Vény nélküli köhögéscsillapító okozta a gyerekek halálát
Vény nélkül lehetett kapni azt a köhögés elleni szirupot, amibe fagyálló került - és ami eddig több mint 300 gyerek halálát okozta.
A WHO azt közölte, hogy a köhögéscsillapító szirupokban dietilénglikol és etilénglikol volt: ezek pedig ipari oldószerként és fagyállóként használatosak, és már kis mennyiségben is halálosak lehetnek. Vizeletürítési képtelenséghez, vesekárosodáshoz és halálhoz vezethet a fogyasztásuk.
A WHO jelenleg is vizsgálódik. Azzal kapcsolatban kértek információkat, hogy a hat indiai és indonéziai gyártó milyen nyersanyagokat használt, amikor előállította a gyógyszert. Illetve azt is szeretnék megtudni, hogy a vállalatok ugyanattól a beszállítótól szerezték-e be a nyersanyagokat.
A szennyezett termékek listája
Európában:
- AMBRONOL syrup
- DOK-1 Max syrup
További információk: WHO közleménye
Délkelet-Ázsiában:
- Termorex syrup (batch AUG22A06 only),
- Flurin DMP syrup,
- Unibebi Cough Syrup,
- Unibebi Demam Paracetamol Drops,
- Unibebi Demam Paracetamol Syrup,
- Paracetamol Drops (gyártó: PT Afi Farma),
- Paracetamol Syrup (mint) (gyártó: PT Afi Farma)
- Vipcol Syrup
További információk: WHO közleménye
Afrikában:
- Promethazine Oral Solution,
- Kofexmalin Baby Cough Syrup,
- Makoff Baby Cough Syrup
- Magrip N Cold Syrup
További információk: WHO közleménye
Gondolják át a családok a köhögés elleni szirupok használatát!
A WHO azt fontolgatja, hogy azt fogja javasolni a családoknak, hogy amíg pont nem kerül az ügy végére, addig ne adjanak a gyerekeiknek köhögés elleni szirupot.
"Számunkra az a legfontosabb, hogy ne haljon meg több gyerek olyasmi miatt, ami könnyen megelőzhető lenne" − mondta a WHO szóvivője, Margaret Harris.
Először Gambiában számoltak be a szennyezett köhögés elleni szirupok miatti akut veseelégtelenségről és halálról, később Üzbegisztánban és Indonéziában is hasonló esetek történtek.
Az ENSZ egészségügyi szervezete további négy országra terjesztette ki a vizsgálatot, ezek:
- Kambodzsa
- Fülöp-szigetek
- Kelet-Timor
- Szenegál.
Ez azt jelenti, hogy ezekben az országokban is kerülhettek forgalomba szennyezett szirupok.
"Olyan gyerekek is ki lehetnek téve ezeknek a gyógyszereknek, akikről nem is tudunk” - ezt mondta a WHO gyógyszerekhez való hozzáférésért felelős megbízott igazgatója, Hanan Balkhy.
A WHO a kormányokat és a globális gyógyszeripart is felszólította, hogy sürgősen végezzenek azonnali ellenőrzéseket annak érdekében, hogy kiszűrjék a nem megfelelő gyógyszereket, és hogy javítsanak a szabályozáson.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)