A Magyar Közlönyben jelent meg az a belügyminiszteri rendelet, melyben a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról szóló korábbi rendeletet módosítják. Pintér Sándor egy 20 éve érvényben lévő rendelet mellékletén módosított - vette észre a 24.hu.
A terhesség megszakításához szükséges kérőlap változott most: a jövőben az abortusztra jelentkezők nőknek be kell mutatniuk egy olyan, szülész-nőgyógyász által kiállított leletet is, amely rögzíti, hogy "az állapotos nő számára az egészségügyi szolgáltató a magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon bemutatta."
A magzati életfunkciók működésére utaló tényező a szívhangot jelentheti, tehát úgy tűnik,
ezentúl csak azután dönthet egy nő az abortusz kérelmezéséről, hogy meghallgatta a magzat szívhangját - és erről orvosi igazolással is rendelkezik.
Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese szerint ezzel a döntéssel a kormány az ő javaslatát vette át - ő már korábban is a szívhang meghallgatásához kötötte volna az abortusz elvégzését. Úgy véli, fontos lenne tudatosítani mindenkiben, hogy az élet a fogantatás pillanatában kezdődik:
"Erre az egyik legjobb lehetőség, ha a szívhang meghallgatásával maga a magzat üzen édesanyjának: élek és érzek. Mindez ugyanakkor nem jelent szigorítást, tájékoztatás csupán a döntés súlyáról, valódi tétjéről, sokan ugyanis csak egy sejtcsomónak tekintik a gyermeket még ekkor. Az abortusz nem fogamzásgátlás, élő emberről van szó, ráadásul az anyát is rendkívüli módon megviseli, az ő testi-lelki egészségét is brutálisan károsítja, így elmondható, hogy a nőket is sérti az abortusz" - írta mai posztjában, melyben Pintér Sándor döntésére reagált.
A módosítás ellen azonban sokan tiltakoznak, köztük Mérő Vera író, emberi jogvédő is:
Mérő Vera a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene nevű oldalán is komoly kérdéseket fogalmazott meg a döntéssel kapcsolatban:
"A magzati szívhang meghallgattatásának van valami célja a nők megfélemlítésén, kínzásán és önrendelkezésének fenyegetésén kívül?
Tegyük fel, hogy nő meggondolja magát a mondjuk ki, hogy érzelmi zsarolás hatására.
Készen van már a koncepció arra, hogy hogyan segítik abban, hogy a körülményei, ami miatt úgy döntött, hogy nem tudja vállalni a terhességet, megváltozzanak?"
A Luca féle blog szerzője is kifejtette véleményét:
Jámbor András országgyűlési képviselő kegyetlennek nevezte a döntést - azokra az esetekre utalva, amikor az édesanya erőszak áldozatává válik, és ezért döntene az abortusz mellett.
"(...) az erősen aggályos, hogy olyan esetben, mint például erőszak áldozatánál, vagy a terhes nő életét veszélyeztető terhesség, esetleg életre képtelen magzat esetén is meg kell hallgatnia az anyának a szívhangot, ez nem tűnik a legjobb döntésnek. Inkább kicsit még kegyetlennek is tűnik.🔥
Ne felejtsük el, senki se jókedvében megy el abortuszra. Pontosan ezért, a magyar állam feladata nem a korlátozás lenne, hanem annak segítése, hogy minél kevesebb pár kényszerüljön ilyen döntésre. Nem kéne például ahogy tavasszal tették a népszavazással démonizálni az iskolai szexuális felvilágositást. Sőt, ha kevesebb nem kívánt terhességet akarunk akkor egy jobb szexuális felvilágosítási rendszerre lenne szükség.
👉Segíteni kéne a védekezést, például azzal, hogy olcsóbbak legyenek a férfi és női óvszerek, fogamzásgátlók a védekezéshez szükséges eszközök. Erősebb családsegítői hálózat kéne, akik tudnának a családtervezésben is segíteni az erre készülő, vagy éppen nem készülő pároknak. És bőven lehetne folytatni a sort olyan intézkedésekben, amelyek az abortuszok számát csökkentenék" - írta a Facebookon.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)