Mi az az intelligencia?
Az intelligencia egy olyan komplex képesség, ami a problémamegoldásra irányul. Beletartozik többek között a gondolkodás gyorsasága, az összefüggések átlátása, és az emlékezőképesség is.
Az intelligenciát részben örököljük, de alakulása függ a környezettől is, ahol élünk.
Az intelligencia mérése gyerekkorban
A gyerekek intelligenciáját könnyű mérni, hiszen a képességek terén vannak olyan sarkallatos életkori szintek, amik alapján meg lehet ezt határozni. A mentális kor és a valós kor hányadosából lehet kiszámítani a következőképp:
- Ha egy négyéves például a saját szintjén tart a beszédben, a kézügyességben és a számolási képességben, akkor 100 az IQ-ja, viszont ha egy 6 éves gyerek szintjén áll, akkor már 150.
Hozzá kell azonban tenni, hogy a későbbiekben ez változhat, hiszen nem mindenki fejlődik azonos ütemben: később lehet, hogy lelassul a fejlődése, miközben beérik a kortársai, vagy fordítva is megtörténhet, hogy valaki lassabban fejlődik, de később utoléri, sőt akár túl is szárnyalhatja a kortársait.
A Mensa egy nemzetközi egyesület, melynek célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú, vagyis a Mensa által elfogadott intelligenciateszten kiemelkedő eredményre képes embereket. Teszi mindezt kortól, nemtől, származástól vagy társadalmi helyzettől függetlenül. A Mensa szakemberei szerint a végleges intelligencia 17 éves korra alakul ki. A jó hír pedig az, hogy addig ez folyamatosan fejleszthető.
A kutatások azt mutatják, hogy az IQ már három éves kor körül mérhető, de a legstabilabb és megbízhatóbb eredményeket általában hat éves kortól érhetjük el.
Közismert IQ-tesztek
Az IQ mérése különböző standardizált tesztekkel történik, amelyek az életkornak megfelelően különböző feladatokat tartalmaznak. Néhány ismert IQ teszt gyerekek számára:
- Wechsler gyermek intelligenciateszt (WISC): Ez a teszt széles körben használt és megbízható eszköz a gyermekek kognitív képességeinek mérésére, a 6 és 16 év közötti korosztály számára.
- Stanford-Binet intelligenciateszt: Ezt a tesztet szintén széles körben használják és adaptálták különböző életkorokra, beleértve a kisgyermekeket is.
- Raven progrisszív mátrixok: Ez a non-verbális teszt különösen hasznos olyan gyerekek számára, akik még nem tudnak jól olvasni vagy beszélni.
Így tudod növelni a gyereked IQ-ját
Bár az IQ részben genetikai adottságokon alapul, számos környezeti tényező és tevékenység segíthet növelni a gyerek intelligenciáját:
-
Korai oktatás: Azok a gyerekek, akik korai oktatásban részesülnek, gyakran magasabb IQ-val rendelkeznek. Az óvodai és előkészítő programok segítenek fejleszteni a kognitív képességeket.
-
Olvasás és beszélgetés: Az olvasás, a történetmesélés és a beszélgetések gazdagítják a szókincset és serkentik az agy fejlődését. A szülőkkel való rendszeres beszélgetés különösen fontos a nyelvi képességek fejlesztésében.
-
Játék és kreatív tevékenységek: A gyerekek számára a játék a legfejlesztőbb tevékenység. Az építőjátékok, puzzle-k és kreatív tevékenységek, mint a rajzolás és a kézműveskedés, fejlesztik a problémamegoldó képességeket és a térbeli gondolkodást.
Szajli Claudia pszichológus a Családinetnek azt mondta, gyakran látja azt, hogy a gyerekek a különórák tengerében nagyon leterheltek és fáradtak - és kevés idő marad arra, ami még a különóránál is fontosabb: a szabad játékra. Egy jó társasjáték, egy kis esti bábozás, mesemondás fejből, otthon készült hangszerek, rajzolgatás, homokozás, természetjárás mind-mind különösen fejlesztik a gyereket. Sokszor még jobban, mint maguk a fejlesztő játékok. -
Testmozgás: A fizikai aktivitás elősegíti az agy egészségét és fejlődését. A sport és a szabadban való játék javítja a koncentrációt és a kognitív képességeket.
Vekerdy Tamás sokszor hangoztatta a mozgás és a szabad játék fontosságát. Szerinte egy gyerek úgy fejlődik a legjobban, ha naponta több órát tölt szabad levegőn és közben billenő pallókon mászkál, szaladgál, fára mászik, egyszóval szabadon játszik és mozog. -
Zene és művészetek: A zenei oktatás és a művészeti tevékenységek pozitív hatással vannak a gyerekek agyfejlődésére és kreativitására.
-
Egészséges táplálkozás: Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag omega-3 zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban, szintén hozzájárul az optimális agyfejlődéshez.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)