Mi az a parabén és hol találkozhatunk vele?
A parabén az arckrémek, hidratálók, tusfürdők, alapozók, arclemosók, arcmaszkok, sminkfelszerelések szinte állandó összetevője, de nem csak a szépségápolási szerekben találkozhatunk velük. Már az 1920-as évektől kezdve használják kozmetikumok, gyógyszerek és élelmiszerek tartósítására is mikro-organizmus ölő hatásuk miatt, mivel elpusztítják a baktériumokat és gombákat. Az élelmiszerek csomagolásán az E214-E219 számokkal jelölik jelenlétüket. Megtalálhatóak továbbá a:
- Mosószerekben
- Mosogatószerekben
- Tisztítószerekben
- Öblítőkben
- Klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerekben (p. Uszodák vizében, háztartási fertőtlenítőszerekben) is.
A parabéneket sajnos még akkor sem tudjuk teljesen kikerülni, ha csak parabénmentes termékeket vásárolunk - jelenlétük ugyanis még a vízben is kimutatható; több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet.
Egy 2005 és 2006 között, az Egyesült Államokban végzett kutatás során több ezer fő vizeletét vizsgálták, s megdöbbentő eredményre jutottak: a résztvevők 99%-ának szervezetében voltak jelen ezek az anyagok.
Hogyan hatnak szervezetünkre a parabének?
A parabének egyeseknél allergiás reakciót válthatnak ki, ez azonban a ritkább eset. Leggyakrabban semmilyen közvetlen tünetet nem tapasztalunk magunkon a használatuk során, s pont ebben rejlik a veszélyük: hosszú távon és észrevétlenül hatnak az egészségünkre és szervezetünkre.
Megzavarják a hormonrendszerünket, a mellrák kialakulásában is szerepük lehet, ám a férfiakra sem veszélytelenek e szerek: kapcsolatban állhatnak a férfi-meddőséggel is.
Az eddigi vizsgálatok kimutatták, hogy a parabének a következő hatásokat produkálhatják:
- Női hormonkárosítás, menstruációs zavarokat okozhatnak
- Összefüggésbe hozták a mellrákkal
- Csökkenthetik a férfiak tesztoszteron szintjét – csökkentve ezzel akár a termékenységet is
- Allergiás reakciókat válthatnak ki
- Öregíthetik a bőrt, amennyiben napsütés éri
"Az ún. civilizációs betegségeket az emberiség magának okozza a sok káros anyag bevitelével. Évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!" - figyelmeztet Prof. Dr. Balázs Csaba.
Hogyan veszélyeztetik a gyermekeket a parabének?
Mivel a parabének számos babaápolási szerben is megtalálhatóak, felmerül a kérdés: hogyan befolyásolhatja a kisgyermekek fejlődését, ha már babakoruktól fogva ki vannak téve a parabének hatásának?
"A parabénekről több kutatás is bemutatta, hogy ösztrogén aktivistásuk van és így károsítják az emberi hormon- és immunrendszert. A ösztrogén hatás miatt ezek a vegyületek un. pubertas precox-ot (korai pubertást) válthatnak ki a lányok esetében. A parabének tehát különösen a fejlődő gyerekeket s a fiatal nőket veszélyeztetik. Ezért főleg a fiatal nők és gyermekvállalás előtt álló nők esetében kell különösen odafigyelni" - mondja Prof. Dr. Balázs Csaba.
Tényleg mellrákot okozhatnak a parabének?
A mellrák kialakulása és a parabének közötti összefüggés megléte egyelőre bizonytalan. Születtek olyan tanulmányok, melyek egyértelműen kapcsolatba hozták a kettőt, míg más kutatások ezt cáfolták. Melyik irányba hajlanak a legfrissebb kutatások, felelősek lehetnek-e a parabének a mellrák kialakulásáért?
"A kozmetikumok használata során a bőr felületén átjutnak ezek az anyagok, és hosszú távú használat esetén felhalmozódhatnak a szervezetben. Mivel így folyamatosan jelen vannak a testünkben a parabének, kockázatot is jelenthetnek.
Az emlőrák és a parabének között közvetlen összefüggést mutattak ki: a mellrákszövet mintákban közel 90%-ban mutatták ki a parabént. A mellrákért így a parabén és egyéb vegyszertartalmú dezodorok és spray-k lehetnek a felelősök, amelyeket éppen a hónaljban használnak és ott halmozódnak fel.
Azt sem szabad elhallgatni, hogy más kutatások viszont nem találtak összefüggést a parabén és az emlőrák között - fontos azonban megjegyezni, hogy ezeket a vizsgálatokat valamelyik kozmetikumot gyártó cég szponzorálta.
Az eddigi kutatások azt erősítik meg, hogy szintetikus anyagokat, pláne parabént tartalmazó kozmetikumot nem szabad használni” - hívja fel a figyelmet Prof. Dr. Balázs Csaba.
Miért nem tiltották még be a káros anyagok használatát?
