Leszoktatás a cumiról - kreatív módszerrel
Aranyos módszert talált ki egy édesapa arra, hogy leszoktassa kislányát a cumizásról. Először kis zacskókba gyűjtötték a cumikat, aztán egyesével elültették azokat egy virágcserépbe. Együtt meglocsolták a földet, majd két órával később a kislány kiment az apukájával a kertbe, hogy megnézze, mi történt az elültetett cumikkal. Nagyon csodálkozott és végtelenül boldog volt, amikor meglátta, hogy a földből nyalókák "nőttek ki".
Eddig van szüksége a cumizásra
Szakértők szerint a csecsemőknek nagy szükségük van arra, hogy szopizzanak, a cumi pedig segít nekik abban, hogy megnyugodjanak és elaludjanak. Egy kutatás szerint a cumizás még a bölcsőhalál kockázatát is csökkentheti.
Dr. Jókay Kinga, az RMC gyerekorvosa szerint a hangsúly azon van, hogy meddig tart a cumizás időszaka.
”Az első évben, 0-12 hónapos korig abszolút szüksége van a csecsemőnek arra, hogy szopjon, nem csak folyadék- vagy kalóriahiány miatt. Van, aki cumit ad, van olyan baba, aki az ujját vagy az öklét szopja, de olyan is akad, aki az anyamellen szeret a legjobban cumizni. Nincs ezzel semmi baj. A hangsúly azon van, hogy meddig tart mindez. Mert ami egy 9 hónaposnál még egészséges és szükséges, az egy 3 évesnél már nem. Később ugyanis számtalan baj lehet abból, ha nem tud időben leszokni a gyermek.”
Ha még 4-5 éves korában is cumizik a gyerek, akkor az már nemcsak a tejfogak állapotára, hanem a maradandó fogak épségére is hatással lehet.
Ilyen veszélyekkel járhat a cumizás
A cumizás miatt nagyobb az esély a különféle fertőzésekre, hiszen ahogy a baba a szájába veszi a cumit, azt gyakran összekoszolja, leejti. Ezért ajánlott időnként lemosni és fertőtleníteni, valamint bizonyos időközönként lecserélni.
Érdemes olyan cumit választani, aminek pajzsán lyukak vannak, így elkerülhető, hogy a folyamatosan termelődő nyál fájdalmat és gyulladást okozzon.
A cumi évekig tartó használata a fogak állapotára is hatással van: fogorvosok szerint pedig szinte majdnem mindegy, hogy fogszabályzós vagy hagyományos cumit használunk, idővel mindkét esetben előre állhatnak tőle a fogak.
Olvasd el ezt is: Fogszabályzós cumi nem létezik! Ilyen lesz a gyerek foga a cumitól
Baj-e, ha bölcsibe megy és még cumizik?
Csak azért, mert bölcsibe megy, még nem kell leszoktatni a kicsit a cumiról, sőt! Egy új élethelyzetben nagyobb szüksége is lehet arra, hogy a cumi megnyugtassa.
Mikor és hogyan szoktassuk le a cumiról?
Fontos, hogy a cumit ne egyik napról a másikra vegyük el gyerekünktől, hanem fokozatosan váljunk meg tőle. Tehát érdemes először csökkenteni, majd teljesen elhagyni a nappali cumizást, míg végül az éjszakai cumizásról is le tud szokni.
Ha összebújunk, mesét olvasunk és utána simogatjuk őt, akkor könnyebben ellazul és elalszik cumi nélkül is.
Segíthet a figyelemelterelés is, de meg is lehet vele beszélni, hogy például most a sétára nem visszük a cumit, majd csak az esti elalvásnál kapja meg.
Bevethetjük a cumitündért is, aki a cumiért cserébe valamilyen ajándékkal lepi meg csemeténket. De megpróbálkozhatunk a videón látható apuka módszerével is, ami úgy tűnik, nagy sikert aratott.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)