Minden tagállam 3 évet kapott, hogy bevezesse
2019 tavaszán az Európai Parlament és Tanács több uniós tagállam segítségével létrehozott egy irányelvet, amivel az apukák egyensúlyba hozhatnák a munkát és a magánéletet. Ez a következőt foglalta magába:
- Minimum 10 nap szabadság a gyermekük születése esetén
- 2 hónap fizetett, szülői szabadság anyának és apának egyaránt
A jelenleg hatályos magyar törvények szerint egy apa egybefüggő 5 napot (ikrek születése esetén 7) vehet igénybe azután, hogy megszületett a gyermeke. Ez a szabadság a gyermek/gyermekek születése után 2 hónapig érvényesíthető, és akkor is jár, ha a magzat halva születik vagy meghal a szülést követően.
Ezt Magyarországon egyre több munkáltató engedélyezi, azonban sokan még most is részletekben, vagy egyáltalán nem élnek ezzel a lehetőséggel, hiszen a cégnek működnie kell, és különben is, apának van egy meghatározott szabadsága, amit előre egyeztet a főnökével. Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy ezeket a napokat a Magyar Államkincstár fizeti, így a vállalatnak egy fillérjébe se kerül, hogy 5 vagy 7 napra elengedik az apát.
Ezt a szabadságot emelné most az Európai Tanács minimum 10-re, ám a kormány a 2022. augusztus 2-ára ígért ratifikálással kissé el van maradva - ez a törvény úgy tűnik, nem ütötte meg annyira a mércét, hogy rendkívüli ülést tartsanak miatta. Az osztrákok elsők között reagáltak az új eljárásra, és 10 nap helyett 30 napot biztosítanak az apukáknak, hogy a gyermekeikkel lehessenek, amely idő alatt jár a felmondási védelem minden friss szülőnek.
A 2 hónapos fizetett szabadság a komolyabb változás
Talán még a 10 napos apa szabadság valamilyen úton-módon kivitelezhető lenne az itthoni törvénykezésben is, azonban a 2 hónapos fizetett szabadság már biztosan fejtörést fog okozni nemcsak a magyar parlament, hanem a munkáltatók számára is. Az eddig is biztosított volt, hogy egy apa bármikor fizetés nélküli szabadságra mehetett hosszabb időre is, ha gyerek érkezett a családba, ám ez az új határozat már juttatással kiegészülve segítené őket a munka-magánélet egyensúly megtartásában.
Hivatalosan úgy döntöttek, hogy a tagállamok határozzák meg az erre az időszakra kapható bért, valamint az is fontos kitétel, hogy egyik szülő nem ruházhatja át a másikra ezt a szabadságot.
A szakszervezet nem felejt
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) nem hagyta szó nélkül az elmaradt eljárásrend bevezetését, és nyomatékosan felszólította a kormányt arra, hogy mihamarabb intézkedjen. Sajnos ennek a bevezetésére többen az őszi ülésszakban számítanak, talán a szeptemberben születendő gyermekek apukái már élhetnek majd a 10 napos apa szabadsággal, de erre inkább senki ne fogadjon.
Indexkép: Mikael Stenberg képe az Unsplash.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)