Nyitás előtti igényfelmérés
A rendelet szerint május 25. illetve június 2. után a bölcsődék és óvodák minden hozzájuk járó kisgyermeket külön igazolás nélkül kötelesek fogadni. Megszűnik a csoportlétszámot 5 főben maximalizáló szabályozás is, és az is nyugodtan viheti a gyermekét, aki amúgy meg tudja oldani a felügyeletét. Az óvodák, bölcsődék ezen a nyáron legfeljebb két hétre állhatnak le.
A rendeletből ugyan nem derül ki egyértelműen, az intézmények értelmezése szerint ez nem jelenti az óvodába járási kötelezettség visszaállítását, tehát szeptemberig bárki dönthet úgy is, hogy inkább otthon tartja a gyermekeit. Ezzel a lehetőséggel pedig, egyelőre úgy tűnik, meglepően sok család él is: hiába várta már mindenki hetek óta a nyitást, sokan azok közül akik, ha nehezen is, de meg tudják oldani a gyermekeik felügyeletét, egyelőre inkább a kivárásra játszanak.
Ezt erősíti az óvodák kommunikációja is, ugyanis a rendelet kihirdetése óta ugyanis több intézmény tart igényfelmérést, amelyben azt kérdezik, hány gyerekre számíthatnak az elkövetkező hetekben. Noha részükről ez akár indokolt is lehet – hiszen nem mindegy, öt vagy kétszáz gyerekre kell-e készülniük –, sok szülőben mégis az a benyomás támadt a levél olvasásakor, hogy inkább nyári ügyelet-szerű gyerekmegőrzésre, mint érdemi foglalkozásokra kell számítani az elkövetkező időszakban. Ehhez pedig minden család máshogy áll hozzá.
Az Fejér megyében élő Kata otthonról dolgozik, de nagyon örül a nyitásnak. „Mindenképp ment volna a lányom jövő hétfőtől oviba akkor is, ha még csak ügyelet lett volna. Eddig itthon volt velem, de ez így már lassan tarthatatlanná vált. Én a munkám és a nagyfiam tanítása között egyensúlyoztam, ő pedig reggeltől késő délutánig nézte a tévét. Sokkal jobb neki a barátai között az óvodában, ahol oda is tudnak figyelni rá.”
A gyesen lévő, háromgyermekes Janka azonban úgy döntött, erre a pár hétre már nem viszi be a fiát. „Nagyon nehéz időszak most ez, hiszen a legnagyobb otthon tanul, a középső unatkozik, és a kisbabát is el kell látnom, de én azt mondom, ezt a két hetet még kibírjuk valahogy. Soha nem vittem a nyári szünetben oviba a gyerekeimet, most is alig várjuk, hogy vége legyen a tanévnek, és felszabadultan lehessünk együtt. Most már mi is lassan bátrabban járunk játszótérre, tervezzük barátokkal a találkozást, az ovival pedig várunk szeptemberig.”
Iskolanyitás digitális oktatással
Június 2-től az iskolák is megnyitják a kapuikat a diákok előtt, ám ezzel párhuzamosan a tanév végéig megmarad a digitális oktatás. Érdemben tehát nem sok minden változik, mindössze annyi történik, hogy június 26-ig minden iskola köteles gyermekfelügyeletről gondoskodni. Az ezt igénybe vevő tanulók az intézményben fogják elvégezni a digitálisan kapott feladataikat, és ha szükséges, mód nyílik személyes konzultációra és felzárkóztatásra.
Az általunk megkérdezett pedagógusok szerint mindezt főleg az alsóbb évfolyamok tanulói fogják igénybe venni, közülük is azok, akiknek a szülei visszamennek dolgozni. A középiskolások esetében nem várják, hogy tömeges lenne az igény a személyes találkozásra.
„Eddig egyetlen órám sem maradt el, mindet megtartottam online – mondja Ildikó, egy budapesti gimnázium magyartanára. – Ha valaki nagyon szeretné, megbeszélhetek vele egy időpontot, amikor találkozunk, de nem hiszem, hogy ennek a korosztálynak erre akkora szüksége volna. Sokkal jobban várom az iskolai nyári tábort, amit remélhetőleg végül sikerül megszerveznünk, és akkor valóban kötetlen formában lehetünk együtt a gyerekekkel.”
Te viszed óvodába, iskolába szeptemberig a gyerekeidet?
Kapcsolódó cikkeink:
- Eldőlt, hogy lesznek-e ottalvós táborok a nyáron
- Új bejelentés: ilyen dátummal nyitnak újra az óvodák, bölcsődék és iskolák
- Ki vigyáz a gyerekre a nyári szünetben, ha a szülők összes szabadsága elfogyott?
- Kinyissanak-e júniusban az iskolák? - érvek és ellenérvek
Kép: DGLimages / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)