Hova kell az iskolaőr?
Múlt héten adták közre annak a 491 állami intézménynek a listáját, ahol szeptembertől iskolaőrök fognak szolgálatot teljesíteni. Noha az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint az intézményvezetők kérése alapján rendelték ki az őröket, sok igazgató maga is megdöbbenéssel értesült róla, hogy iskolája a „problémás” kategóriába került, mivel véleményük szerint náluk soha nem volt jellemző a komolyabb feszültség.
(Az érintett iskolákról részletesen itt olvashatsz: Megjelent a lista: ezekben az iskolákban lesz iskolaőrség a következő tanévtől)
Fekvőtámasz és semmi testékszer
A július 17-i Magyar Közlöny részletesen szabályozza az iskolaőrök alkalmazásának feltételeit, az egyenruhájukat és azt, szolgálat közben mi megengedett és mi nem számukra. Megtudhatjuk, hány felülést és fekvőtámaszt kell elvégezniük, hány perc alatt kell lefutniuk 1500 métert, lehet-e műkörmük (igen, ha nem akadályozza a munkát), viselhetnek-e nyakláncot (nem), és hogy mi számít testi kényszernek, mikor milyen intézkedésről kell jelenteniük a feletteseiknek.
A rendelet szerint „Az intézkedést az iskolaőr – a neve, azonosító száma, az intézkedés ténye és célja közlését megelőzően – a napszaknak megfelelő köszönéssel, az intézkedés alá vont nemének, életkorának megfelelő megszólítással kezdi meg.” (102/J§ (1)) Ha figyelembe vesszük, hogy az iskolaőr feladata az agresszió megfékezése, könnyen belátható, hogy amíg a monológját elmondja, a renitensek már rég péppé verték egymást.
Ennél is több aggodalomra ad okot, hogy ehhez a rendkívüli empátiát és gyors reakciót igénylő munkakörhöz, ami tele lesz stresszel, feszültséggel és – ne legyünk naivak – megaláztatással, elegendő az „átlagos érzelmi-indulati kontroll, átlagos pszichés terhelhetőség, stressztűrő képesség (…), átlagos felelősségtudat.” (16§) Félelmetes belegondolni, hogy mit hozhat ki egy nem különösebben stressztűrő, indulatait nem extra magas szinten kontrollálni tudó, ámde gázspray-vel és bilinccsel felszerelt emberből egy csapat problémás nagykamasz piszkálódása.
Egyetlen őr az egész iskolába?
Mivel jelenleg valószínűsíthető, hogy egy intézményben egy őr fog szolgálatot teljesíteni, szintén nehéz elképzelni, mindez hogyan fog kinézni a gyakorlatban. Honnan fogja megtudni az épp a fölszinten járőröző iskolaőr, hogy a harmadik emeleten fizikaórán elszabadultak az indulatok? Minden osztályterembe vészcsengőt szerelnek? Be lesznek kamerázva a borsodi zsákfalu iskolájának folyosói? Feladata-e az iskolaőrnek szétválasztani a kakaskodó első osztályosokat? Mérlegelnie kell-e, hogy ki ütött először? És mi a feladata akkor, ha egy pedagógust vádolnak meg a diákok erőszakkal, vagy éppen ő maga a szemtanúja az esetnek?
Nehéz kérdések, amelyek megnyugtató megoldásához hosszú képzés, nagyon alapos pszichológiai vizsgálat, és az átlag népességnél sokkal empatikusabb, stressztűrőbb iskolaőrök kellenének. Egyelőre azonban ez nem tűnik kivitelezhetőnek.
Kapcsolódó cikkeink:
- A jövőben 12 éves kortól lesz büntethető, ha valaki a tanárára támad
- Kényszerítő eszközöket is használhatnak a jövőben az iskolaőrök
- Elutasítja az iskolaőrséget a Pedagógusok Szakszervezete
- Iskolarendőrség felállítását fontolgatja a kormány
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)