|
Kérdezz-felelek
Mindenekelőtt érdeklődni szeretnék, hogy a táppénz és a gyes biztosítási jogviszonynak számít-e?
Jelenleg gyesen vagyok. Ha szeretnék még egy babát, akkor az már biztos, hogy a gyes lejárta után születne. A fizetés nélküli szabadságomat a gyermekem harmadik szülinapjáig engedélyezte a munkáltatóm. Ha útban lenne a második baba mehetnék-e automatikusan a harmadik szülinapot követő napon táppénzre?
Vagy kezdjem el kivenni a szabijaimat, és utána táppénz? Ebben az esetben jelezzem a munkába történő visszatérési szándékomat? Hány nap szabit ildomos kivenni, az összeset? Szabi alatt történjen a "más állapot" bejelentése a munkáltatónak?
Szabi kivét majd táppénz esetén az ellátások alapja a minimálbér kétszerese bruttó 279.000 ft fizu esetén?
Bizonytalanságom megszüntetése érdekében valamennyi kérdésemre választ várok!
Köszönettel: Zilizali
Ami az automatikus táppénzt illeti, a gyakorlat, amihez az orvosok is asszisztálnak az, hogy tényleg automatikusan megy mindenki táppénzre, aki terhes, pedig a terhesség nem feltétlen jelenti azt, hogy valaki nem tud dolgozni.
A terhességet minél hamarabb jelentsd be, semmilyen hátrány nem ér emiatt, mert felmondási tilalom véd, egyszerűen csak tudni fogja a munkáltató, hogy hogy (ne) tervezzen Veled.
A gyes lejártát követően a munkáltató elkezdi kiadni a szabadságot. Ezt addig teheti, amíg keresőképtelen leszel. Mivel nem lesz 120 bérezett napod, teljesen mindegy, hogy hány nap szabadságot veszel ki, bármennyi lesz is 0 és az összes nap között, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese.