A rákos megbetegedések sajnos a fiatal, még termékeny korban levő korosztályt is érintik, ráadásul sok páciens még szeretne szülővé válni, vagy tragikus módon még Ő maga is gyermek. A rák gyógyítása lehetséges gyógyszeres úton, sugárterápiával, illetve sebészeti beavatkozással is. Mind a gyógyszeres kezelés, mind a sugárterápia az ivarsejteket és az azt képző szöveteket úgy, mint petefészek és hereszövet, nagymértékben károsítja. A károsodás mértéke akkora lehet, hogy a kezelést követően nem találnak egészséges ivarsejteket a szakemberek. A műtéti megoldás sokszor radikális, együtt jár a reprodukciós folyamatokban résztvevő szervek eltávolításával, például a méh, petevezetők, petefészkek, herék. Így sok esetben a páciens a gyógyulását követően azzal szembesül, hogy örökre elveszítette reprodukciós képességét, azaz saját gyermeke már nem születhet, így az esetleges választási lehetősége az ivarsejt-adományozás, vagy az örökbefogadás. – magyarázza Dr. Vereczkey Attila, Magyarország első Onkofertilitás munkacsoportjának meddőségi és endoszkópos specialistája.
Több lehetőség is létezik a termékenység megőrzésére, ezek a spermium és petesejtfagyasztás, embriófagyasztás, illetve a petefészekszövet-fagyasztás. Ezen kívül léteznek más módszerek is, például GnRH gyógyszeres kezelés, ami az eredménytelensége miatt nem terjedt el.
A módszerek közül az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás az embriófagyasztás, amely abban különbözik a hagyományos IVF (vagyis lombik) eljárástól, hogy a petesejt leszívás, majd megtermékenyítést követően létrejött embriókat nem helyezzük fel az anyaméhbe, hanem mélyfagyasztva tároljuk -195 C-on. Amikor a páciens a rákos megbetegedéséből meggyógyult, és gyermeket szeretne, akkor a mélyfagyasztott embriót felolvasztás után az anyaméhbe visszahelyezve esély nyílik arra, hogy saját gyermek szülessen. Ez a technológia rutinszerűen alkalmazható, főbb hátránya, hogy néhány hetes időkiesést okozhat a rákellenes kezelés megkezdésében, mert hormonális stimuláció is szükséges hozzá, valamint csak olyan nőknél alkalmazható, akik párkapcsolatban élnek, vagy elfogadják a spermadonorral való megtermékenyítést. További hátránya, hogy az embriók csak limitált számba fognak rendelkezésére állni, illetve gyermekkorú lányok esetében nem alkalmazható.
A magyar törvények egészségügyi okokból lehetővé teszik a petesejt fagyasztást is, amely egyike a legfontosabb fertilitás prezervációs eljárásoknak. Az eljárás fontos előnyei közé tartozik, hogy az embriófagyasztással ellentétben nem igényel spermiumot, és a modern technológiával fagyasztott petesejtek ugyanakkora eséllyel vezetnek gyermekáldáshoz, mint az embriófagyasztás. A hátrányok közé sorolhatjuk az időkiesést, a hormonális stimulációt, illetve ugyanúgy, mint az embriófagyasztás esetében, ennél a módszernél is csak korlátozott számú petesejt áll a későbbiekben a gyermekre vágyó nő rendelkezésére. Szintén a hátrányok közé tartozik, hogy nem érhető el prepubertás gyermekek számára.
Az egyik legígéretesebb eljárásnak a petesejt szövet lefagyasztása tűnik, mivel ezzel a technikával minimálisra csökkenthető a késlekedés, amely fontos szempont a rákos megbetegedés gyógyításánál. Szintén az előnyök közé tartozik, hogy egynapos sebészeti műtéti beavatkozás keretében elvégezhető, nagyszámú petesejt nyerhető és tárolható, valamint kiskorú gyermekeknél is igénybe vehetik ezt az eljárást. Ebben az esetben a gyógyulást követően lehetőség van a fagyasztva tárolt szövet felolvasztására és visszaültetésére. A technológia maga még nem terjedt el széles körben, de több országban már rutinszerűen alkalmazzák, és megközelítően 20-25 egészséges gyermek is született már a technológia alkalmazásával. Európában már Dániában, Belgiumban, Franciaországban, Egyesült Királyságban is elérhető ez a technológia, amely remélhetőleg hazánkban is hamarosan hozzáférhető lesz a rákos megbetegedésben szenvedő nők és gyermekek számára.
