Hazánkban az elmúlt két évben 4 ezrelékre csökkent a csecsemőhalandóság aránya, ez mintegy 20 százalékos javulást jelent ebben az időszakban. A szakemberek szerint a kedvező változásokban az új orvosi műszerek és modern módszerek alkalmazása mellett kiemelkedő szerepe van az anyatejes táplálásnak is. Az elmúlt években a magyar koraszülött osztályokon is előtérbe kerültek azok az eljárások, amelyek a kis súllyal született gyermekek túlélési esélyeit bizonyítottan javítják. Ilyen módszer többek között az édesanyák bevonása a koraszülött gyermek ápolásába, a bőr-bőr kontaktus biztosítása, valamint az anyatejes táplálás. A legújabb kutatások szerint az anyatej a koraszülöttek számára nemcsak táplálékot jelent, hanem bizonyos betegségek megelőzésében és gyógyításában nem helyettesíthető hatóanyag. Például a fertőzések megelőzésében a korán megkezdett anyatejes táplálás minden korábban alkalmazott eljárásnál és gyógyszernél hatásosabbnak bizonyult.
Az anyatejes táplálás nemcsak a koraszülött, de minden csecsemő számára kiemelkedően fontos. Az anyatej összetétele ugyanis folyamatosan igazodik a gyermek igényeihez, a benne lévő tápanyagok a gyermek fejlettségének megfelelőek. A szoptatás számos hosszútávú kedvező hatása közül kiemelendő, hogy kedvezően hat az intellektuális fejlődésre, csökkenti az elhízás, a felnőttkori szív- érrendszeri betegségek valamint a cukorbetegség kialakulásának rizikóját.
Hazánk néhány éve még kiemelkedő helyen állt az anyatejes táplálás tekintetében Európában, azonban az elmúlt fél évtizedben közel 15 százalékkal csökkent a három hónapos korig kizárólag anyatejjel táplált csecsemők aránya. Ennek a kedvezőtlen változásnak a megállítására négy vezető neonatológus – Dr. Szabó Miklós, Dr. Gárdos László, Dr. Kovács Tamás és Dr. Nádor Csaba - szakmai felhívást fogalmazott meg az anyatejes táplálás támogatására. A felhívást a hétvégén, Nyíregyházán megrendezett Magyar Perinatológiai Társaság XIV. Tudományos Kongresszusán tették közzé. A deklaráció szakmai tartalmát egyöntetűen támogatják a vezető neonatológusok és szülészek is.
A felhívás a legfrissebb tudományos bizonyítékokra és ajánlásokra támaszkodva sorolja fel azokat a teendőket, amellyel a szakemberek, az orvosok, ápolók és védőnők a mindennapok gyakorlatában leginkább elősegíthetik az anyatejes táplálást és szoptatást.
A deklaráció egyaránt kitér a megszületés utáni közvetlen időszak, a kórházban töltött idő és a későbbi fejlődési időszak teendőire, valamint külön tárgyalja az egészséges csecsemőkkel és a koraszülöttekkel kapcsolatos feladatokat. A kezdeményező szakemberek szeretnék elérni, hogy minél több hazai szakmai és civil szervezet, kórházak, gyógyító intézmények támogassák és kötelezzék el magukat a megfogalmazott célok megvalósítására. Bíznak abban, hogy kezdeményezésük önmagában javítani fogja Magyarországon a szoptatás és anyatejes táplálás gyakoriságát. Ugyanakkor hosszabb távon törekvésük az is, hogy meggyőzzék a döntéshozókat, hogy újra induljon Magyarországon olyan hosszú távú kormányzati program, amely megkülönböztetett figyelmet szentel az anyatejes táplálásnak és szoptatásnak. Íme, a felhívás:
FELHÍVÁS AZ ANYATEJES TÁPLÁLÁS
ÉS A SZOPTATÁS SZAKMAI TÁMOGATÁSÁRA
Cselekvési terv: Megelőzés és gyógyítás az evidenciák mentén
Dr. Gárdos László neonatológus, gasztroenterológus, csecsemő- és gyermekintenzív szakorvos
Dr. Kovács Tamás neonatológus, gyermekkardiológus szakorvos
Dr. Nádor Csaba neonatológus, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos
Dr. Szabó Miklós neonatológus, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos
A kizárólagos szoptatás a csecsemőtáplálás biológiai normája, megvalósulása közegészségügyi kérdés. A gazdaságilag fejlett országok közül 2008-ban Magyarország vezető pozíciót tudhatott magáénak a 3 illetve 6 hónapos korig történő kizárólagos szoptatás arányában.
