Dr. Alberth Márta
Debreceni Egyetem, a Szövetség magyarországi képviselője
A Fogszuvasodásmentes Jövőért Szövetség, az Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF) nemrégen egy jelentésében a következő epidemológiai adatokat tette közzé a fogszuvasodás jelenlegi állapotáról:
Magyarországon....
- a 6 éves gyerekek csak 41%-ának egészségesek a fogai
- a 12 éves gyerekeknek 2-3 foga már megbetegedett
- a 12 éves gyerekek 32%-ának szüksége van fogszabályozó kezelésre
- a 12 éves gyerekek csak 38,5%-ának egészséges a fogínye
- a 35-44 éves felnőtteknek átlagban 15,9 foga szuvas, tömött vagy kihullott
- a 65-74 éves idős lakosság 26%-a fogatlan
- évente 51 millió órát hiányoznak a gyerekek az iskolából a fogszuvasodás miatt
„Egy jól szervezett, átfogó, nemzeti fogászati prevenciós program kivitelezésének jelenleg Magyarországon nem adottak sem humán sem financiális lehetőségei – mondta Dr. Alberth Márta a Debreceni Egyetem tanszékvezetője. "Ez azt jelenti, hogy az országban az emberek 96%–100%-a szenved a fogszuvasodás problémájától, és bár tisztában vagyunk a betegség megállításának módszerével, mégsem csökken ennek a mértéke, vagy az ismeret hiánya, vagy az anyagi nehézségek miatt."
A fogszuvasodásról:
A fogszuvasodást savképző baktériumok okoznak azáltal, hogy a szájba kerülő szénhidrátokat bontják. A lebomláskor olyan sav keletkezik, amely első lépésként a fog kemény szöveteiből kioldja az ásványi sókat, főképp a kalciumot. Ez károsíthatja a fogak szerkezetét, ezzel elősegíti a fogszuvasodás kialakulását.
A fogak rossz állapota, valamint a fogszuvasodás hatással lehet az egyén általános állapotára, közérzetére, önbecsülésére, de a foglalkoztathatóságára és a társadalmi elismertségére.
A cukrokban (szénhidrátban) gazdag egészségtelen táplálkozás, a nem megfelelő mennyiségű fluorid és a rossz szájápolási szokások a legfontosabb tényezők, amelyek leginkább elősegítik a fogszuvasodás kialakulását.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)