A férfiak esetében a fertilitás megőrzés egy egyszerű spermafagyasztással elérhetővé válik, amit mindenképpen érdemes igénybe venni, még akkor is, ha a páciens az adott élethelyzetben úgy véli, hogy nem szeretne több gyermeket, ezért minden szempontból érdemes időt szánni erre a beavatkozásra. A testi kezelés mellett fontos figyelmet fordítani a páciensek pszichés állapotára is, hiszen nem könnyű megküzdeni ezzel az élethelyzettel, és a pszichés támogatás javíthatja a túlélés esélyeit is – magyarázza Dr. Vereczkey Attila.
Forrás: www.versysclinics.com
Fotó: dream designs - FreeDigitalPhotos.net
Rákos lettem, de gyermeket szeretnék! 1. rész |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
"Férfi intim daganatok" - Nem a szűrés, hanem a betegség rémisztő!
Fájdalommentes szűrővizsgálat és - korai diagnózis esetén - komoly gyógyulási esélyek. Ezek az urológiai daganatok ismérvei, a férfiak mégis gyakran csak későn mennek orvoshoz.
Nem leszek olyan, mint a szüleim! Dehogynem...
Én nem leszek olyan betegesen aggódó, mint anyukám! Soha nem fogok úgy kiabálni, ahogy az apám! Én biztos nem fogok egész nap a tv előtt ülni! Már kamaszkorodban megfogadod ezeket, aztán amikor megszületik a gyereked, észreveszed magadon, hogy ugyanúgy aggódsz, ugyanúgy kiabálsz, és egész nap be van kapcsolva a tv. Hiszen ezekkel a szülői mintákkal találkoztál és néha bárhogy próbálod, nem tudsz rajta változtatni.
Szűrő- és önvizsgálattal a rákos megbetegedések legalább egyharmada megelőzhető
Idén február 4-én huszadik alkalommal hívja fel a figyelmet a daganatos betegségekre és azok megelőzésének fontosságára a Rákellenes Világnap.
10 rákmegelőző szokás
A rosszindulatú daganatos megbetegedéseket és azok szörnyű következményeit nem kell senkinek sem bemutatni. Ritka az a család, ahol akár egy távolabbi rokon ne hunyt volna el rákban. Azonban mindig lehet cselekedni, és nagyon fontos, hogy időben történjen a megelőző intézkedés, így most következzen 10 rákmegelőző szokás.
A rákos áttétek terjedését meggátló hatóanyagot találtak a kutatók
Amerikai kutatók új hatóanyagot azonosítottak, amely képes meggátolni a hasnyálmirigy- és más daganatok áttétel útján való terjedését egérkísérletekben.
Néhány óra, de az életet jelentheti - Szűrővizsgálatokkal a daganatok ellen
Rák: egy betegség, amelynek hallatán sokunknak a legrosszabb jut az eszébe. A diagnózistól való félelem miatt pedig inkább nem is megyünk orvoshoz, még akkor sem, ha a családban volt már daganatos megbetegedés. A betegség megállapítása sok esetben azonban nem jelent egyet a gyógyíthatatlannal. Minél előbb észleljük, annál nagyobb eséllyel gyógyulhatunk meg. Életvitelünkkel pedig tehetünk is azért, hogy csökkentsük a betegség kialakulásának esélyét.
Ezt üzeni a három kislány, akik túlélték a rákot
Ez a három kislány minden évben találkozik, hogy egy közös fotót készítsen annak örömére és emlékére, hogy sikerült leszámolniuk a rettegett kórral: a rákkal.
Veszélyben az egyedülálló apák: rövidebb ideig élnek
A gyermeküket egyedül nevelő férfiak halálozási aránya jóval nagyobb, mint a párkapcsolatban élő férfiaké, a párkapcsolatban élő nőké és a gyermeküket egyedül nevelő nőké - állapították meg kanadai kutatók a Lancet Public Health című szaklapban megjelent kutatásukban.