2018 a "Családok éve" - e szlogen jegyében külön érdekes az, ahogy Novák Katalin államtitkárasszony nyilatkozott Baló György műsorában a gyermekvállalás lehetőségeiről, egyedülállók esetében.
A család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy mostanában mintha megfordult volna a gyermekvállalással kapcsolatos logika: már nem a gyermek érdekeinek figyelembe vétele felől közelítenek az emberek. Novák Katalin szerint manapság fontosabbnak tűnik a jog, hogy egy nőnek mindenképpen legyen gyereke, mint az, hogy a megszülető gyermeket szerető édesanya és édesapa nevelje fel.
Az RTL Klub pénteki műsorában Baló György műsorvezető a Nemzeti Konzultáció egyik pontjáról kérdezte Novák Katalint, amely úgy szól, hogy "Egyetért-e Ön azzal az alapelvvel, miszerint egy gyermeknek joga van anyához és apához?" - első ránézésre ártalmatlan kérdés, melybe kicsit továbbgondolva a kreatívabb kitöltők is csak a meleg párok gyermekvállalását látják bele. Kiderült azonban, hogy a válaszok és az azokból születő esetleges törvény betűi az egyedülálló szülőket is érinthetik, ugyanis a kérdésre az államtitkár nagyon furcsa választ adott:
"Az, hogy azt gondolja valaki, hogy neki egyedülállóként joga van ahhoz, hogy neki egyedülállóként, anélkül, hogy lenne párja, enélkül neki joga van ahhoz, hogy neki gyereke legyen, és ezt a jogot vívja ki magának, az a gyermek oldaláról közelítve megfosztja őt attól, hogy neki édesanyja és édesapja legyen" - mondta Novák Katalin, majd így folytatta:
"Ez szerintem egy olyan helyzet, amikor a gyermeknek az érdekeit kell védenünk, tehát meg kell adnunk a lehetőséget ahhoz, hogy egy gyermek édesanya és édesapa mellett nőhessen fel."
Baló György azt firtatta, hogy akkor ezek szerint egy egyedülálló nő nem vállalhat gyereket? Az államtitkár asszony az egyenes válasz elől kitért, helyette így nyilatkozott:
"Hát az, hogy egyedülálló édesanya önállóan, egyedül vállaljon-e gyereket, az szerintem egy teljesen más kérdés, mint az, hogy valakik közösen vállaltak gyermeket, és egyedül maradt az édesanya vagy az édesapa".
Ennek tükrében egész sor kérdés merül fel:
- Vajon a jövőben milyen eszközökkel biztosítja a kormány a feltételeket ahhoz, hogy egy gyermek szerető édesanya és édesapa mellett nőhessen fel?
- Ki lehet-e kényszeríteni a boldog családi életet, amihez a gyermeknek joga van és ha igen, hogyan?
- Vagy ha ez nem teljesül egy egyedülálló, terhes nő esetében, akkor vele mi lesz?
...és így tovább. Míg ezekre a kérdésekre válaszok születnek, remélhetőleg nem vész el a legfontosabb: egy gyermeknek mindenekelőtt szeretetre és biztonságra van szüksége, és arra a személyre, aki ezt képes megadni számára - legyen az bárki.
Olvasd el ezt is: 350.000-en élnek hazánkban, mégis láthatatlanok: az egyedülálló szülők
Indexkép: Elekes Andor / Wikipedia
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)