-- Hetente többször is nálam van a három unokám – és én boldog vagyok, ha játszhatunk, beszélgethetünk. Ám erről most le kell mondanunk. Laura másodikos – ő jobban elfogadja a helyzetet, hiszen lekötik az iskolai tennivalók, de a két kisöccse nehezen érti meg, hogy miért nem jöhet át hozzám, miért nem alhat nálam. A középső, a huncut mosolyú Misi keservesen sírt is emiatt – meséli a 68 éves Anna, aki fürge és tevékeny, nem okoz számára gondot, ha a hét egy-egy délutánján három kisgyerekről kell gondoskodnia. Nem csoda, ha a nagyi főztje, stabilitást adó, feltétlen szeretete rettenetesen hiányzik a lurkóknak. Áthidaló megoldásként a gyerekek édesanyja hetente többször elviszi a gyerekeket az Annához közeli játszótérre: ott találkozhatnak. A kicsik megszokták, hogy a nagyi maszkban van, elfogadták, hogy most igazi puszi helyett a levegőbe cuppognak játékosan, de szívből.
Legutóbb énekszó csalogatott ki az erkélyre: a földszinten lakó Erzsike néni unokái --a fia és lánya gyerekei – együtt adtak névnapi műsort a nagymamájuk erkélye alatt. Erzsi néni lánya fuvolázott, a menye pedig az énekkar szállításáról gondoskodott. Tapsolt az egész ház: a gyerekek állítólag most adventi összeállításra készülnek.
Az önfeledt együttléteket nehéz helyettesíteni, hiszen a távolságot tartani kell, de érdemes olyan találkozásokat szervezni, amelyekkel valamelyest pótolni lehet a hiányt, amelyek mindkét generációnak erőt adhatnak a helyzet elviselésére, kicsikben és nagyokban egyaránt oldja a szorongást. Az alábbiakban igyekszünk további ötleteket adni ehhez.
- A testmozgás, a friss levegő nagyszerű mindkét generáció számára, hiszen oxigénnel tölti fel az agyat és a szervezetet. Ez már önmagában hangulatjavító. Találkozási pontként nem csak a játszótér jöhet szóba: a nagyi és az unokák közös sétája is csodákat tehet. Együtt gyűjthetnek őszi terméseket, miközben beszélgetnek… Ha nem tudunk elmenni sétálni, vigyünk a szabad levegőre ugrálókötelet, labdát, hogy a gyerek mozoghasson – mert ez is javítja a hangulatát, oldja a szorongását.
- Most, hogy a legfőbb szorongásoldót, hangulatjavítót, az ölelést, a testi kontaktust nélkülöznünk kell, a nagyszülőknek érdemes bevetniük a levegőzés közben egy játékos gyakorlatot. „Kérlek, segíts nekem, toljuk el együtt ezt a falat!” -- támaszkodjunk neki egy falnak és próbáljuk eltolni. Mindez jó feszültségoldó, mert a teljes testizmainak megfeszítésére, majd elernyesztésére épül.
- A nagyszülők folyamatos jelenléte a családban azért is lényeges, mert a gyerekek számára így válik természetessé az öregedés. A járvány idején tanulják meg, hogy a korral érzékenyebbé válik az ember, és a fiatalabbak, segítségére szorulhat. Ha a szülők a nagyszülőktől átvállalják a bevásárlást – hogy jobban óvják őket -- érdemes ebbe bevonni a nagyobb gyerekeket is, hiszen ez példát adhat.
- Használjuk a technikát! Ma már a telefon mindenütt alapfelszerelés. A nagyobb gyerekeknek tegyük lehetővé, hogy telefonon beszélhessenek a nagyszülőkkel. Tudunk olyan családot is, ahol maguk a gyerekek tanították meg a nagyinak a videochatelést, hogy láthassa is az unokákat.
- Bezártak a nyugdíjasok klubjai, napközijei is: a társaság hiányát pótolja, ha a nagyobb gyerekek telefonon felolvasnak egy-egy történetet a nagyinak. Ezzel kettős az élmény: egy neki szánt szórakoztató történetet hall, mégpedig a szeretett unokája hangján!
Fotó: https://papageno.hu/intermezzo/2020/03/hoditanak-az-erkelykoncertek-a-lezart-olaszorszagban/
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)