A következő szembetegségek esetén sikeresen alkalmazható a mikroperimetria:
- szemfenék meszesedés
- zöldhályog
- tompalátás
- időskori szemfenék degeneráció
- diabeteszes macula ödéma
- cukorbetegség okozta szemfenék elváltozás
- macula lyuk
- Stargardt retina pálya
- chorioidea betegségei
- retina központi vénaelzáródás
- retinitis pigmentosa
A mikroperimetria a szemészetben egy egyedülálló új módszer, amely a retina célzott funkcionális szenzitivitási vizsgálatával beállítja a gyengén működő sejtek stimulációját sejtszinten, ezáltal javítva a látás minőségét.
Látásrehabilitáció
A látásrehabilitáció sajnos még nem eléggé ismert Magyarországon. A látássérültek nem, vagy csak késve kapnak információt a látásrehabilitációs lehetőségekről.
A MAIA program egy vizuális rehabilitációs technika, amely segít a retina ép látóterületeinek erősítésével egy új retinalis fókusz kialakításában. Ezáltal javítja a gyengén látó beteg látásának élességét és minőségét.
MAIA mikroperimetriás látásfejlesztés szemfenék meszesedés, zöldhályog, tompalátás esetén, világszínvonalú orvosi csúcstechnológiával.
Szemfenék betegségek fajtái
A szemfenék megbetegedésénél, mindig attól függ a látásélesség csökkenése, hogy a retina melyik részén, milyen kiterjedésű a betegség, hogy száraz vagy nedves típusú-e, illetve, hogy mélységben érinti-e a retina alatti choriodea-t (érhártyát) stb. Ez nagyban függ attól, hogy az illető betegnek van-e magas vérnyomása, vércukor betegsége, a koleszterinszintje milyen, illetve van-e pajzsmirigy betegsége, daganatos betegsége.
A másik nagy csoport a szemfenék megbetegedései között a látóideg betegségei. Sokszor az alkohol, drog, nikotin fogyasztástól alakulnak ki, de a szervezet egyéb megbetegedéseinek társbetegségeként is megjelenhetnek (pl. sclerosis multiplex).
A glaucoma (zöldhályog) is a látóideg működését károsítja és hogyha nincs időben diagnosztizálva és kezelve, szintén vakuláshoz vezethet.
A retinopáthia prematurorum a koraszülöttek szemfenék betegsége, amely az inkubátor után alakulhat ki. Ezeknek a gyerekeknek a látás sérülését/vakságát, az üvegtest elkötőszövetesedése okozza.
A teljesség igénye nélkül csupán csak néhány olyan betegséget említettem, amely súlyos látáskárosodást/vakulást okoz.
A macula - vagy sárgafolt - az éleslátás helye, felelős az éles látásért. Ez az a terület, amely olvasóképességünket is biztosítja. A degeneráció (elfajulás) e betegségnél az éleslátás helyén az ideghártya sejtjeinek pusztulását jelenti.
Az egyik típusában az éleslátás helyének atrophiája ("elkopása") látható. Ez a típus az úgynevezett száraz forma. A panaszok fő jellemzője: "Éppen azt nem látom, amire ránézek, nem ismerem föl az arcokat, nem jó az évekig használt olvasószemüveg sem, nagyítót kell használnom, ha ki akarok betűzni valamit."
A másik a nedves típusú elváltozás - az éleslátás helyén az érhártyából kóros érnövekedés indul meg, később az erekből folyadék kiáramlás, vérzés keletkezik, és a látásromlás fokozódik.
A betegség valódi oka egyik formánál sem ismert.
Konvencionális kezelések
Intraocularis, azaz a szem belsejébe juttatott injekció (speciális, szteroid tartalmú gyógyszer). A lézerkezelés célja a kóros érnövekedés elpusztítása. Erre az eljárásra azonban a szemeknek csak néhány százaléka alkalmas. A betegek látásának javítása érdekében a retinasebészek különböző műtéti megoldásokkal próbálkoznak, kevés sikerrel. A látásjavító segédeszközök a látott képet próbálják felnagyítani, de ezeket a készülékeket sem sikerül minden esetben jól alkalmazni.
Dr. Ozsváth Maria
Honoris Causa szemtréner
szemész főorvos
Nyitókép: depositphotos
|
Dr. Ozsváth MáriaSzemészDr. Szem Egészségközpont Elérhetőségeim: Telefon: 06-20/545-79-40 06-20/980-54-72 Honlap: http://www.alternativszemdr.hu http://www.gloriamentis.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)