|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
2008-óta folyamatos munkaviszonyom van, bruttó bejelentett bér: 162700.- Ft. Első gyermekem 2011.12.19-én született, második 2013.09.30, a harmadik babát 2015.decemberére várjuk. Jelenleg gyeden vagyok a második babával. Kérdésem az lenne, hogy a harmadik babával hogyan számolják az ellátásokat? Mennyi lenne a csed, illetve a gyed? Mikortól érdemes igényelnem a csed-et? Mivel októbertől gyesen leszek, lehetséges-e, hogy táppénzre menjek? Ebben az esetben kapnám a gyest és a táppénzt is? Ehhez jeleznem kell-e a munkáltatómnál, hogy vissza mennék dolgozni (kell-e akár egy napot is ténylegesen dolgozni, vagy mehet egyből a táppénz?)? Ha működőképes a táppénz, az jelent-e bármi hátrányt a későbbi csed összegére nézve? Illetve akár előbb is lehetséges-e táppénzre menni, még gyed alatt?
A másik kérdésem, hogy a családi adókedvezményt hogyan lenne legcélszerűbben igényelni? Jelen pillanatban párom kéri az egyik, én a másik gyermek után. Június elejétől igényelhetnék a magzat után is. Ebben az esetben, ha párom minimálbérre van bejelentve , mennyit tudnák maximálisan érvényesíteni? Tudni kell, hogy párom csak papíron keres ennyit, minden járulékot saját maga után fizet (munkavállalói és munkáltatóit is). Abban az esetben, ha a bejelentett bérét megemelnék, mennyi az a maximum összeg, hogy megérje akár a magasabb járulékot fizetni a nagyobb családi kedvezmény reményében? Egyáltalán lehet e ilyennel taktikázni?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv, Rita
Ebtv. 39. §(1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
Másik megoldás, hogy a gyest apuka kéri, de akkor vissza kell tőle venni a csed kezdetétől, mert csak egy szülőnek jár egyszerre több ellátás.
A csed és a gyed alapja bármit csinálsz is, az aktuális szerződés szerinti bér. Ebből csontra kihasznált családi kedvezménnyel nettó 116.000 Ft körüli csed és gyed lesz.
Családi kedvezmény: 3 gyermeknél havi 99.000, ebből egy 105.000 Ft-os minimálbérből 34.650 Ft-ot lehet kihasználni. Ehhez úgy kell kitölteni a nyomtatványt, hogy 216.563 Ft után kéri, mert ennyi az adó- és a járulékalap együtt, amiből 34.650 Ft a tényleges kedvezmény. A Te részedről meg úgy lehet kitölteni, hogy a maradék után kéred, aminek az alapja 402.187 Ft. A táppénzből és a csedből nem jön le járulék, úgyhogy nem fogod tudni kihasználni az egészet, de a bevallásban visszajöhet egy kis pénz, mert a májusig levont adóval szembe lehet állítani a júniustól érvényesíteni nem tudott összeget.
A párod optimális bruttó bére különböző a táppénz, a csed és a gyed időszaka alatt, mert a 3 ellátásból 3 eltérő összegű kedvezményt tudsz érvényesíteni. A gyed már hosszan stabil lesz, úgyhogy ehhez képest látom értelmét a számolgatásnak. 162.700 Ft-os szerződés szerinti bér után a bruttó gyed 31 napos hónapban 117.670 Ft, ebből 30.594 Ft kedvezményt tudsz érvényesíteni. A maradéknak a teljes kihasználásához a férjednél egy bruttó 208.000 Ft-os bér kellene.