Szeptember 13. és október 13. között tekinthető meg az idei, 24. ARC Közérzeti Kiállítás, melyre bárki beadhatta pályázatát.
A kiállítás "2000 óta a kreativitás szabadságáról szól" - írják a szervezők a honlapon.
Az idei pályázati téma a család volt. A felhívás szövegéből kiderül, hogy - ahogy eddig is - őszinte, frappáns, elgondolkodtató, akár határokat feszegető grafikákat vártak a szervezők. Ezen a kiállításon nemcsak a látszatot akarják megjelentetni, hanem a valóságot, az emberek véleményét, az igazi problémáikat.
"A család az vajon mi? Te tudod? Nemzetünk nagyjai tudni vélik, de ezt ők sem gondolhatják komolyan. A család az kaotikus, alakváltozó, meghatározhatatlan és megfoghatatlan közeg, ami egyszerre a legnagyobb boldogság és a legnagyobb teher.
Mert miből másból vennénk a motivációt az életünkhöz, ha nem abból a szeretetből, együttlétből, abból a tonnányi konfliktusból, a családtól kapott jó és rossz mintákból, az örömből és fájdalomból, amit kapunk a családunktól?
A család egyszerre csodálatos és elátkozott csoportosulás, ahol a szerepek vidám és önkényes összevisszaságban, követhetetlenül cserélnek gazdát és a rend csak pillanatnyi állapot, mert hosszútávon ez is csak egy megvalósíthatatlan elmeszülemény, hiszen minden változik benne egyik pillanatról a másikra, és sosem tudod igazán, hol is helyezkedsz el benne – valami miatt mégis úgy érzed, biztonságban vagy az egész káosz kellős közepén" - olvasható az ARC honlapján.
A kiállításon Dúró Dóra is megjelent, és az egyik kiállított plakáton (Keczeli-Strausz Éva: Anya vagy, ne panaszkodj! c. munkája) új szavakat ragasztott a meglévő szövegre.
Az eredeti grafikára olyan kifejezések kerültek, mint kialvatlanság, lógó cicik, sosincs idő enni, mindig piszkos ruha, kiharapott mellbimbó, begyulladt csukló, kimerültség, lebutuálás, fülbevaló felejtős.
Ezeket a következőkre cserélték az eredeti szöveg leragasztása során: kacagás, babaillat, áldás, ölelés, szeretet, ajándék, gondoskodás, jövő, élet, puhaság, boldogság, hála, remény, csoda.
"Szintet lépett a családellenes propaganda, a Mi Hazánk átragasztotta" - írja a Facebookon.
"Az anyaságot többek közt a lebutulással és a piszkos ruhával azonosító, gyermekvállalás ellen kampányoló plakát jelent meg az egyébként deviáns propagandát is felvonultató Arc-kiállításon. Miközben soha olyan kevés gyermek nem született hazánkban egy év alatt, mint tavaly, minden édesanyát sértegetnek azzal, hogy a plakáton látható kisgyermek mellé olyanokat írnak, hogy miatta sosincs idő enni vagy lebutulás" - indokolta posztjában a feliratok leragasztását.
Karácsony Gergely főpolgármestert és László Imre polgármestert pedig arra szólította fel, hogy határolódjanak el a plakát tartalmától, és kérjenek bocsánatot az édesanyáktól.
"ezt úgy hívják: rongálás... más szellemi tulajdonának megmásítása akarata ellenére" - írta az egyik kommentelő a poszt alatt.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik."Dúró Dóra pont azt csinálta, ami ellen készült ez a kép, tehát az akciója tökéletes illusztrációja a mű mondanivalójának, de láthatólag nem olvasta el a címét, vagy nem tudta értelmezni azt"
- mondta el a kreativ.hu-nak Bakos Gábor, az ARC kiállítás egyik alapítója. A szervezők a Facebookon is reagáltak a történtekre. Mint mondják, a csoport előzetesen bejelentette számukra, hogy meglátogatják a kiállítást, de azt ígérték, hogy nem fognak rongálni - mégis így tettek.
