A vizsgát évente kétszer rendezik meg, a szervezés és lebonyolítás menete, mint általában minden Németországból bonyolított vizsga esetében, szigorúan szabályozott, a jelentkezési és javítási időpontokat be kell tartani. Hiányzás esetén pótvizsgára nincsen lehetőség, a vizsgát csak a következő tanévben lehet újra letenni.
A DSD, ugyanúgy, mint a legtöbb nyelvvizsga, az olvasott és hallott szövegértés, a kommunikáció (társalgás és folyamatos beszéd) és az írásbeli kommunikáció szintjét méri. A B1-es nyelvvizsgabizonyítvány megszerzésének feltétele az, hogy a vizsgázó a vizsga minden részfeladatából elérje a B1-es szintet. Amennyiben az egyes részfeladatok szintje csak az A2-es szintet éri el, akkor a nyelvvizsgabizonyítványban is az A2-es szint áll majd. A DSD II vizsga esetében, ahogy fentebb már olvashatták, a mérés a B2-es és C1-es szinteken történik.
Amennyiben egy intézmény rendelkezik a megfelelő feltételekkel, a vizsga Magyarországon is letehető és Németországban elismerik. Az interneten publikált vizsgarendben utalnak arra, hogy a Kultuszminisztérum egyik korábbi döntése szerint a DSD I vizsgát sikeresen letett tanulók nyelvi szintüket tekintve - és természetesen akkor, ha az egyéb feltételek is teljesülnek - alkalmasak arra, hogy egy Studienkollegba felvételt nyerjenek. A Studienkolleg a külföldi érettségivel rendelkező hallgatókat készíti fel későbbi németországi egyetemi tanulmányaikra. A DSD II vizsga sikeres letétele egyetemi tanulmányok felvételére jogosít, szintén abban az esetben, ha a felvételhez szükséges egyéb feltételek is teljesülnek, bár itt meg kell jegyezni, hogy a leendő hallgatók tanulmányokhoz szükséges nyelvi szinjének megítélése elsősorban az egyetemek kezében van, és ezek előnyben részesítik a DSH, TestDaF vagy TELC - Hochschule vizsgaformákat, amelyekről a sorozat részeként még írni fogok.
A vizsgát elsősorban az elvárt szókincs és a vizsgaszövegekben található szituációk különböztetik meg a Goethe vagy a TELC hasonló szintű vizsgáitól. A DSD vizsgázói általában diákok, így a szövegek témája is gyakran az iskola, a barátok, szabadidős tevékenységek. A Goethe Intézet illetve a TELC hasonló szintű vizsgái inkább a felnőttek életét veszik alapul.
A DSD I vizsgához ITT találja a minta-vizsgaanyagokat.
A DSD II viszgához pedig ITT.
Az idei tanévtől azok a diákok, akik a németországi szakiskolák és egyéb szakmai képzőiskolák úgynevezett „Willkommensklasse“-jába járnak, a DSD I PRO vizsgát kötelesek letenni. Ez esetleg Németországban élő magyar állampolgárok gyerekeit is érintheti, akik ennek a képzési formának a keretein belül tanulnak.
A DSD I PRO vizsgáról további információkat ITT találnak.
A mintavizsgákat ITT érhetik el.
![]() |
![]() Beck HajnalkaNyelvtanár, online tutorElérhetőségeim: Honlap: http://www.lingvico.hu/hajninyelviskolaja http://nemetmunka.lap.hu/bemutatkozas/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)