A játéknak rengeteg előnye van mind a gyerekek, mind a felnőttek számára
A kamaszokat gyakran nem könnyű rávenni egy-egy közös családi programra. Sokan legszívesebben ki sem bújnak a kis kuckójukból, csak akkor látjuk őket, ha kijönnek a konyhába enni, vagy ha indulnak valahova. Sok tini rabja a telefonjának és egyéb digitális eszközének (ahogy a felnőttek is).
Szenes Nicolette, a TouchGameTable tulajdonosa a Blikknek arról beszélt, hogy teljesen más igényei voltak egy kamasznak 20-25 éve, mint most. A mai gyerekek a neten szocializálódtak, így a papír alapú játékokra nehezebb őket rávenni.
"Arról nem beszélve, hogy kortól függetlenül végtelenül kényelmesek vagyunk, és sokszor azért nem ülünk le társasozni, mert nincs kedvünk elővenni a dobozt a padlásról, kipakolni a kellékeket, kihajtogatni a lapot, elolvasni az olykor tízoldalas játékszabályt" – mondja.
A mai gyerekek számára az olyan társasok, mint a Monopoly vagy a Ki nevet a végén unalmasak lehetnek. A szakértő szerint érdemes olyan játékot választani, ami az egész családnak, vagyis több generációnak is tetszik, ráadásul rövidebb, így a fiatalok is jobban kaphatóak rá. Ilyen például a sakk. Mint mondja, a nők általában a szójátékokat, míg a férfiak a logikai játékokat szeretik jobban.
Régen nem azért társasoztak a családok, hogy a játék valamit fejlesszen a gyereken, hanem egyszerűen csak a szórakozás kedvéért. Ma már a szülők tudatosabban választanak játékot.
"Kutatások kimutatták, hogy a játéknak számos előnye van mind a gyerekek, mind a felnőttek számára. A gondolkodást vagy figyelmet igénylő játékok gyerekkorban fejlesztik a kognitív és tanulási képességeket, idősebb korban pedig frissen tartják a memóriát. Sőt, még új idegrendszeri kapcsolatok létrejöttét is elősegítik, ami lassítja az öregedés folyamatát" - ezt már Maróti Emese pszichológus és életvezetési tanácsadó mondta.
Hozzátette, hogy a játékok fejlesztik a szociális képességeket, például az egymásra való odafigyelést vagy az együttműködést, ezért is jobb, ha személyes jelenléttel játszunk együtt, nem pedig a telefon képernyője mögé bújva, netes játékokkal.
Vekerdy Tamás: nem kell fejlesztő játék, csak minőségi idő
Vekerdy Tamás korábban sokszor beszélt arról, hogy minél többet tud egy játék, annál inkább elveszi a játszás örömét.
”Elnézem olykor játékaikban a mai gyerekeket, mondani nem merem nekik, csak gondolom: - De nem tudtok gyerekek lenni, gyerekek!”
A szakember szerint az az igazi érték, ha a szülő minőségi időt tölt a gyerekével, és együtt játszanak. A mai világban nehéz megtalálni azt a játékot, ami egy egész családot leköt és kikapcsol, de gondoljunk csak bele, milyen jó lesz ezekre a pillanatokra visszaemlékezni, amikor az egész család leült egy jót játszani. Ezek a pillanatok ugyanis felbecsülhetetlenek.
Indexkép: F1 Digitals képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)