Így nem csoda, hogy napjaink párkapcsolati problémái többek között a pornófilmek miatt alakulnak ki: ezek a videók ugyanis egyre magasabbra emelik a néző ingerküszöbét, ami drasztikus esetben ahhoz is vezethet, hogy az illető már nem is kívánja hús-vér emberrel a szexet. Felnőttfilmekkel szinte már mindenki találkozott, és az internetezők többsége rendszeresen fogyaszt is ilyen tartalmakat. Viszont arról, hogy ezek a videók hogyan hatnak a valódi szexualitásunkra, igazán keveset hallunk.
Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus ezen hatások közül kiemelte, hogy a felnőttfilmek a vizuális ingerek átadása során az extrémitásokat elvárássá tehetik: ahogy ő fogalmaz, "nem valószínű, hogy egy serdülőkorú fiúnak magától eszébe jutna tépni egy nő haját, de a felnőttfilmek fokozó hatása ilyen elvárásokat ébreszthet benne". Ez a fokozó hatás a pornófilmek sajátja, amellyel a habituáció (megszokás) jelenségét szeretnék kiküszöbölni, éppen ezzel azonban rengeteget tudnak ártani a valódi intimitásnak. Ahogy egy extrém pornójelenet hatása eltompulhat a sokadik látásra, úgy a hús-vér partner is unalmassá válhat a felnőttfilmekben szereplő több fős gruppenekhez képest.
A pornóban tehát számos olyan körülmény és tevékenység jelenik meg, amellyel egy párkapcsolatban a partner nem tudja felvenni a versenyt.
Ráadásul óriási információs zaj vesz minket körül, melynek hatására tovább növekszik az ingerküszöbünk is: egyre nehezebb kitűnni, és valami olyat nyújtani, amelyet előtte még senki más. Ezen verseny során eddig a VR, azaz virtuális valóság technológia tudott kiemelkedni, ami újabb perspektívát nyitott a felnőtt filmek előtt is. Míg a hagyományos felnőtt filmeket a tartalomfogyasztó csak a "kukkoló" szerepében követheti végig, addig a VR-ral az aktusban jelen lévőnek érezheti magát, vagy ahogy Dr. Hevesi Krisztina fogalmaz: nem kell azonosulnia a szereplőkkel, hiszen ő maga a szereplő.
Felvetődik tehát a kérdés, hogy a virtuális valóság és a pornó egyesítésével ezek a hatások erősödhetnek-e, és ha igen, milyen további problémákat okozhat ez az egyén szexuális életében.
Hazánkban a VR-technológia még csak mostanában kezd elterjedni.
Kaczur Balázs VR-szakértő szerint lassú ütemben ugyan, de folyamatosan növekszik a technológia ismertsége és népszerűsége. A magyar lakosság körében a VR-termékek elterjedését anyagi okok is korlátozzák, de az iparág növekedésével várhatóan megjelennek majd a közép- és alacsony árkategóriába tartozó készülékek is, melynek következtében egyre több háztartásba juthatnak el a VR-szemüvegek.
Az, hogy a VR-technológia milyen eddig ismeretlen perspektívákat hoz a pornóipar számára, és emellett hogyan alakítja át az emberközi kommunikációt egy párkapcsolatban, egyelőre csak spekuláció tárgya.
A téma jelentősége azonban vitathatatlan, hiszen már a hagyományos pornó pszichére gyakorolt hatásai is igen meghatározók. A pornót sokan tabutémaként kezelik, negatív címkéket és szélsőséges értékítéleteket társítanak a fogalomhoz, ezzel meggátolva azt, hogy az egyébként széles körben ismert és fogyasztott műfajról minőségi diskurzus alakuljon ki.
Egy, a téma iránt elkötelezett hallgatói csoport viszont szeretné megtörni a jeget: "90 perc tömény pornó" címmel talk show-t rendeznek az Akvárium Klubban, melynek során szakértő vendégek beszélgetnek majd a pornográf tartalmak hatásairól, azok párkapcsolatokban megjelenő következményeiről, valamint a pornófogyasztás jövőjéről.
A vendégek Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus, Csonka Balázs szexuálpszichológus, Kaczur Balázs VR-szakértő, Kiss Attila fotográfus és Rétvári Márton kommunikációs szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézetének óraadó oktatója. A szervezők célja, hogy az eseményen elhangzó meglátások egyfajta gondolatébresztőként hassanak, feloldják a téma tabu jellegét. Az esemény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Indexkép: pxhere
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)