Miközben egyre több amerikai perli be a Johnson and Johnson céget azért, mert véleményük szerint az ő termékeik miatt lettek daganatos betegek, a cég tagad, és a szakértők sem egységesek annak eldöntésében, valóban tartalmaznak-e a hintőporok rákkeltő anyagokat.
Darlene Cokernél 1997-ben állapítottak meg mellhártya-daganatot. Az asszony végére akart járni, mi okozhatta nála a betegséget, ezért felkereste a betegségekre és sérülésekre specializálódott ügyvédet, Herschel Hobsont. Hobson korábban már képviselt azbesztmérgezésben megbetegedett bányászokat, és úgy vélte, a Johnson and Johnson által forgalmazott hintőporok is okozhatják ugyanezt a bajt, mivel az alapanyagukként szolgáló zsírkő tartalmaz valamennyi tremolitot, amelynek a szálas formája az azbeszt.
A kérdésfelvetés nem új keletű. Először 1957-ben merült fel, hogy a hintőpor azbesztet tartalmazhat, majd 1971 és 2000 között időnként valóban találtak is a termékekben valamennyit a veszélyes anyagból. A cégvezetés tudott is erről, és törekedtek rá, hogy a tremolitszintet minél alacsonyabban tartsák, a szakmát és a nagyközönséget azonban nem tájékoztatták a helyzetről. Többek között ez is az oka, hogy soha nem készült még kutatás a mellhártyadaganat és a hintőporok használatának összefüggéseiről, pedig ezt a betegséget sok esetben az azbeszt belélegzése okozza.
Nem Darlene Coker az egyetlen, aki a Johnson and Johnson okolta a rákos megbetegedéséért. Minden évben több mint ezer per folyik a cég ellen azzal az indokkal, hogy a felhasználókat nem figyelmeztetik a termékeik veszélyeire. Több, petefészekrákban szenvedő nő jelentette fel őket azért, mert úgy vélik, a hintőpor okozta a betegségüket. Vannak köztük, akik meg is nyerték a pert, és több millió dolláros kártérítést ítélt meg számukra a bíróság – mint például Jackie Fox és Gloria Ristensund esetében. Ezekben az esetekben előfordult, hogy a felperes időközben elhunyt, így a kártérítési összeget már csak a családjuk kaphatta meg.
A cég elnök-vezérigazgatója, Alex Gorsky tagadta, hogy termékeikben jelenleg azbeszt fordulna elő. A probléma azonban az, hogy ez az anyag a szervezetbe kerülése után évtizedekkel okoz daganatos megbetegedést, tehát a negyven évvel ezelőtti szennyezettség is mostanában éreztetheti a hatását.
Hiába az időnkénti pozitív bírói ítéletek, a szakértők is megosztottak a kérdésben. Jackie Fox esete után volt nőgyógyász, aki „tudománytalannak” nevezte az indoklást, hozzátéve: a rák kialakulásáról nagyon keveset tudunk még, ezért felelőtlenség kijelenteni, hogy megtaláltuk, mi okozza a betegséget.
Indexkép: Austin Kirk/flickr
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)