Később a Gyermekmentes Övezet FB oldalának egy olvasója is elkészítette a saját verzióját a plakátról (és valószínű, hogy egyre több feldolgozás születik majd):
Az átragasztás bár nem volt meglepő (Dúró Dóra pár éve nyilvánosan ledarálta a Meseország mindenkié című, első magyar LMBTQ mesekönyvet, mert homoszexuális propagandakiadványnak tartotta), mégis nagy felháborodást keltett, és nem csak a rongálás ténye miatt.
Egyre több szó esik ugyanis arról, hogy
a gyerekvállalásnak nemcsak megható pillanatai vannak - a friss szülők, és főleg az anyák sokféle nehézséggel szembesülhetnek a családalapítás után. Ezeket egyedül vagy segítséggel le lehet küzdeni, azonban ha csak a csillámporos, tökéletes családi fotókkal találjuk szembe magunkat a közösségi médiában, azt hihetjük, hogy velünk van a baj, amiért nehezen birkózunk meg a változásokkal, amiért nem úgy nézünk ki szülés után, mint egy modell, vagy amiért néha borús és kétségbeesett gondolataink támadnak. Mindez óhatatlanul bűntudatot szül, rossz anyának hihetjük magunkat, depresszióba eshetünk - ebből kimászni viszont már sokkal nehezebb.
"Az anyasággal kapcsolatos megéléseimet eleinte magam is kétségekkel kezeltem, mint a nők általában a saját érzéseiket. Bennem is erős volt a hiedelem, hogy csak „az nem boldog, aki rosszul csinálja”. Ezért én is azt kérdeztem magamtól, hogy mit csinálok rosszul?
Rossz anyának éreztem magam, olyannak, aki nem tudott megfelelni a mítosznak, és egy idő után mintha már nem is lett volna kedvem az egészhez. Sajnáltam a gyerekeimet, de sajnáltam azt is, amit én veszítettem el. Eleinte megpróbáltam még többet beletolni ebbe a helyzetbe, még többet adni magamból, meg még olyanabb sütiket sütni, még szebb lakást előállítani..." - mondta el nekünk egy korábbi interjúnk során Murinai Angéla, az Anya szív c. könyv szerzője.
Egy magyar édesanya a TikTokra feltöltött videójával szerette volna megmutatni, hogy az anyaságnak bizony vannak nehéz pillanatai is - a felvételen éppen sír, kisbabájával a karjában.
"Nem csak rózsaszín csillámporos hepiség... Vannak irtó nehéz napok, pillanatok, amikor csak egy sírás segít... Senki sem születik anyának... mindent út közben tanulunk! Ez nem a boldogtalanságról szól. Arról szól, hogy lehessen megélni, lehessen kimondani, hogy néha nagyon nehéz! A kimerültség, a 0-24-es gondoskodás, az, hogy elveszíted "egy kicsit" önmagadat. De ez nem azt jelenti, hogy nem éri meg, vagy már másképp csinálnád. Semmi sem fekete vagy fehér! Nem vagyunk robotok! ANYÁK VAGYUNK! Szuperhősök! A nehéz napokon igenis ér sírni! Ölelés <3" - írta videója alatt.
Fontos, hogy ezeknek a gondolatoknak is teret adjunk, hogy ne nyomjuk el magunkban az érzéseinket, az ugyanis lelki és testi betegségekhez is vezethet hosszú távon. Ha ezt is meg merjük osztani másokkal, a visszajelzésekből láthatjuk, hogy nem vagyunk egyedül. Ha ilyen videókkal, írásokkal is találkozunk, nem fogjuk magunkban keresni a hibát a nehezebb napokon, így könnyebben át tudunk lendülni a nehézségeken, amik elé az anyaság állít minket.
Mert attól, hogy hallgatunk róluk, eltitkoljuk őket, ha még a nyomait is eltüntetjük, attól még léteznek - és kimondatlanul, magunkba fojtva sokkal több problémát okozhatnak, mint ha nyíltan beszélnénk róluk.
"Beszélni kell, mert a hallgatásnak egész fészekalja rút, fekete kisgyereke születik: a félreértés, a sértődés, a megbántott önérzet, a kétely." (Szabó Magda)
Indexkép: ARC / Facebook
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)