A közösségi oldalakon görgetve sokaknak feltűnhetett, hogy nagyon megszaporodtak a napokban azok a posztok, melyekben arról számoltak be, hogy éppen karácsonykor ért véget a kapcsolatuk, akár 15-20 év után is. A legtöbben támogatásért fordultak a csoportok tagjaihoz, és ötleteket kértek arra, hogyan lehet ezt a traumát feldolgozni.
Miért szakítanak olyan sokan éppen karácsonykor?
Az ünnepi időszakok, különösen a karácsony, gyakran fokozott érzelmi és pszichológiai terhelést jelentenek, ami hozzájárulhat a hosszú távú kapcsolatok megszakadásához.
Ennek több oka is lehet:
Fokozott stressz és elvárások
Az ünnepek alatt a családok gyakran törekszenek a tökéletes együttlét megteremtésére, ami növeli a stresszt és a feszültséget. Az elvárások és a valóság közötti különbségek csalódáshoz és konfliktusokhoz vezethetnek.
Intenzív együtt töltött idő
Az ünnepek alatt a párok több időt töltenek együtt, ami felerősítheti a már meglévő problémákat. A mindennapi rutinból való kilépés és a szorosabb együttlét felszínre hozhatja a kapcsolat gyengeségeit.
Év végi számvetés
Az év vége gyakran az önreflexió és az élet értékelésének időszaka. Ilyenkor sokan áttekintik az egész életüket és kapcsolataikat, és ha úgy érzik, hogy a párkapcsolatuk nem felel meg az elvárásaiknak vagy nem hoz boldogságot, dönthetnek a szakítás mellett.
Családi konfliktusok
Az ünnepek alatt a családi összejövetelek során régi sérelmek és konfliktusok kerülhetnek felszínre, amelyek tovább rombolhatják a párkapcsolatot.
Pénzügyi nyomás
Az ünnepi kiadások növelhetik a pénzügyi terheket, ami további stresszforrást jelenthet, különösen, ha a pár már korábban is küzdött anyagi problémákkal.
A változás iránti vágy
Az új év közeledtével sokan vágynak változásra és új kezdetre. Ha egy kapcsolatban hosszú ideje fennálló problémák vannak, az ünnepi időszak katalizátorként működhet a szakítás mellett hozott döntésben.
Amikor már nem tudunk mit kezdeni a másikkal
Az ünnepek alatt több időt töltünk együtt, ami felszínre hozhatja a már meglévő kommunikációs problémákat.
Sokan nagy elvárásokat fűznek az ünnepekhez és az együtt töltött időhöz, és csalódást okozhat, ha azzal szembesülünk, hogy már nem tudunk miről beszélgetni, nem tudjuk szórakoztatni egymást. Hiába vagyunk ott mindketten, hiába érünk rá, valahogy mégsem tudunk mit kezdeni a másikkal.
Az ünnepek idealizálása
Az ünnepekhez gyakran társulnak idealizált elképzelések a boldogságról és a családi harmóniáról. Ha a valóság nem felel meg ezeknek az elvárásoknak, az csalódáshoz és a kapcsolat újraértékeléséhez vezethet.
Az ünnepi időszak gyakran erős érzelmi kihívások elé állítja a párokat. A stressz, a felfokozott elvárások és az év végi számvetés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a meglévő problémák kiéleződjenek, és a kapcsolat végére pont kerüljön. Az ilyen helyzetek rávilágítanak arra, hogy milyen fontos a folyamatos kommunikáció, az egymás iránti empátia és a kapcsolat ápolása az év minden napján, nemcsak a nehéz időszakokban. Ha valaki érintett, érdemes szakember segítségét kérni a feldolgozáshoz, illetve a jövőbeli konfliktusok megelőzéséhez.
Hogyan lehet feldolgozni, ha a párunk éppen az ünnepi időszakban hagy el minket?
Engedd meg magadnak az érzéseidet
Az ünnepi időszak érzelmileg amúgy is intenzív, és egy szakítás csak tovább fokozhatja ezt. Fontos, hogy ne próbáld elfojtani az érzéseidet. Adj magadnak időt a gyászra és az érzelmek megélésére.
Kérj támogatást
Fordulj a családodhoz, barátaidhoz, vagy akár terapeuta segítségét is kérd, ha szükséges. A kapcsolati veszteségek feldolgozásában az érzelmi támogatás életmentő lehet.
Ne hibáztasd magad
Az ünnepi szakítás gyakran az év végi stressz és a kapcsolati problémák kombinációjából fakad. Nem minden felelősség a miénk – a kapcsolat mindig két ember dinamikájáról szól.
Keress új célokat
A fájdalom közepette nehéz lehet, de próbáld a szakítást az új kezdet lehetőségeként látni. Ez egy esély lehet arra, hogy új célokat állítsunk fel és önmagunkra fókuszáljunk.
Alakíts ki új szokásokat
Ha az ünnepi hagyományaid az exedhez kapcsolódtak, találj ki új, saját rituálékat, amelyek segítenek elterelni a figyelmed és új örömöket hozhatnak az életedbe.
Vigyázz magadra!
Fektess több hangsúlyt az önmagaddal való törődésre – étkezz egészségesen, mozogj, és aludj eleget. Az érzelmi gyógyulás a testi jóllétünket is befolyásolja, és fordítva is igaz lehet.
Foglalkozz az újrakezdés gondolatával
Az ünnepek után készíts egy tervet az új évre. Határozd meg, mit szeretnél elérni, tanulni vagy tapasztalni, hogy a jövő pozitívabb legyen.
Az ünnepek alatti szakítás különösen fájdalmas lehet, hiszen ilyenkor mindenki melegséget, szeretetet és összetartozást keres. Ha valaki éppen ebben az időszakban tapasztal ilyen veszteséget, fontos emlékezni arra, hogy ez nem a saját értékünk csökkenéséről szól, hanem egy olyan élethelyzetről, amely talán a legjobbat próbálja kihozni egy nehéz szituációból.
Bár a fájdalom most mindent elnyomhat, idővel helyet adhat valami újnak: önmagunk megerősítésének, a saját boldogságunk keresésének és egy olyan kapcsolatnak, amely valóban azt a szeretetet és törődést hozza, amit megérdemlünk.
Az ünnepek alatt és után sem vagy egyedül. Azok az emberek, akik igazán szeretnek, melletted vannak, és újra megtalálhatod a fényt, még ha most úgy is érzed, hogy minden sötét. Adj időt magadnak a gyógyulásra, mert minden véget érő történet egy új kezdete is lehet.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)