Az online agresszió hatásai
Az agresszív kommentelők lassan mindenhol jelen vannak: minden platformon, oldalon és csoportban. A negatív kommentek, kritika és támadások az áldozatok önbizalmát és mentális egészségét rendkívüli mértékben rombolják. Egy tanulmány szerint az internetes zaklatás hosszú távon szorongáshoz, depresszióhoz és akár öngyilkossági gondolatokhoz is vezethet.
„Az online térben érkező támadások sokszor ugyanolyan fájdalmasak, mint a valós életben tapasztalt agresszió” – mondja Dr. Emma Bond, aki az online zaklatás pszichológiai hatásait vizsgálta.
Az online platformok anonimitása lehetővé teszi, hogy emberek elrejtőzzenek a profiljuk (vagy álprofiljuk) mögött, és olyan dolgokat írjanak, amiket egyébként a valóságban nem mernének kimondani. Ennek hatására azonban a közösségi médiában való jelenlét sokak számára egyre kimerítőbbé és mérgezőbbé válik.
Miért válunk agresszívebbé az online térben?
Az agresszív viselkedés mögött számos tényező áll. Az egyik legfontosabb ok az anonimitás.
Az emberek úgy érzik, hogy az interneten „láthatatlanok”, és következmények nélkül mondhatnak bármit. A kommentek gyakran figyelmen kívül hagyják a másik személy emberi mivoltát, hiszen hiányzik a közvetlen kapcsolat és az empátia, ami a személyes beszélgetésekben jelen van. Az online környezetben a másik fél csak egy profilképpé és egy felhasználónévvé válik, ami könnyen deperszonalizálja a kommunikációt.
Másrészt a társadalmi feszültségek is közrejátszanak. Például a bizonytalan gazdasági helyzet, politikai feszültségek, a világjárvány hatásai és a mindennapi stressz mind növelik az emberek frusztrációját, amit az online térben vezetnek le. Az emberi természet hajlamos arra, hogy a feszültséget agresszióval próbálja meg kiadni, és a közösségi média egy könnyen hozzáférhető, szabályok nélküli platformot biztosít erre.
Kapcsolódó cikkünk: Korai öregedés jelei mutatkoztak a kamaszok agyán a koronavírus-járvány alatt - az egyik nemnél sokkal drámaibb a változás
A kommentek romboló hatása
Az online agresszió azonban nem csupán az áldozatokra hat negatívan, hanem azokra is, akik elkövetik ezeket a támadásokat.
Az emberek, akik rendszeresen támadó hozzászólást írnak, sok esetben saját belső feszültségeiket, frusztrációjukat próbálják kiadni. Ez azonban egy ördögi körhöz vezethet: a folyamatos negativitás tovább növeli az egyén szorongását és elégedetlenségét, így újabb támadásokat indítanak, hogy pillanatnyi megkönnyebbülést találjanak.
„Az online agresszió egyik legfőbb oka az, hogy az emberek nem látják közvetlenül a következményeket” – állítja Dr. Jonathan Haidt pszichológus, aki az emberi agressziót és az online tér pszichológiai hatásait kutatja.
A közösségi média platformok kialakítása lehetővé teszi, hogy a negatív viselkedés gyorsan és széles körben elterjedjen, hiszen a posztok és kommentek azonnal megoszthatók, és szinte bárki hozzáférhet.
Hogyan állíthatjuk meg ezt a tendenciát?
Az online agresszió visszaszorítása kulcsfontosságú, ha egészségesebb netes közösségeket szeretnénk kialakítani. Az egyik legfontosabb lépés a tudatosítás. Az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a szavaiknak súlya van, és az online térben elkövetett támadások ugyanúgy fájhatnak, mint a valós életben. Fontos, hogy megtanuljuk, hogyan kezeljük a konfliktusokat építő módon, és hogyan váljunk empatikusabbá a virtuális térben is.
A platformok felelőssége is kiemelt szerepet kap. Szigorúbb szabályokat kellene bevezetni a gyűlöletbeszéd és az agresszív kommentek ellen, hatékonyabban kellene moderálniuk a felhasználók viselkedését.
Ezen túlmenően a felhasználók maguk is sokat tehetnek a negatív hangulat megfékezése érdekében: például a támadó kommentek bejelentésével, vagy az agresszív beszélgetésekben való részvétel helyett a konstruktív párbeszéd erősítésével.
Pozitív példa és tudatos közösségek építése
A negatív kommentkultúra mellett egyre több kezdeményezés jön létre, melyek célja, hogy a közösségi média pozitívabb hellyé váljon. Egyes csoportok és közösségek kifejezetten azzal a céllal alakulnak, hogy támogassák egymást, és olyan biztonságos közeget teremtsenek, ahol az emberek nyugodtan kifejezhetik véleményüket, anélkül, hogy támadásoktól kellene tartaniuk.
Az empátia és a tudatosság növelése lehet az a kulcs, amely révén talán megfékezhetjük a közösségi médiában egyre inkább terjedő agressziót. A saját magunkon végzett munka, valamint a közösségi platformok felelős használata segíthet abban, hogy online is méltósággal és tisztelettel bánjunk egymással. Ahogy Dr. Brené Brown mondta: „Az igazi bátorság az, amikor az emberek a legnehezebb helyzetekben is képesek megőrizni emberségüket.”
A gyerekeket érdemes interaktív módszerekkel érzékenyíteni: például színházban. A témáról itt írtunk korábban: "Kezedben van, használhatod" - színházi neveléssel a bullying ellen
A tudatos és empatikus kommunikáció tanulható, és mindenkinek érdeke, hogy a közösségi médiát ne egy folyamatos harctérnek, hanem építő jellegű beszélgetések helyszínének tekintse. A hozzászólásokat elnézve azonban az biztos, hogy rengeteg munka áll még előttünk, és lassú, hosszú folyamat vezethet a változáshoz.
Te mit teszel, ha támadó kommenteket látsz?
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)