Keservesen sírnak az elfelejtett gyerekek
Szívet tépő sírás hallatszik ki az egyik kórteremből. Mindegyik kiságyban egy apró kis emberke vár. Vár arra, hogy egy kis szeretetet kapjon. Hogy foglalkozzanak vele. Hogy valaki felvegye, hogy megszeretgesse, hogy megsimogassa a kezét, vagy hogy játsszon vele. A nagyobbak felállnak a kiságyban, a kisebbek fekszenek. Mindegyikük szemében ott van a bánat és a hiány. A szüleik hiánya, amit senki sem tud pótolni.
Zsuzsika, Vicuska és Janó csak néhány azok közül az elfelejtett gyermekek közül, akik egy kárpátaljai kórházban laknak, mert szüleik ottfelejtették őket. Itt lakott Mózes is, de ő már sajnos feladta a harcot, elment. A gyerekek kisebb-nagyobb betegséggel kerülnek be ide, de vannak egészségesek is, mégsem kerülhetnek ki a kórház falain kívülre.
Felkavaró videó - kérjük, gondold át, készen állsz-e arra, hogy megnézd az elhagyott babákat.
Vérvörös szemmel lép be a kórházba most egy édesanya, kezében szorongatja gyermekét. A dolgozók látják rajta, hogy az idegösszeomlás szélén van. Két napja nem evett semmit a gyerek, ma pedig már egy korty vizet sem ivott. Nagyon aggódik érte. A papírokat? Azt elfelejtette hozni a nagy kapkodásban. Végül az egyik orvosnak megesik rajta a szíve, bár papírok nélkül nem részesülhetnének ellátásban, mégis felveszik az osztályra a kicsit. Az anya könnyes szemmel búcsúzik, hiszen otthon várja a többi gyereke, akiket még el kell látnia. Ígéri, hogy holnap visszajön. De nem jön. És holnapután sem. És azután sem. Soha többé.
Sajnos az ehhez hasonló történetek egyáltalán nem ritkák a kárpátaljai kórházakban. Egyes osztályokon 15-20 kisbaba, kisgyerek is lakik, mert szüleik otthagyták őket, „elfelejtettek” értük menni.
Még örökbe sem lehet őket adni
Az ilyen gyerekek akár éveket is tölthetnek kórházban, még akkor is, ha egyébként már teljesen egészségesek. Pedig hány örökbefogadó pár örülne annak, ha hazavihetne egy ilyen kicsit.
Ám a rendszeren nehéz átvergődni, a dolgozók folyamatos akadályokba ütköznek, akik mindent megtesznek a kicsikért. Még születésnapot is tartanak nekik, és amikor csak tehetik, ölelgetik és szeretgetik őket. Rengeteg gyűjtést is szerveznek, de még ez sem elég. Nincs arra kapacitásuk, hogy egész nap velük foglalkozzanak, mindössze körülbelül napi 2 óra adatik meg erre. Mivel a szülők nem mondtak le róluk hivatalosan, így örökbe sem adhatóak, és az állami gondozásba kerülés is nagyon hosszadalmas és sokszor szintén sikertelen próbálkozás.
Ráadásul a kórházak anyagilag sincsenek jó helyzetben, nem arra vannak ugyanis berendezkedve, hogy a gyerekek ott lakjanak. Így gyakran még a gyógyszerekre sincs pénz, nemhogy pelenkára vagy popsitörlőre.
Itthon babamentő inkubátorok segítik a bajbajutott anyákat
Június 26-án a Heim Pál kórház babamentő inkubátora jelzett: egy 2800 grammos kisfiút tettek bele, akinek az egészségügyi dolgozók a Nyári Martin nevet adták. Magyarországon körülbelül száz babát helyeztek el a harmincegy kórháznál található inkubátorokban. Ha egy újszülött ide kerül, akkor a kórház értesíti a gyámhivatalt, és ezután elkezdődhet az örökbefogadási eljárás. Ha az anya nem az inkubátorban, hanem más közterületen hagyja a babáját, abban az esetben akár öt év szabadságvesztést is kaphat.
Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy a szülei gondját viseljék
Sarah Chai fotója a Pexels oldaláról
Az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének 7. cikkelye kimondja, hogy minden gyereknek “amennyire lehetséges, joga van ismerni a szüleit, és ahhoz, hogy szülei viseljék gondját”. Ha azonban egy gyereket elhagynak, akkor ez a jog sérül.
A gyerekek elhagyásának fő okai a következők lehetnek:
- szegénység,
- anyagi nehézségek,
- szülés utáni depresszió,
- mentális betegség,
- egyedülállóság,
- a megszületett gyerek fogyatékossága,
- fogamzásgátlási ismeretek hiánya,
- családsegítő szolgáltatások hiánya.
A magyar jogszabályban sem szerepel a gyerekek elhagyása
Magyarországon sincs statisztika arról, hogy vajon hány gyereket hagynak a kórházakban, vagy hány babát helyeztek el az inkubátorokban, és hogy ezek az újszülöttek egészségesek voltak-e. Ahogy azt sem tudni, hogy a végül örökbeadott gyerekek sorsa hogyan alakult.
Ha szeretnéd támogatni az elhagyott gyermekeket, velük vedd fel a kapcsolatot: "Elfelejtettek..." - adománygyűjtés kárpátaljai "elfelejtett" gyermekeknek
Indexkép: Jill Nissen képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)