Elvált szülők családi adókedvezménye – a közös felügyelet nem egyelő a felváltva való neveléssel
Az egyik legnagyobb hiba, amit az elvált szülők szoktak véteni családi adókedvezmény igénylésekor, az, hogy nincsenek tisztában a fogalmakkal. Minden hivatalos bírósági végzésben benne van, hogy közös felügyelet született, vagy felváltva való gondozást ítéltek meg. Mi a különbség?
A közös szülői felügyeleti jog esetén a gyermek életében bekövetkező változásokról – mint például a névváltoztatásról, az iskolaválasztásról vagy az állampolgárság megválasztásáról a szülők közösen döntenek. Ez sok esetben természetes, hiszen megmaradhat a jó kapcsolat válás után is - attól, hogy nem tud együtt élni a két szülő, a gyermeket még nevelhetik közös felügyeleti jogon. Ilyenkor előfordulhat az is, hogy az egyik szülő külföldön él, a másik Magyarországon, nem szükséges az egyenlő arányú gondviselés.
Ezzel szemben a felváltva gondozás azt takarja, hogy a szülők a bíróságon megegyeznek arról, hogy a gyermek meghatározott ideig az egyik, meghatározott ideig pedig a másik szülő háztartásában él. Anya is és apa is ugyanolyan arányban gondoskodik a gyermekről, felosztott nyaralások és hétköznapok, valamint hétvégi programok.
Fontos tudni, hogy a közös szülői felügyeleti jog a felváltva gondozás előfeltétele, de ez nem jelenti azt, hogy rögtön felváltva gondozó lesz anya és apa. Ezt egy bírói ítélet vagy a felek bírói ítélettel jóváhagyott egyezsége, vagy egy közös megállapodás fedi le.
Családi adókedvezmény érvényesítése elvált szülőként
A családi adókedvezmény érvényesítéséhez nem elegendő a megállapodás a felváltva gondozásról, sőt még az sem, ha az egyik szülő gyerektartást fizet, valamint ha teljességgel hozzájárul a gyermeket érintő kiadásokhoz. Ehhez arra van szükség, hogy tényleg megtörténjen a felváltva gondozás, erről legyen határozat, vagy közös egyesség, ennek alapján 50-50 százalékban vegyék igénybe a családi pótlékot, majd ha ez mind teljesül, akkor szerepelhet a gyermek eltartottként mindkét fél adóbevallásában. Egyszerű, nem?
Ha szeretnél többet megtudni a témáról, keresd fel a NAV honlapját.
Röviden: Ha nálad lakik a gyermek, akkor 100%-ban te kapod a családi pótlékot és a családi adókedvezményt is. Nem számít az, hogy sokat van a másik szülővel, vagy hogy ő fizet-e tartásdíjat. Csak akkor lehet közösen érvényesíteni, ha felváltva gondozzátok, erről van határozat vagy egyesség és 50-50%-ban igényeltétek a családi pótlékot a MÁK-tól.
Ha ez alapján átgondoltad a helyzetet, és feltűnt, hogy valami nincs rendben, semmi baj, visszamenőleg 5 évre érvényesíteni tudod a családi adókedvezmény iránt az igényedet, de ehhez tudod kell a személyi jövedelemadó összegét is. A jogalap nélküli kedvezményt akkor is követelni fogja a NAV a másik féltől, ha te jogosult voltál rá, és nem érvényesíted a kedvezményt. Érdemes mindezeket egyeztetni a volt pároddal, mert a NAV most kifejezetten ezeket az eseteket vizsgálja - hívja fel a figyelmet az Adótanács online nevű oldal.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)