A Fundamenta FundiMini kutatásából kiderült, hogy miközben a szülők 85 százaléka ad zsebpénzt általános iskolás korú gyermekének, csak kevesen használják azt tudatosan, pénzügyi nevelés céljából. A megkérdezett szülőknek mindössze 24 százaléka válaszolta, hogy kifejezetten gyermeke megtakarításához járul hozzá a pénzösszeggel. A pénzügyi edukációs szakértő szerint ugyanakkor fontos, hogy ösztönözzük őket arra: rendszeresen tegyenek félre abból, amit kapnak. Érdemes ezért már egészen kicsi kortól, játékos formában megismertetni gyermekeinkkel a pénzzel kapcsolatos fogalmakat, így szinte észrevétlenül építhetik fel a sikeres felnőttkorhoz szükséges alapokat.
Csemetéink játékos pénzügyi okítása mellett persze elengedhetetlen, hogy mi magunk is a tettek mezejére lépjünk, és időben gondoskodjunk a jövőjükről. Erre megoldás a FundiMini Gyerekszámla, amellyel már akár havi 20 ezer forintos megtakarítás mellett saját otthonnal vághatnak bele a nagybetűsbe a lurkók, ha elvégezték iskoláikat. A Gyerekszámlán minimum 8 éven át takarékoskodhatunk, és az összegyűjtött összeget tovább növelhetjük a hűségbónusz és a kamatprémium jóváírásával. A számlanyitáshoz pedig ajándékba kapunk egy számítógéppel összeköthető Okosperselyt is, így közösen kezdhetjük meg a takarékoskodást kicsiben és nagyban egyaránt.
Mielőtt azonban beüzemelnénk a perselyt, és átnyújtanánk gyermekünknek első zsebpénzét, a FundiMini pénzügyi edukációs szakértője azt javasolja, hogy az alábbi fogalmakról mindenképpen beszélgessünk vele!
Készpénz
A készpénz bankjegy vagy érme formában megjelenő pénz. Vásárolhatsz belőle, de gyűjtheted is a perselyedbe. A különböző papír- és fémpénzek eltérő értékkel rendelkeznek, ahogyan azok az áruk is, amelyeket megvehetsz belőlük. A zsebpénzedet is készpénzben kapod majd meg, ez az, amit szabadon elkölthetsz, vagy összegyűjthetsz egy nagyobb célra, például biciklire.
Bevétel
A bevétel mindaz, amivel gyarapszik a perselyed tartalma, az összes pénz, amit kapsz a hónap során. A zsebpénzed és a felnőttek fizetése is bevételnek számít, ahogyan a különböző munkákért, például a fűnyírásért, vagy más a ház körüli munkákért bezsebelt forintok is.
Kiadás
Kiadás mindaz, amit elköltesz a zsebpénzedből. Ha például veszel a boltban vagy a büfében innivalót vagy ennivalót, esetleg játékot vásárolsz, az kiadásnak számít.
Megtakarítás
Az a pénz, amelyet nem költesz el, hanem tudatosan félreteszel. Ha nem költöd el az egész zsebpénzedet, hanem minden alkalommal félreteszed egy részét, vagy akár az egészet, a megtakarításodból vásárolhatsz valamit, amire régóta vágytál.
Költségvetés
Ahhoz, hogy átlásd a pénzügyeidet, és kiszámolhasd, mennyi ideig kell gyűjtögetned egy várva várt dolog megvásárlásához, költségvetést kell készítened. Vesd össze, hogy mennyi bevételed van a hónapban azzal, hogy milyen kiadásokra számíthatsz, vagyis van-e valami, amire költeni szeretnél, majd vond ki a havi bevételedből a kiadásaidat. Így tudni fogod, mennyi megtakarításra számíthatsz a hónap végén, és könnyen ki tudod számolni, hogy hány havi megtakarításodból tudod összegyűjteni a pénzt, ami a céljaid eléréséhez szükséges.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)