandós ellátásával kapcsolatos állásfoglalását, melynek legfontosabb pontjai a következők.
1.Mi történik akkor, ha egy várandós koronavírus tesztje pozitív? Hova fordulhat a szükséges ellátások kapcsán?
Ha egy várandós kismama igazoltan fertőzött, akkor a vizsgálat előtt egyeztetnie kell a területileg illetékes egészségügyi szolgáltatóval. Az előzetes egyeztetés során megbeszélésre kerül, hogy milyen időpontban végzik el a szükséges vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálat halasztható, nem veszélyezteti sem a magzat, sem az édesanya életét, akkor azt a gyógyulás után kell elvégezni.
2. Szükség esetén milyen intézménybe szállítja a mentő a kismamát, ha igazoltan fertőzött?
A COVID-19 gyanús és igazolt személyek betegútját az Országos Mentőszolgálat szervezi. Ha egy kismama tudja magáról, hogy igazolt vagy feltételezett fertőzött, akkor ezt tudatni kell a Mentőszolgálattal, aki egyeztet a kórházakkal, hogy a kórház felkészülhessen a kismama fogadására.
3. Mikor számít ismét negatívnak egy korábban fertőzött kismama?
A kismamáknál is, ugyanúgy, ahogy mindenkinél, csak negatív PCR teszt birtokában jelenthető ki, hogy az adott személy negatív.
4. Mennyi időnek kell eltelnie a pozitív teszttől, hogy a kismama az általa korábban választott orvoshoz, kórházhoz fordulhasson? Mindenképpen szükséges negatív PCR teszt?
Jelenleg a 2020. november 7-én közzétett eljárásrendet kell alapul venni, ennek értelmében a koronavírus gyanús, illetve megerősített fertőzött személy izolációjára (elkülönítésére) vonatkozó szabályok:
- ha a beteg 3 napja láztalan, légúti tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó közösségbe engedhető
- tünetmentes fertőzött elkülönítését a fertőzés igazolása, a pozitív SARSCoV-2 PCR vagy SARS-CoV-2 Ag teszt mintavételének napjától számított 10. napon lehet feloldani
5. Befolyásolhatja-e a pozitív COVID teszt eredménye a szülés módját?
Nem, az igazolt fertőzés nem indokolja a szülés módjának megváltoztatását.
6. Indokolt-e császármetszés javasolása pozitív COVID teszttel rendelkező kismamánál, aki tünetmentes, vagy nem mutat súlyos tüneteket?
Önmagában a pozitív teszteredmény nem indokolja a császármetszést. Ezt csak olyan esetben végzik el, amikor erre a kismama, illetve a baba érdekében szükség lehet. A császármetszés azonban nem csökkenti az újszülött fertőzésének kockázatát.
7. Szülés alatt kell-e maszkot viselni a kismamának?
Igen, szükséges. A maszk viselése csökkenti a fertőzés veszélyét a kismama és az egészségügyi személyzet között. Kiemelten fontos, hogy az igazoltan pozitív, illetve a feltételezhetően pozitív kismamák a szülés során végig viseljék a maszkot, még akkor is, ha ezt a szülés során nagyon nehéz megvalósítani. A szakemberek elmondják, hogy különösen a kitolási szakaszban nő meg a jelenlévők cseppfertőzésének kockázata.
8. Ha igazoltan fertőzött a kismama, akkor mindenképpen külön kell választani a kisbabájától?
A COVID-19 fertőzött édesanya és újszülöttje elkülönítésére csak abban az esetben kell, hogy sor kerüljön, amikor azt az anya vagy az újszülött állapota megköveteli. Minden egyéb esetben a döntés az anya és az újszülött egészségi állapotán túl egyéni mérlegelés alapján történik. Ezzel kapcsolatban figyelembe kell venni az adott kórház logisztikáját és az aktuális járványügyi helyzetet.
Annak a valószínűsége, hogy az anya átadja az újszülöttnek a COVID-19 fertőzést alacsony. A baba fertőzésének kockázatát nem befolyásolja, hogy az anyával egy szobában vagy külön szobában gondozzák. Az édesanyának azonban minden szabályt be kell tartani, hogy cseppfertőzéssel ne fertőzze meg a kisbabát. Fontos, hogy viseljen maszkot szoptatáskor, mindig mosson kezet, mielőtt megfogja az újszülöttet, és amennyire lehet, kerülje a puszilgatást. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása alapján jelenleg úgy tűnik, hogy biztonságos a szoptatás, illetve a bőrrel érintkezés akkor, ha az anya minden óvintézkedést betart a fertőzés átadásának elkerülésére.
Olvasd el hasonló cikkeinket is témában!
Hogyan maradjunk nagybetűs anyák a Covid árnyékában?
A COVID-19-ből gyógyult betegeknek ajánlott a kardiológiai kivizsgálás, mielőtt elkezdik a sportot!