Az Internet veszélyes terep, ezt senki sem vitatja. Ez az a felület, ahol sokszor még a felnőttek sem igazán tudják megkülönböztetni a valódit a hamistól, sőt a legtöbben azt sem igazán érzik, mennyire is veszélyes. Talán sokan bele sem gondolnak, mit jelent az, hogy az androidos telefonokra telepített alkalmazások a telefon összes funkcióját képesek láthatatlanul is irányítani (igen, a kamerát és a mikrofont is), mit jelent, hogy ami egyszer az Internetre felkerült az ott is marad, miért nem elég arra figyelnünk mi mit teszünk fel a világhálóra, már arra is ügyelnünk kell mások mit tesznek fel rólunk, és mit jelent az, amikor az emberek azt hiszik álarc mögött vannak.
A gyermekek számára befolyásolhatóságuk a legnagyobb veszély.
Mi értetlenül állunk azon tény előtt, hogy a mai fiatalokat nem is zavarja az, hogy a nap 24 órájában kapcsolatban állnak a világgal, folyamatosan megfigyelik őket, sőt, ha "leválnak" a hálózatról elveszettnek érzik magukat.
Mindent meg kell tennünk azért, hogy gyermekünk a lehető legtöbb időt töltse a való világban (a kisebb gyermekek jobban élvezik a való világot, mint a virtuálisat), a digitális térben (ha azt már tiltani úgysem tudjuk) pedig felkészülten, kellő védettséggel és számára hasznosan mozogjon.
Cikksorozatomban leírom, hogy az Interneten hogyan, mivel tölthető hasznosabban az idő, melyek azok a tevékenységek, melyek által egy gyermek folyamatosan tanul, melyekkel védettebbé válik, melyeket élvezettel csinálhat, melyek fejlesztik a digitális kompetenciát, annak mind az öt területén (információ gyűjtése, felhasználása, tárolása; digitális, internet alapú kommunikáció; digitális tartalmak létrehozatala; problémamegoldás, gyakorlati alkalmazás; IKT biztonság).
Nem oktató anyag készül, egyszerűen bemutatom, mely tevékenységek lehetnek érdekesek egy gyermek számára, hogyan kezdhet neki az alkotásnak és hogyan teheti alkotásait nyilvánossá a megfelelő helyen.
Ezekről lesz szó:
- Naplóírás, azaz a blog.
- Vers és próza írás.
- Rajzolás, avagy a számítógépes grafika.
- Fotózás, retusálás.
- Zene szerkesztés (esetleg zeneszerzés).
- Weboldal készítés, programkódok.
- Kiterjesztett valóság fordítva (a virtuálisból a valóságba).
- Játék készítés (végső esetre).
A fentieken keresztül többek közt be fogom mutatni, hogy van közösségi élet (értelmes) a Facebookon kívül is, hogy az önbizalom nemcsak lájkokkal növelhető, és hogy a Google kereső többre is képes mint amire a legtöbben használják.
Folytatás novemberben.
![]() |
Zettisch LászlóInformatikai tanácsadó - programozás és kommunikáció a netenElérhetőségeim: Email: z.laszlo@onmediaweb.eu Honlap: onmediaweb.eu/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)