Azóta azonban folyamatosan csökkenő tendencia mutatkozik. Az egészségügy szereplőinek és szakembereinek elsődleges szerepe van a kedvezőtlen trend megállításában és a szoptatás támogatásában. A szoptatással és anyatejes táplálással kapcsolatos elvek közül az alábbiak érvényre juttatását és megvalósítását tartjuk a legsürgetőbbnek a magyarországi egészségügyi ellátórendszerben.
Egészséges újszülöttek
Kórházban
- A szoptatásra való felkészítést a várandós gondozás 32. hete előtt meg kell kezdeni.
- Az anyatejes táplálást (táplálásra tett kísérleteket) a megszületést követő első életórákban meg kell kezdeni, optimális esetben már a szülőszobán.
- Közvetlenül a megszületés után legalább egy órán keresztül biztosítani kell az anya és újszülött háborítatlan bőrkontaktusát.
- A szülést követően az édesanyának szakszerű és hatékony segítséget kell nyújtani a szoptatás elősegítéséhez.
- A kórházi tartózkodás alatt biztosítani kell az újszülött és az édesanya folyamatos együttlétét (24-órás rooming in).
- Az igény szerinti szoptatás érdekében a mellre helyezések számát nem szabad korlátozni.
- Az első életórákban a mellre helyezési kísérletet nem válthatja ki helyettesítő folyadék (tea, cukos oldat, tápszer stb.) alkalmazása.
- Csak a bizonyítottan elégtelen tápanyag bevitel és / vagy súlyállás eseteiben indokolt csecsemőtápszer biztosítása. Megelőzési céllal csecsemőtápszer rendelése (receptírás) indokolatlan, a szoptatás sikerességének esélyét csökkenti.
- A hazaadáskor a szoptatás sikerességéről meg kell győződni, ezt dokumentálni kell. A hazaadás biztonságos és optimális, ha az újszülöttnek megindult a súlyfejlődése.
- A szoptatás megszakítását nem indokolja anyai röntgen vizsgálat, vagy kontrasztanyag adása. A szoptatás anyai gyógyszerszedés miatt történő megszakítása előtt neonatológus szakorvossal kell konzultálni. Rendkívül kevés azon gyógyszerek száma, melyek esetében a szoptatást mindenképpen fel kell függeszteni.
Egészséges újszülöttek táplálása
Hazaadást követően
- Hat hónapos korig a kizárólagos és igény szerinti szoptatás folytatása javasolt gesztációs kortól, születési súlytól függetlenül.
- Az igény szerinti szoptatás folytatása időkorlát nélkül javasolt.
- Csak a bizonyítottan elégtelen tápanyag bevitel és / vagy súlyállás eseteiben indokolt csecsemőtápszer biztosítása. Megelőzési céllal csecsemőtápszer rendelése (receptírás) indokolatlan, a szoptatás sikerességének esélyét csökkenti.
Koraszülöttek táplálása
Hazaadást követően
- Kezdetben módosított igény szerinti szoptatás, majd hat hónapos korig kizárólagos igény szerinti szoptatás folytatása javasolt gesztációs kortól, születési súlytól, alapbetegségtől függetlenül.
- Az igény szerinti szoptatás folytatása időkorlát nélkül javasolt.
- A fejlődés monitorizálásánál a súlyfejlődés megítélése mellett jelentős szempont a fejkörfogat rendszeres mérése.
Koraszülöttek táplálása
Kórházban
- Az anyatejes táplálás gesztációs kortól, születési súlytól, alapbetegségtől függetlenül az elsődlegesen választandó táplálási mód, ellenjavalat rendkívül ritkán fordul elő.
- Az anyatejes táplálást a megszületést követő első életórákban meg kell kezdeni, optimális esetben már a szülőszobán.
- A kizárólagos enterális táplálást a második posztnatális hétig lehetőleg föl kell építeni.
- A mellről való táplálást minél hamarabb meg kell kezdeni.
- Biztosítani kell, hogy az anya és a gyermek bőr-bőr kontaktusa már az első életórákban, lehetőleg a szülőszobán megvalósuljon.
- Az anyatej fortifikálása, tápanyagokkal való dúsítása a koraszülött táplálási toleranciája és/vagy az anyatej tápanyag tartalmának a függvényében ajánlott.
Koraszülöttek táplálása
Anyatej hiányában
- Anyatej hiányában koraszülötteknek donor nőitej adása javasolt.
- Optimális esetben azonos gesztációs korú koraszülött édesanyjának a teje adandó.
- A donor nőitejet a makronutriens tartalom meghatározása alapján megfelelő szupplementációval célszerű adni.
Mesterséges táplálás
A szoptatni nem kívánó, vagy a szoptatást az ajánlottnál hamarabb abbahagyó anyát is támogatni kell. Mindent el kell követni, hogy a mesterséges táplálás megfelelő módon, biztonságosan történjen.
Fotó: Aurimas Mikalauskas/flickr
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)