Kamaszkorban a legrosszabb, amit a szülő tehet, az a tiltás
Amikor gyerekünk életébe beköszönt a kamaszkor, az meglehetősen próbára teszi a kapcsolatunkat. Előfordulhat, hogy egyik nap piercinget vagy tetoválást szeretne, másnap furcsábbnál furcsább ruhákat aggat magára, vagy rózsaszínre szeretné befesteni a haját. És akkor ezek még csak a külsőségek.
Bármilyen bosszantó is átélni szülőként, a kamaszkori lázadás nagyon is hasznos dolog a szakemberek szerint. Ez ugyanis az egyik faktora annak, hogy gyerekünk egészséges, kiegyensúlyozott felnőtté válhasson.
Ezért bármennyire is nehéz, el kell fogadnunk, hogy ez egy szükséges és természetes folyamat a leválásban - és bár sokszor érezhetjük úgy, hogy gyerekünk tiszteletlen és hálátlan, nem kell megijednünk, ha más nézeteket kezd vallani, mint mi.
Gyarmati Rita tanácsadó szakpszichológus azt mondja, kamaszkorban a legrosszabb, amit a szülő tehet, az a tiltás. Pláne akkor, ha nem mondunk észérveket, ha nem indokoljuk meg a döntésünket, egyszerűen csak azt mondjuk, hogy azért nem, mert én vagyok az anyád/apád és nem engedem meg.
Szerinte a kamaszkori lázadásokat nem korlátozni kell, hanem kezelni.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik."Ha a kamaszt kemény keretek közé szorítják, és nem hagyják, hogy megtalálja az identitását, akkor később jön rá, hogy nem lázadt, és esetleg felnőttkorában kezdhet el lázadni. Ezzel pedig felboríthatja a családi hátterét, hiszen eddig mindig úgy élt, hogy meg akart felelni a szüleinek."
Ha a tinikorszakból kimarad a lázadás, akkor előfordulhat, hogy később, 40 éves kora körül kezd el olyan dolgokat csinálni, mint a kamaszok. A szakértő szerint inkább most legyen a gyereknek rózsaszín haja, mint 40 éves korában. Inkább most próbáljon ki furcsa öltözködési stílusokat, most kövessen el hibákat a szerelemben, mint később.
Mint mondja, gyakori, hogy ilyenkor a felnőtt elfordul a családjától, elhagyja őket és akár feladja a munkáját is azért, hogy bulizhasson, és mert úgy érzi, meg kell valósítania önmagát.
A pszichológus hangsúlyozza, hogy nem szabad befolyásolni a gyerekünket, hogy mindig azt csinálja, amit mi akarunk, hisz így nem tud kibontakozni a személyisége, nem tudja kialakítani a saját identitását.
Kitartást kívánunk minden kamaszt nevelő szülőnek, ne feledjétek: ez csak egy átmeneti időszak, amin muszáj átesnie, és átalakulnia, formálódnia - hogy a végén egy egészséges, tapasztalt fiatal felnőtt váljon belőle.
Indexkép: Marco Wolff képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)