Nehéz megmondani pontosan, hogy az emberek hány százalékban használják ki a háztartási gépeikben elérhető funkciókat, de marketingkutatások szerint létezik egy úgynevezett bevezető, ismerkedő időszak a vásárlást követően, mialatt eldől, hogy a későbbiekben mennyire fogjuk kihasználni az adott berendezést – ismertette a tapasztalatait Szalai Dávid, egy a háztartási gépekkel foglalkozó piaci szaklap főszerkesztője. Az, hogy ezalatt mennyire sikerül alapos tudásra szert tennünk, függ a mi személyiségünktől és az adott masina kezelhetőségétől is, de egy biztos: amit ilyenkor nem próbálunk ki, azt szinte biztosan soha nem is fogjuk használni – tette hozzá a szakíró.
Egy funkciót lehet mellőzni azért, mert adott felhasználónak valóban nincs rá szüksége, ám sokszor inkább a tájékozatlanság áll a háttérben; nem ismerjük adott program előnyeit, vagy egészen egyszerűen nem tudjuk beállítani. Hiába mellékelnek minden esetben használati utasítást a műszaki eszközök mellé, nem szeretjük azokat bogarászni, inkább elvárjuk, hogy a készülék bekapcsolás után azonnal működjön magától. Többek között ezért is igyekeznek a gyártók automatizálni mindent, amit csak lehetséges, létezik már olyan sütő, ami képes felismerni az élelmiszert és mindent annak megfelelően beállítani – számol be az újdonságokról Szalai Dávid.
Amennyiben mégis átrágtuk magunkat a használati utasításon, rögtön jöhet a következő akadály, a beállítások összetettsége; csavarjuk balra az A gombot háromszor, miközben a B gombot nyomva tartjuk, majd ismételjük meg ugyanezt, amíg a LED zölden nem világít. A szakember véleménye szerint, az ilyen típusú utasítások elveszik a felhasználók kedvét a beállítások közötti váltogatástól, épp ezért a gyártók már egy ideje a könnyen kezelhetőségre törekszenek. Az egyszerű kezelhetőség iránti igény annyira markáns fogyasztói elvárás lett, hogy a kínálatnak feltétlenül eleget kell tennie ennek. Persze egyszerű és egyszerű között is óriási lehet a különbség. Egy intuitív kezelőfelület például, amely számba vesz minden opciót és lépésről lépésre segíti a felhasználót, igen hasznos minden berendezésnél.
A főszerkesztő hangsúlyozza, az élettartamból fakadóan a háztartási gépek esetében jóval nehezebben zárkózunk fel az innovációkhoz. Míg egy telefon esetében a készülékcserét gyakran a birtoklási vágy és a friss trendek generálják, addig a háztartási gépeknél az elöregedés a vásárlás egyik fő oka. Viszonylag ritkán veszünk új háztartási berendezéseket, a technika fejlődése azonban ezen a területen is őrült iramban zajlik; manapság számos olyan funkció alapvetőnek számít, ami 10-15 évvel ezelőtt ritkaságszámba ment. Mindebből következően megeshet, hogy a frissen vásárolt mosogatógép programja közül csak párat ismerünk, vagy nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi mindenre képes az új hűtőszekrényünk. Szalai Dávid ezért azt javasolja, mindenképpen tartsuk nyitva a szemünket, és látogassunk el az olyan rendezvényekre, ahol több időnk és lehetőségünk van ismerkedni az új technológiákkal. Jó alkalom lehet a tájékozódásra a 2019-es Konyhakiállítás, ahol olyan világszínvonalú újdonságokkal, ötletekkel, termékekkel és megoldásokkal találkozhatsz, melyekkel korábban még sosem! A szakma hazai képviselői itt mutatják be legfrissebb bútoraikat, kis- és nagygép újdonságaikat, eszközeiket a nagyközönség számára. Ha építkezel, felújítasz vagy csupán szenvedélyes konyhaművészként izgalmas megoldások után kutatsz, itt a helyed! Gyere el a Budapest Arénában március 1-3. között, és inspirálódj velünk!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)