A vizsgálati idő mintánként öt másodperc alatt van
Magyarországon évente kétezren, a világon pedig 685 ezren halnak meg mellrákban a WHO adatai szerint. Ha a betegséget időben észreveszik, akkor jó eséllyel gyógyítható. Ezért is fontos a rendszeres szűrővizsgálat.
Egy új készülék képes rá, hogy kimutassa a mellrák biomarkereit, és mindehhez csak egy apró nyálmintára van szükség. A szűrés egyik előnye, hogy a tesztkészüléket el lehet vinni az érintettekhez, vagyis nem csak a kórházban lehet elvégezni a vizsgálatot. Ezzel a módszerrel könnyebbé válhat a mellrák széleskörű szűrése.
Hsaio-Hsuan Wan a projekt vezető kutatója, a Floridai Egyetem doktorandusza azt mondta, hogy a mammográfia, az ultrahang és az MRI-vizsgálat mind költséges, ráadásul nagy berendezéseket és kis dózisú sugárterhelést is von magával. Ezekre a drága vizsgálatokra csak abban az esetben lenne szükség, ha ellenőrizni kellene az elsődleges teszt eredményét.
"Az eszközünk remek választás, mert hordozható - körülbelül akkora, mint a kezünk - és újrafelhasználható. A vizsgálati idő mintánként öt másodperc alatt van, ez pedig rendkívül hatékonnyá teszi a készüléket” – mondta a vezető kutató.
A kutatás eredményét a Journal of Vacuum Science & Technology B című folyóirat tette közzé. Azt írják, a készülék papír tesztcsíkokat használ, amelyek specifikus antitestekkel vannak ellátva, ezek pedig célzott rákbiomarkerekre reagálnak. Amikor a nyálmintát ráhelyezzük a tesztcsíkra, akkor elektromos impulzusokat küldenek a készülék érintkezési pontjaira. Az impulzusok hatására az antitestekhez kötődnek a biomarkerek, ez pedig megváltoztatja az elektróda kimeneti jelét. Így képes a rák kockázatára vonatkozó értékeket adni.
"Sok helyen, főleg a fejlődő országokban, a mellrák vizsgálatára az olyan fejlett technológiák, mint az MRI nem biztos, hogy rendelkezésre állnak. A mi technológiánk sokkal költséghatékonyabb, hiszen a tesztcsík mindössze néhány centbe kerül, az újrafelhasználható áramköri lap pedig 5 dollárba” – nyilatkozta Wan az egyetem közleményében.
Az eszköz már egy csepp nyálból képes a pontos teszteredményre. A készülék pedig az egészséges emlőszövet, a korai emlőrák és az előrehaladott emlőrák között is különbséget tesz. Eddig 21 nyálmintán tesztelték.
Ez a technológia hatalmas segítség lehet a mellrák korai felismerésében, így akár nők millióinak mentheti meg az életét világszerte.
Indexkép: Marijana képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)