Valóságshow gyerekekkel
Magyarországon 2002-ben indultak az első valóságshow-k. Talán akkor még nem voltak olyan meghökkentő jelenetek benne, mint napjainkban. De maga a tematika azóta is ugyanaz: ismeretlen emberek költöznek össze egy zárt villába, ahol mindent megkapnak, és közben kamerák figyelik a mindennapjaikat.
A 2000-es évek elején a britek egy ugyanilyen elven működő társadalmi kísérletet végeztek, csak gyerekekkel. Azt szerették volna megtudni, hogy vannak-e, és ha igen, akkor milyen különbségek vannak a fiúk és lányok között, ha össze vannak zárva hosszú ideig.
10-12 gyereket költöztettek össze egy hétre, a mindennapjaikról pedig felvételek készültek. Ezekből két műsor is készült: Boys Alone és Girls Alone címmel.
A bent történtekből fontos következtetéseket vontak le a kísérletet vezetők.
A fiúk szénsavas üdítőt ittak és gabonapelyhet ettek, a lányoknál fagylalt volt a szőnyegen
Tíz fiú és tíz lány tehát beköltözött egy-egy házba - a fiúk és a lányok külön. Amire csak szükségük volt, azt mind megadták nekik: a ház tele volt enni- és innivalóval, valamint játékokkal is.
A mindennapjaikat egy Tv-stáb követte nyomon, figyelték, hogy viselkednek, de beszélni nem beszéltek velük, kivéve akkor, ha vészhelyzet állt fent.
A következők voltak a szabályok:
- bármikor elhagyhatták a házat, ha úgy döntöttek
- tarthatták a kapcsolatot a szüleikkel és egy pszichiáterrel is.
Mielőtt beköltöztek, minden gyerek részt vett egy főzőtanfolyamon, ennek ellenére a fiúk szinte semmit nem főztek. Leginkább szénsavas üdítőt ittak és gabonapelyhet ettek.
Nagyon hamar eluralkodott a házban a káosz, a rendetlenség és a fejetlenség. A fiúk a felesleges energiáikat próbálták valahogy levezetni, de nem a megfelelő módot választották ehhez. Sokszor csak céltalanul lézengtek a házban.
A lányok is áthágták néha az otthoni szabályokat, például vízipisztollyal lövöldöztek a hálószobában, tejszínhabot ettek a tenyerükből, és volt, hogy a fagylalt a szőnyegre esett, de ők igyekeztek rendben tartani a házat. Sokkal többet takarítottak és főztek, mint a fiúk.
Ezért viselkedtek másképp a fiúk és a lányok
A kísérlet vezetői arra jutottak, hogy a műsorban látott különbségek nem véletlenek a fiúk és a lányok között: szerintük társadalmi magyarázata van. Egyrészt a lányok korábban érnek a fiúknál. Másrészt azonban a lányok és a fiúk szocializációja másképp alakul.
Egy lánytól elvárják, hogy már kiskorában képes legyen egy pár dolgot megcsinálni a konyhában, legalább egy tojásrántottát. A fiúkkal szemben azonban nincsenek ilyen elvárások.
Vagyis nem arról van szó, hogy a lányoknak nagyobb kedvük van ahhoz, hogy rendet rakjanak, főzzenek, vagy takarítsanak, hanem arról, hogy a család általában sokkal jobban bevonja ezekbe a feladatokba a lányokat, mint a fiúkat. Sok családban valahogy úgy vélik, hogy ezek nem a férfiak dolgai.
Olvasd el ezt is:
- Házimunka három évesen? Mégis mire jó?
- Sikeresebb felnőttek lesznek a házimunkát végző gyerekek
- A férfiak vakok a házimunkára - állítják a kutatók
Indexkép: Absolute Documentaries / Youtube
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)