#cikkozepe900 .advert-text{display:none;}
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.">Hogyan kezeld, ha a gyereked mindig új dolgokat akar?
Nemrég vettünk a gyerekünknek egy farmert, de máris egy újabbat szeretne. Bár az előző teljesen jó állapotban van, mégis úgy érzi, hogy szüksége van egy másikra. Mit tehetünk ebben a helyzetben?
A gyerekeknek fontos megtanulniuk az anyagi értékeket és a döntéseik következményeit. Ha valami nincs benne a családi költségvetésben, akkor érdemes megdolgoztatni érte. A gyerek végezhet extra feladatokat otthon, amelyekért cserébe hozzájuthat az áhított tárgyhoz. A lényeg az, hogy ne legyen túl könnyű a jutalom megszerzése, különben nem tanulja meg értékelni a dolgokat. Beszélgessünk vele az értékekről, és mutassunk rá, hogy a tárgyakhoz való kötődés helyett érdemesebb élményekre és hosszú távú célokra koncentrálni.
Hogyan tanítsd meg a gyerekedet a pénzügyi tudatosságra?
Mindig is próbáltuk tudatosan nevelni a gyerekünket a pénzügyek terén, de mostanában azt vesszük észre, hogy az összes pénzét azonnal elkölti, gyakran felesleges dolgokra. Eddig jól gazdálkodott, most viszont már nem látjuk ezt a tudatosságot. Mit tehetünk?
A pénzügyi tudatosság tanítása nem egyszeri feladat, hanem egy hosszú távú folyamat. Jó módszer lehet, ha a gyerek pénzét három részre osztjuk:
-
Apró kiadásokra (pl. édesség, kisebb játékok)
-
Közép- és hosszú távú célokra (pl. bicikli, nagyobb játékok)
-
Megtakarításra (amit hosszabb távon használhat fel)
Fontos, hogy jó példát mutassunk nekik: ha mi magunk is tudatosan gazdálkodunk, és ezt látják, sokkal könnyebben sajátítják el a pénzügyi felelősséget. A zsebpénz kiosztását kísérhetjük közös tervezéssel: beszéljük meg előre, mire érdemes félretennie, és ha elköltötte, ne adjunk neki plusz pénzt, hogy megtapasztalja a következményeket.
Hogyan akadályozd meg, hogy a gyereked minden pénzét számítógépes játékokra költse?
A fiunk minden pénzét online játékokra költené, ha hagynánk. Hiába próbáljuk beszélgetéssel irányítani, minden megtakarított forintját ezekre fordítaná. Hogyan tudnánk ezt korlátozni anélkül, hogy túl szigorú szabályokat hoznánk?
Fontos szabályokat felállítani a pénzköltéssel kapcsolatban. Lehet például azt mondani, hogy a zsebpénzének csak egy bizonyos százalékát költheti ilyen dolgokra, a többit más célokra kell félretennie. Érdemes vele leülni és beszélgetni arról, hogy miért érzi olyan fontosnak ezt a költést. Ha megértjük a motivációját – például a kortársai is ezt csinálják, vagy itt éli ki a versenyszellemet –, könnyebb lesz alternatív lehetőségeket kínálni neki. Segíthet, ha új hobbikat találunk számára, például sportot, társasjátékokat vagy olyan kreatív tevékenységeket, amelyekben hasonló izgalmat találhat.
Novák Ferenc előadása elérhetőa Szülők Egyetemén: Kiskamasz és tinédzser problémák megoldása
A következő részt a testvéri kapcsolatok kérdéseivel folytatjuk.
A cikksorozat előző része: "Minek tanuljak, úgyis felesleges!” - Hogyan motiváljuk a gyereket a tanulásra?
Nyitókép: depositphotos
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)