Az én tapasztalatom szerint, ha egy baba 6-9 hónapos koráig végig rossz alvó volt (nehezen alszik el és sokszor ébred éjszaka), már lehet gyanakodni, de ha eltelt másfél év, biztos, hogy nem a gyakran okolt szopizás vagy fogzás áll a háttérben (egy este fájdalomcsillapítóval végérvényesen tisztázhatja ezt a gyanút). Egy 2-3-5 éves gyerek esetében pedig főleg. Ne törődjünk bele!
Az első lépés ellenőrizni, hogy nem húzódik-e meg valamilyen fizikai ok a háttérben. Ilyenek lehetnek:
- az allergiák,
- ételérzékenységek okozta hasfájás (az anyatejjel is átmegy!),
- a reflux,
- a vas-, magnézium-, B12-, vagy melatonin hiány,
- de akár az alvási apnoe,
- vagy epilepszia is.
Ezeken szerencsére lehet segíteni egy kivizsgálással, a gyermekorvos bevonásával.
Ha a fizikai okokat kizártuk, a legvalószínűbb magyarázat az idegrendszer éretlensége, amely idővel magától is érik, de szerencsére nem kell 15-20-30 hónapot, 3-5-15 évet várnunk a kipihentség érzésére, mert mi magunk is sok mindent tehetünk:
A jó éjszaka a lecsengéssel kezdődik
Régóta hallgatjuk, hogy milyen fontos az esti rutin, de a nehezen elalvó, vagy rosszul alvó gyerekek esetében ez nem elég, egy lépéssel tovább kell mennünk és ki kell alakítanunk a saját relaxációs technikánkat:
- Egy kis hintázás elalvás előtt csodákat tehet, a ritmusos mozgás, a ringatás érzésével és a hinta szenzoros integrációt segítő hatásának köszönhetően. Olvass tovább a hintázás csodálatos hatásairól: Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai
- Pótolja a magnéziumot és megnyugtat a keserűsós meleg fürdő (bőrön át is felszívódik). A keserűsó gyógyszertárban vény nélkül beszerezhető.
- Mélynyomásos masszázs: a gyermek hátát és lábát masszírozzuk elsősorban, mindig egy irányba haladva, folyamatos nyomást kifejtve.
- Lábmasszázs levendula vagy vetiver illóolajjal (1,5 dl kókuszolajhoz 2-3 csepp jó minőségű illóolajat keverjünk el).
Kapcsolódó cikkünk: Altasd gyermeked varázslatos álomporral - mondd el neki lefekvéskor ezt a tündéri relaxációs mesét!
Természetes, gyógyszermentes megoldások
- Kisebb melatoninhiány, vagy nagyfokú melatonin rajongás esetén adhatunk meggylét a gyermeknek lefekvés előtt, mivel a meggy- és cseresznyelé természetes melatonin forrás.
- Sokan ajánlják a teljes sötétséget éjszaka, de szorongás és felületes álom esetén sokat segít az éjszakai (narancs színű!) fény használata.
- Az elalvás és nyugodt éjszaka természetes sztárja nyugaton a súlyozott takaró. Az enyhe, személyre szabott súly ugyanis a Mély Nyomás Technikát használja (DTPS, grounding), amely az egész testen át ható enyhe nyomás következtében támogatja a szerotonin és a melatonin termelést, nyugtat, ellazít és segít fókuszálni.
A technológia hatásosságát nem csak az elmúlt évek használói, de tudományos kutatások is alátámasztják. A súlyozott takaró legnagyobb előnye, hogy gyógyszermentes, természetes megoldást kínál, egyszerűen. Segíti az elalvást, jobb alvásminőséget biztosít mindenféle káros mellékhatás nélkül. A súlyozott takaró másfél éves kortól használható. A 6-18 hónapos babáknak, akik vállon, vagy a kezünkkel a mellkasukon remekül alszanak, de ahogy lerakjuk őket, vagy levesszük a kezünket felébrednek, a szintén a DTPS technikát használó alvástámogató baba-hálózsákot találták ki. - Sokaknak segíthet a kuckósítás is. Gyakori éjszakai probléma ugyanis a szenzoros/ADHD-s/autista gyerekek esetében, hogy a rosszabb testérzékelés következtében bizonytalannak érzik magukat, "nem tudják elhelyezni a testüket az űrben". Ezek azok a gyerekek, akik előszeretettel alszanak úgy, hogy valamely testrészük hozzáér a velük alvóhoz. Nekik nagy segítség a súlyozott takaró, és ha csinálunk pl. szopipárnából egy kis kuckót az ágyban, az körülöleli őket és így biztonságot, testtudatot ad.
Gyógyszeres megoldások
Ha igazolt melatoninhiány áll a háttérben, egyértelmű, hogy pótolni kell, amelyet akár vény nélkül kapható készítményekkel is megtehetünk. Az adagolást minden esetben egyeztetni kell a gyermekorvossal! Egy tanulmány szerint az optimális melatonin adag 0,3 mg, ennek ellenére sokan a többszörösét adják gyermeküknek.
Mégis azt javaslom, hogy ne a melatonin adása legyen az első lépés, hanem próbáljuk ki a többi lehetőséget is, mert a melatonin mégiscsak egy idegen hormon, amelynek hosszú távú hatásait egyelőre nem kutatták, de azt már tudjuk, hogy éjszakai rémálmokat (night terrors-t) okozhat, valamint hatással van a kardiovaszkuláris rendszerre, az immun- és emésztőrendszerre az állatok esetében.
Kapcsolódó cikkünk: Egy rejtélyes, gyermekkori alvászavar: az éjszakai rémület
Anyaként a nem alvás alatt és után
Ne felejtsük el, hogy az évek alatt megszokott rossz alvás sokszor az anyára is hatással van: rossz alvó lesz ő maga is. Nincs is annál idegesítőbb, amikor a gyerek már alszik, de te még mindig óránként ébredsz. Sokszor magától is helyreáll az anya alvása pár hét alatt, de sokat segíthet a napközbeni magnézium szedés és az esti citromfű tea is. Mert a jó alvás mindenkinek jár!
Olvasd el ezt is: Az esti lefekvési rituálé titkai - tippek a könnyebb altatáshoz és a nyugodt éjszakákhoz
Forrás: Zűrzavaros Család
Indexkép: pixabay - dagon
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)