|
Kérdezz-felelek
Közalkalmazott vagyok, 2001 szeptemberében kezdtem dolgozni a közoktatásban (1977 októberében születtem), azóta folyamatos a munkaviszonyom. Kisfiam 2012. április 3-án született. Ezt megelőzően 2011. október 4-től táppénzen (ekkor garantált illetményem 154.400.- volt), a kicsi születését követően tgyás-on (2012. szept. 17-ig), azt követően gyed-en (2014. április 3-ig), majd gyes-en voltam/vagyok: a gyes 2015. április 3-án jár le (ekkorra kérnem kellett a fizetési nélküli szabadságot a munkáltatómtól). A fizetésemet eközben többször emelték, most 264.300 Ft. Második kisfiamat várom, a szülés várható időpontja 2015. június 23., táppénzt ezalatt nem vettem igénybe, nem is dolgoztam a gyes mellett.
Sajnos nagyon későn kezdtem gondolkodni azt illetően, hogyan érné meg jobban a második várandósságom során a különböző lehetőségeket kihasználni.
Kérdéseim a következők:
1.Mit érdemes ezután igénybe venni, és hogyan? Kivegyem a felhalmozódott szabadságomat, vagy menjek táppénzre?
2. Mennyi szabadság járna nekem ennyi távollét után?
3. A csed-et, gyed-et így mi szerint számítják? Mennyire csed-re, gyed-re számíthatok? Félek, hogy nagyon kevés lenne, mivel előzőleg gyed-en, gyes-en voltam. Olvastam a 12 napos táppénzes lehetőségről, de nem vagyok benne biztos, jól értem-e. Szeretném tudni, ez engem érint-e, és ha igen, hogyan?
4. Fenyegethet-e a felmondás lehetősége a szülésig tartó időszakban?
Egyelőre ezek a kérdések foglalkoztatnak leginkább.
Válaszát előre is köszönöm!
Ezekkel a dátumokkal a minimálbér alapú gyed nem fenyeget, tehát önmagában emiatt nem kell táppénzre menni.
Szabadságot nem számolok, közalkalmazottakéhoz ráadásul nem is értek.
A terhesség, a kereőképtelenség és a gyed, gyes külön-külön is felmondási tilalom.