Az osztrák Schuhfried Gmbh 1947 óta foglalkozik számítógépes pszichometriával, tréninggel és rehabilitációval. Szakemberei fejlesztették ki az immár hazánkban is elérhető CogniPlus terápiás módszert, amely multimédiás eszközökkel, számítógépes játékokon keresztül fejleszti a gyerekek különböző képességeit.
A terápia a következő esetekben lehet hasznos:
- ADHD vagy autizmus gyanúja felmerülésekor
- Ha a gyermeknek gondja van az iskolai feladatok teljesítésével
- Ha a gyermek tehetséges, de az iskolai eredményei ezt nem tükrözik
- Élsportolóknál a teljesítmény fokozásához
A CogniPlust 6 éves kortól lehet elkezdeni. Hetente 3-5, egyenként 45 perces foglalkozás hozhat látványos eredményt. A játékok egyre növekvő nehézségi szintek szerint követik egymást, a különböző fokozatokat a szoftver állítja be, így a gyermek folyamatos kihívásokkal találja magát szembe.
Alább következzen – a teljesség igénye nélkül – néhány jellemző fejlesztési terület és az ezekre alkalmazott játékok:
Fókuszált figyelem
A zavaró ingerek kiszűrésének képessége. A játék során egy nílusi hajóúton kell részt venni, és a sok felbukkanó állat közül észrevenni az előre megadottakat.
Megosztott figyelem
A megosztott figyelem főleg autóvezetéskor fontos. E képesség gyakorlása során a gyermek egy reptéri biztonsági őr szerepébe bújik. Három monitoron követi az eseményeket, és közben megadott feladatokra kell reagálnia.
Reakcióidő
Azt méri, milyen gyorsan sikerül vészhelyzetre reagálni. A gyermek motorosként megy az országúton, és közben különböző akadályokkal találja szembe magát. Feladata, hogy idejében megálljon, és ne ütközzön bele semmibe.
Mentális forgatás
Annak a képessége, hogy egy háromdimenziós képet hozunk létre mentálisan csupán annak kétdimenziós megjelenítéseiből. A feladat során a gyerek ugyanazt a tárgyat több különböző szögből látja, és képessé kell válnia fejben elforgatni azt.
Kép: superanton / Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)