|
Kérdezz-felelek
2007. decemberétől 2012. júliusáig egy multinál dolgoztam, míg el nem mentem első gyermekemet megszülni, aki 2012.11.11-én látta meg a napvilágot. 2014. augusztus 25-től kiadták a szabadságaimat, és 2014. szeptember 22-től visszaálltam régi munkakörömbe (ekkor kezdődött a tényleges munkavégzésem). Nagyjából ebben az időben tudtam meg, hogy érkezik második gyermekünk, aki várhatóan 2015. május 18-án érkezik.
Kérdéseim a következők lennének:
1. Él még a 180 napos törvény a két gyermek közötti időszakban?
2. A tények ismeretében meddig kell dolgoznom, hogy azokat az illetményeket megkaphassam amit az első gyermeknél? (TGYÁS, majd GYED)? Helyesen számoltam, amikor nagyjából március 1-jéig terveztem a munkát? A szabadságok beleszámítanak ebbe a 180 napba?
Hálásan köszönöm válaszát!
Tímea
A szabadság bérezett nap. Bérezett napból legalább 120-nak kell lennie február 28-ig ahhoz, hogy egy májusban induló csed korlátlan legyen. Ez már most bőven megvan. Nem lett volna egy hátrány, ha legalább annyit írsz a béredről, hogy több-e, mint a minimálbér kétszerese, a válasznál azt feltételeztem, hogy több. (Ha kevesebb, akkor nincs miről beszélni, mert akkor akárhány bérezett napból is ugyanolyan összegű csed lesz.)
A gyedhez még minimálbér kétszerese fölötti bérnél is mindegy, hogy van-e valamilyen nevezetes számú bérezett napod, mert a maximális összeg miatt minimálbér kétszerese alapúnál eleve nem lehet több, ennél kevesebb bérrel pedig a kevesebb átlag az alap.