Menstruációs zavarokat okozhat a Covid-19 elleni védőoltás?
A közösségi médián kérnek egymástól tanácsot a nők
A közösségi oldalakon több olyan posztot is találhatunk, ahol az oltás mellékhatásaira panaszkodnak, ezekben pedig többen is megemlítik a menstruációval kapcsolatos zavarokat. Nőgyógyászati csoportokban is felmerült már a téma, egy hölgy például ezt a kérdést tette fel:
„Sziasztok. Március óta nem menstruálok. Mindkét oltást megkaptam. Alhasi fájdalmam gyakran van. Ma voltam nőgyógyásznál, minden rendben volt a hüvelyi ultrahangon, elküldött hormonlaborra. Valaki esetleg jár hasonló cipőben? Mennyi idő alatt rendeződött a ciklus?”
A kérdésére nagyon sokan válaszoltak, és egészen különböző dolgokról számoltak be.
„Oltás után 2 és fél hónapig nem menstruáltam, majd enyhén, de megjött, kicsit elhúzódott. Azóta megint meg kellett volna jönnie, de semmi… Alhasi fájdalmak rendszeresek.”
„Én a Szputnyikot kaptam és 3 hónapig nem menstruáltam, a 4. hónapban jött meg.”
„Február, Astra, azóta nincs menzeszem…”
Voltak, akik épp az ellenkezőjéről számoltak be:
„Pfizert kaptam. Az első oltás után másnap megjött és 16 napig volt meg. 3 hétre rá kaptam az oltást. A második oltás után szintén megjött rá pár napra, szóval gyakorlatilag kevesebb, mint egy hét szünet volt a két menstruációm között.”
„Nekem pont az ellenkezője, 15. napja menstruálok.”
„15-20 napokat menstruálok 2-3 nap szünettel.”
Az oltás tehát sok nőnek felborította a menstruációs ciklusát, ám ez teljesen különböző módokon jelentkezhet, akár a havi vérzés elmaradásával, akár a szokatlanul hosszú, elnyúló menstruációval. Vannak nők, akiknél csak pecsételő vérzés jelentkezett, másoknál azonban rendkívül erős, bő vérzés, fájdalmas hasi görcsökkel. A problémáról világszerte számolnak be a nők, és az orvosok már kutatják a cikluszavarok okát.
Az orvosok kutatják az okát, de van, aki szerint csak a stressz okozza a menstruációs problémákat
A problémával az elsők között kezdett el foglalkozni Dr. Kate Clancy, aki Twitteren osztotta meg a tapasztalatait arról, hogy a menstruációja az oltás felvétele után 1-2 nappal hamarabb jött meg, és nagyon erős a vérzése. Másoktól is hallott már hasonló panaszt, ezért megkért mindenkit, hogy osszák meg vele a tapasztalataikat.
A posztra rengeteg visszajelzés érkezett, voltak, akik szintén erős vérzéstől szenvedtek, volt, akinek teljesen más időben kezdődött a menstruációja, mint ahogy várta (még fogamzásgátló mellett is), és volt, aki azt írta, több mint három hete vérzik. A sok visszajelzést látva dr. Clancy gyűjteni kezdte a beszámolókat, hogy tudományos igénnyel feldolgozza az eseteket, eddig azonban nem járt sikerrel, ugyanis nem sikerült tudományos összefüggést találnia a menstruáció zavarai és a Covid elleni oltások között.
Más orvosok, mint például dr. Heather Bartos szerint a menstruációs zavaroknak nincs köze az oltás összetevőihez, sokkal inkább a pandémia és az oltás által keletkezett stressz okozza őket.
A 444-nek nyilatkozó dr. Antritter Zsófia, szülész-nőgyógyász szakorvos szerint „ennek semmilyen jelentősége nincsen, mert ahogy némelyik antibiotikum, így ezek a gyógyszerek is csak egyszeri alkalommal befolyásolják a ciklust.”
Ilyen hatással lehet a koronavírus a nők ciklusára
Kínában már arról is végeztek kutatásokat, hogy milyen hatással van maga a koronavírus a nők ciklusára. Dr. Anar Yukhayev nőgyógyász a Todaynek úgy nyilatkozott, „vannak tanulmányok, amelyek szerint a koronavírus bejut az emberei sejtekbe, így a vesébe, a méhbe, de akár a méhlepénybe is”.
A kínai kutatásban 200 nőt vizsgáltak, akik közt voltak olyanok is, akik már átestek a koronavíruson. A kutatásban részt vett nők 20-25 százaléka tapasztalt szabálytalanságokat a menstruációjában. Dr. Yukhayev szerint lehetséges, hogy nem is a vírus, hanem a miatta létrejött antitestek vagy gyulladásos reakciók okozzák a zavarokat.
A Todaynek nyilatkozott még Dr. Gloria Bachmann is, aki szerint „az ösztrogén is hatással van a koronavírusra, tehát van valamilyen kapcsolat, ami megváltoztathatja a ciklust”.
A menstruációs zavarok okát tehát még a szakértők sem tudják pontosan, az azonban biztos, hogy a probléma fennáll, és egyre több nőnél jelentkezik. Megoldást még nem találtak, így annak, aki még az oltások felvétele előtt áll, fel kell készülnie arra, hogy a ciklusa egy darabig talán nem a megszokott módon fog jelentkezni.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)