Bemutatjuk az origami alapjait, ami hasznos és egyben kreatív időtöltés lehet gyermeked számára. Ezáltal a nyári szünetben tábor nélkül is el tudja foglalni magát - és nem utolsó sorban nem a tévét fogja bámulni egész nap.
Mert tudjuk: a TV igen nagy mértékben butítja a gyermeket, elveszi a kreativitását, és irányított fantáziát erőltet rá. Ez sem rövid távon, sem pedig hoszú távon nem szolgálja a gyermek megfelelő fejlődését.
Tudtad, hogy a hajtogatással a gyermek finommotorikus képességei, a türelme, és egyéb képességei is fejlődnek?
Mit fejleszt az origami?
-
Finommotorika: A hajtogatás, vágás, ragasztás kihat az írás fejlődésére is. Ami nem véletlen, hisz a szépírás folyamán a kéz apróbb és pontos mozdulatokat végez, pontosan úgy mint a papírhajtogatásnál.
-
Memória: A figurák elkészítése közben igen sok lépést kell elsajátítania és megjegyeznie a gyereknek. A logikai készsége is fejlődik a gyereknek, ugyanis nem mindegy a hajtások sorrendje.
-
Tapintás: érzékelés, észlelés. A hajtogatás során a gyermeknek meg kell ítélnie azt, hogy hogyan halad a hajtogatással: tapintás és látás segítségével.
-
Pontosság: Az alkotás közben elengedhetetlen, hogy a hajtogatások pontosak legyenek. Amennyiben a megfelelő részek nem illeszkednek egymáshoz, úgy a kívánt minta nem lesz megfelelő.
-
Türelem: Egy hosszabb hajtogatás erős türelmet igényel.
-
Fantázia: A hajtogatás által nő a fantázia is, hisz egy papírdarabba a gyermek képes sok mindent beleképzelni, életre kelteni.
-
Kreativitás
-
Sorrendiség felismerése: a kicsi felismeri origamizás közben, hogy miért fontos, hogy a megfelelő sorrendben végezze el a különböző lépéseket - ha erre nem figyel, nem érheti el a kívánt végeredményt.
-
Geometriai alapismeretek, fogalmak ismerete: hajtogatás során a gyerek megismeri a négyzet, téglalap, átló, stb. fogalmát.
A hajtogatás tehát játékosan tanítja, fejleszti a kicsit. Nem csupán a gyerekeknek, de a felnőtteknek is igen jó móka - kár lenne ezt a játékot kihagyni a nyári szünetben.
Alapanyag szempontjából érdemes színes papírokban is gondolkodni, mert ezáltal még érdekesebbé válik a játék.
Kezdjük a hajtogatást egy egyszerűbb kutyussal:
Jöhet a cica:
A nyuszikák:
És az interaktív béka:
Majd egy halacska:
És most jöhet a nehezítés, egy kedves kis papagáj:
És a legvégére egy sárkány:
Ha a sárkánnyal is megbirkózik a gyerek, akkor biztos lehetsz benne, hogy nagyon sokat fejlődött.
De ha esetleg egyedül nem sikerül neki, akkor egy remek családi program lehet, ha együtt próbáljátok meg elkészíteni a sárkányt.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)