Így menthet életet a Heimlich fogás fuldoklás esetén
Az apa talpraesettségén múlt, hogy nem fulladt meg a lánya
Akár végzetes kimenetele is lehetett volna a félrenyelésnek, ami a kínai Csingdao városban történt - írja a Metro.
Egy kislány félrenyelte a szájában szopogatott cukorkát, és közvetlenül utána hörögni és fuldokolni kezdett. Az édesapa gyorsan felmérte a helyzetet és nem késlekedett: felemelte a lányt, kezét a hasára szorította és elvégezte a Heimlich-manővert. Szerencsére a kislány hamar ki tudta köpni a cukorkát.
Videón, hogy kell a Heimlich-manővert alkalmazni
Az életmentésről videó is készült:
A fülbevaló is veszélyes lehet
Sajnos a legszakszerűbb ellátás ellenére is évente néhány gyermek életét veszti légúti idegentest miatt.
”Pár éve volt, hogy répát ettek az óvodások. Egyikük félrenyelt és az egész légcsövet lezárta a répa. Hiába volt szemben a mentőállomás és hiába sikerült kivenni a répát a légcsövéből, a gyerek agyhalottá vált közben. Szülei felajánlották a szerveit donornak” – emlékszik vissza Dr. Sz. Kovács István, a Bethesda Gyermekkórház osztályvezető főorvosa.
A főorvos azt javasolja, hogy csecsemők fülébe ne kerüljön fülbevaló, az ugyanis könnyen kikapcsolódhat, az ágyban pedig a baba beszippanthatja, ami nagyon veszélyes - ilyen esetekkel is találkoztak már.
Bassam Abo Hamed-tól a Pexels oldaláról
Hozzáteszi, hogy ha szerencsénk van, akkor időben kiér a mentő, a szakemberek pedig egy intubációs tubussal megpróbálják leküldeni az idegentestet az egyik hörgőbe, hogy a fél tüdő tudjon működni. Azonban ha megakad, akkor 1-2 percen belül bekövetkezik a légzési elégtelenség vagy akár a halál.
Fuldoklásos tünetek
- Hirtelen jelentkező intenzív ingerköhögés,
- sípoló hang légvételkor,
- szapora légzés,
- erőlködés,
- súlyosabb esetben kékülés,
- ha már kevés az oxigén, akkor a száj kékülése,
- eszméletvesztés.
Heimlich fogás gyerekeknél
Így kell szakszerűen alkalmazni a Heimlich-manővert
Az orvosok azt javasolják, hogy minden esetben azonnal tárcsázzuk a 104-es vagy a 112-es segélyhívó telefonszámot. Amíg pedig kiér a mentő, a Heimlich-manőverrel próbálhatunk segíteni gyerekünknek. Ezt 5 éves kor felett alkalmazzuk.
”Ezt úgy kell kivitelezni, hogy a has felső részénél a bordakosár alatt hátulról átöleljük a gyereket, és egy hátrafelé nyomással növeljük a nyomást a mellkasban, és ezáltal próbáljuk a rossz útra tévedt dolgot jó helyzetbe pozícionálni vagy akár ki is köhögtetni a gyerekkel” – mondja Dr. Ternai Zita szakorvos, és hozzáteszi, hogy 5 év alatti gyermekeknél ezt másképp kell alkalmazni.
Babák esetében más fogást kell alkalmazni
A szakember azt javasolja, hogy a babákat hassal lefele fektessük a tenyerünkbe és így próbáljunk meg pici ütéseket gyakorolni a lapockái közé. Ezeken túl pedig mindenképp biztassuk köhögésre gyermekünket!
Olvasd el ezt is: Így kell újraéleszteni egy csecsemőt (videó)
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)