A XXI. század mindennapjaiban egyre elterjedtebb és sajnos szinte már-már „természetes” megbetegedésnek számít a rák. Legtöbbünk családja átélte már azt a kellemetlen pillanatot, amikor családtagjánál, vagy éppen nála, daganatos megbetegedést diagnosztizáltak. Ilyenkor az elsők között fogalmazódik meg a kérdés: Miért? És miért pont én? Ezekre a kérdésekre próbálunk meg most a géndiagnosztikával válaszolni és rámutatni, hogy milyen komoly szerepe lehet a genetika tudományának a tudatos életmód és egészségvédelem kialakításában, illetve, mennyit jelenthet a megelőzés, a prevenció ezekben a szomorú esetekben.
Hiszen erre jó a genetikai diagnosztika.
A daganat kialakulás előtt megválaszolja a Miért? és a Miért pont én? típusú kérdéseket. Megmondja, hajlamosak vagyunk-e a daganatos megbetegedésekre, génállományunk magában hordozza-e a lehetőséget, hogy rákos sejtek burjánzanak el szervezetünkben. A hajlam szó jelentőségét szeretném kiemelni, ugyanis a genetikai diagnosztika nem azt mondja meg, hogy miben fogunk biztosan megbetegedni, hanem mire van esélyünk. Ha ezt tudjuk, a szűrővizsgálatokra épülő megelőzéssel sokat tudunk tenni a betegség kialakulása ellen.
A vizsgálat éppúgy ajánlatos a fiatal tini lányoknak, mint az anyaság előtt álló fiatal nőknek, vagy a kritikus, általában veszélyeztetett korosztálynak kikiáltott 50-60-as éveiben lévő asszonyoknak. Hiszen mind a három időszakban elsősorban nőkről beszélünk, akiknek életkori sajátosságaik egyrészről különböznek, másrészről a rizikó faktor mindhárom esetben jelen van.
Epres Panni modellt és lassan kétszeres anyukát kérdeztem a témával kapcsolatban. Az érdekelt élt-e már át a fentiekhez hasonló helyzetet és mit gondol a témáról általában, figyelembe véve önmagát és születendő kislányát:
Előfordult már, hogy közvetlen környezetében vagy közeli hozzátartozói között daganatos megbetegedést diagnosztizáltak?
Szerencsére a családunkban nem nagyon fordult elő rákos megbetegedés,de sajnos a környezetünkben sokszor találkoztam mindenféle formájával és egyre gyakoribb az,hogy ismerősök ezzel a betegséggel küzdenek.
Milyen érzéseket váltott ki ez Önből?
Minden alkalommal megrázó élmény,amikor hallom,hogy valaki ezzel a betegséggel küzd, főleg amikor fiatalokról hallom. Ha gyerekekről van szó az a legmegdöbbentőbb,hiszen rögtön az én családom jut eszembe és a szülő tehetetlenségére gondolok.
Mit szólt akkor, amikor megismerte a géndiagnosztika kínálta lehetőséget, mely a betegségek kialakulása előtt diagnosztizálni tudja a betegség feltűnésének lehetőségét?
Pontosan ezt a tehetetlenséget gondoltam, hogy némileg megszűntetheti az, ha elvégeztetünk ilyen géndiagnosztikai vizsgálatokat. Azt gondoltam, hogy ezzel védhetem a családomat, hiszen tehetek afelől, hogy ne érjen váratlanul, ha valamilyen betegségre hajlamosak vagyunk.
Ön hogyan él a géndiagnosztika által nyújtott lehetőséggel?
Készíttettem saját géntérképet, ami alapján megváltoztathattam a táplálkozásomat és pl a folsav és más vitaminok adagolását.
Mennyire befolyásolja Önt/kialakított-e Önben egy tudatos és felelős egészséggondozási hozzáállást ezen új szolgáltatás ismerete születendő kislányára tekintettel?
Mivel a gyerekeim egészsége és biztonsága a legfontosabb dolog számomra, ezért nyilvánvalóan sok olyan genetikai vizsgálatot el fogok végeztetni a kislányomon is, amelyek megvédhetik betegségek kialakulásától, pl. emlőrák genetikai szűrése...
www.genetikaegeszseg.hu
Időközben megszületett a baba: Epres Panni másodszor is anya lett!
![]() |
Dr. Nagy Zsolt (PhD)Biológus, genetikai szakértő (szabadságon)Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/210-61-67 Honlap: http://www.nagygendiagnosztika.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)