Pécsi Rita neveléskutató szerint a játék olyan alapszükséglete a gyermeknek, mint az evés és az ivás. A gyerek minden életkorban érzi, mit kell játszania: a túl bonyolult játékot nem érti, a túl könnyűre ráun. Szülőként értő figyelemmel kísérve a fejlődését mi magunk mutathatjuk be neki a játékokat, közösségbe kerülve pedig ellesi a többiektől, mivel foglalhatja el magát.
A legnépszerűbb játékok kezekkel, ujjakkal generációk óta töretlen népszerűségnek örvendenek a gyerekek között. Minden közösségben van valakinek nagy testévre, idősebb barátja, vagy játékos anyukája, apukája, aki megtanítja neki a játékot, ami ezután villámsebesen terjed el a csoportban.
A következő játékok különböző korosztályú gyerekeknek valók. Van, amelyikhez semmilyen eszköz nem kell, máshoz csak olyasmi, ami minden háztartásban megtalálható, vagy fillérekért beszerezhető. Nektek melyik a kedvencetek közülük?
Csip-csip-csóka
A legkisebbeknek való játék. Ének közben a gyerek megpróbál a szülő kezébe csípni, ami az egyik legkorábbi lehetősége arra, hogy ezt a kifinomult mozgásformát gyakorolja. A nevetés mellé pedig garantált.
Az ének szövege:
Csip-csip-csóka, vak varjúcska
Komámasszony kéreti a szekerét
Nem adhatom oda, tyúkok ülnek rajta
Hess le tyúkok, hess-hess!
A szülő és a gyerek egymás fölött tartják a kezeiket úgy, hogy sorban a másik kézfejébe csípnek. Ezt a „létrát” ütemesen mozgatják az ének dallamára, az utolsó sor közben pedig „elhessegetik” a kezükkel a tyúkokat.
Piros pacsi vöröspecsenye
Óvodás kortól a nyugdíjas évekig jó szórakozást nyújtó játék. Az egyik játékos a kezeit előrenyújtva a két tenyerét felfelé a fordítja, a másik pedig ráhelyezi a saját kezét, tenyérrel lefelé. Akinek a keze alul van, az megpróbálja megcsapni a társa kézfejét, akinek viszont az a feladata, hogy kezét az ütés elől elrántsa. Kiváló, játékos módszer a reflexek fejlesztésére.
Kép: Tyler Tarver/youtube
Madzagátvevős játékok (macskabölcső)
Mindenki különböző neveken ismeri, a lényegük azonban ugyanaz: egy összekötött madzagot kell meghatározott technika szerint átvenni a társunk kezéről.
A játékhoz szükség lesz egy kb. 120 cm hosszú madzagra, amelyet a két végén összekötünk. Az egyik játékos a két tenyerére fűzi a madzagot, amelyet a másik még egyszer ráhurkol. Az első játékos ezután a középső ujjára fűzi a szemben lévő tenyerén átfutó madzagdarabot. Így két keresztet fog kapni.
A másik játékos feladata, hogy a keresztek közepénél fogva bármilyen technikával átvegye a madzagot. A módszertől függően egy másik alakzat fog a saját két tenyerén így kialakulni, amelyet a játékostársa vesz most át, szintén a kereszteket keresve.
Az alábbi videó részletesen bemutatja a játék folyamatát. Te is emlékszel már?
Marokkó
A Marokkó játék lényege, hogy a földre vagy asztalra dobott pálcikahalomból úgy kell egyenként felvenni a darabokat, hogy a többi pálca ne mozduljon meg közben. Nagyfokú koncentrációt és ügyes kezeket igényel – sokszor még a lélegzetünket is vissza kell fojtani hozzá!
Kép: Backyu/youtube
Kártyavárépítés
A leggyönyörűbb kártyavárak építéséhez az ügyes kezek mellett sok-sok gyakorlás, kitartás és fejlett kudarctűrő képesség kell. Éppen ezért nem is valószínű, hogy iskoláskor – de inkább felső tagozat – előtt a gyerek képes lesz rá. Ha azonban rákap az ízére, sok munkával egy idő után olyan építményeket alkothat, amelyeknek bárki a csodájára jár.
Kép: Wézőr/youtube
Kapcsolódó cikkeink:
- A gyermekkori játékok fontossága a felnőttkori problémakezelésben
- Kismotor, futóbicikli, kerékpár: így fejlesztik a gyerekeket észrevétlenül a járgányok
- Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai
- Feladatlapok helyett bukfenc - 3 mozgásforma, ami bizonyítottan segíti az agy fejlődését
Kép: Andrey_Kuzmin / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)