Dánia 2011-ben betiltotta a propil- és butilparabén felhasználását a 3 év alatti gyermekek számára készülő testápolási termékekben, majd az EU is betiltotta öt kevésbé elterjedt parabén (izopropil-, izobutil-, fenil-, benzil-, és pentil-parabén) kozmetikai termékekben való használatát. A metil– és etilparabén felhasználását továbbra sem korlátozzák, holott ezen anyagokkal kapcsolatban is felmerült már az esetleges hormonkárosító hatás.
"A kutatások eredményei már látszanak1, a megismert kockázatok miatt több európai ország kezdeményezte a tilalmukat, illetve több világméretű gyártó a kivonásuk mellett döntött. Örömmel tapasztaltam, hogy egyes samponokon már fel van tüntetve, hogy „parabene free”, azaz parabén mentes - persze jó volna tudni, hogy a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség is ellenőrizte, ill. őrzi-e ezeknek a címkéknek a való voltát" - mondja az endokrinológus szakértő.
Hogyan ellensúlyozhatjuk a parabének káros hatását?
Úgy tűnik, a parabének használatának teljes betiltása még várat magára. Ha már 100%-osan kivédeni nem tudjuk - hiszen szinte mindenhol jelen vannak -, hogyan ellensúlyozhatjuk a káros hatásukat?
Endokrinológus szakértőnk elmondása szerint tudatosan sokat tehetünk egészségünk érdekében:
- Élelmiszert csak megbízható, hazai forrásból vásároljunk
- A friss zöldségek, primőrök veszélyt hordozhatnak (kemikáliák)
- Kerüljük a puhább műanyagokat: minél puhább a műanyag, annál könnyebben válik ki belőle xenoösztrogén
- Ne tároljunk, és soha ne melegítsünk ételt műanyag dobozban, mikrohullámú sütőben, főleg ne fóliával letakarva
- Kerülni kell a teflonbevonatú edények használatát
- Ne hagyjunk műanyagpalackos vizet vagy üdítőitalt meleg helyen, napon, kocsiban: hő hatására kioldódik belőle a méreganyag
- Egyszerű összetételű mosóport és mosogatótablettát használjunk, minél alacsonyabb vegyszertartalommal
- Ruhamosást követően ne használjunk öblítőt
- Ne alkalmazzunk klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket
- Kerüljük az olyan kozmetikumokat, amelyekben paraben van: használjunk biotermékeket. Keressük a kozmetikai szerek csomagolásán a parabénmentes feliratot és csak ilyen terméket vásároljunk
- Mellőzzük a körömlakk és a körömlakklemosó használatát
- Természetes alapanyagú parfümöt használjunk: sok parfüm és légfrissítő tartalmaz parabent
- Óvakodjunk a mérgező anyagokat tartalmazó festékektől, rovarirtóktól
- Fogyasszunk szabadgyök-fogókat: E-vitamint, szelént
Kisgyermekünk egészségére különösen oda kell figyelnünk: mindig alaposan olvassuk át a csomagoláson található összetevők listáját, amikor babaápolási szert választunk. Ha lehet, válasszunk 100%-ig parabénmentes terméket (pl. Bepanthen Sensiderm).
A parabének szájon és bőrön át a szervezetünkbe kerülhetnek. "Mindkét bejutási mód veszélyes lehet. Hormonhatásaik ellen nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be" - figyelmeztet Prof. Dr. Balázs Csaba endokrinológus szakértő.
Az ellopott jövő
"Az iparilag fejlett országokban már kezdik helyén kezelni a hormonhatású anyagok rendkívüli veszélyeit annak érdekében, hogy a hormonháztartást megzavaró anyagok használatának beláthatatlan következményeit megakadályozzák.
A veszély valódi mértékének felismerését némiképp gátolja, hogy humán kísérleteket hormonhatású anyagokkal természetesen nem lehet végezni, s hogy ezen anyagok hatásmechanizmusa és egyes, nekik tulajdonítható következmények közti összefüggéseket sem lehet egzakt módon megállapítani. Ráadásul egy részük évek alatt fejti ki hatását.
Ami biztos: a mindennapokban jelen lévő hormonhatású anyagok óriási veszélyeket hordoznak. Csodálkozunk a korábban ismeretlen hormonális problémák felszínre kerülésén, elméleteket gyártunk az egyre gyakoribb nemi identitásváltozások - tudományosan egyelőre még nem igazolt - genetikai hátterét firtatva, figyelmen kívül hagyva a legkézenfekvőbb potenciális okokat: a hétköznapok hormonhatásait" - hívja fel a figyelmet a veszélyre Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus szakértő.
![]() |
Prof. Dr. Balázs CsabaEndokrinológusAz OrvostKeresek.hu specialistája "endokrinológia" témakörben Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm! |
1: Aram Mokarizadeh és munkatársai: A comprehensive review of Mech Methods, Early Online: 1–21, 2015 Informa Healthcare USA, Inc. DOI: 10.3109/15376516. 2015.1020182.
Indexkép: Kaboompics // Karolina / Pexels
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)