|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Megkaptam postán a felmondásomat! Mit ne mondjak elég érdekes. 2014. júniusában vett fel az a cég aki időközben eltűnt az éterben és átvette az őröket egy másik cég aki felmondott most minden indok nélkül. Vagyonőrként dolgoztam egy Szupermarketben és szeptember 26.-ától amikortól kirúgtak ( törvénysértéssel )senki nem foglalkozott velem, sőt a szeptemberi bérlapomat a mai napig meg sem kaptam. Ebben a felmondólevélnek nevezett valamiben az van,hogy az új cégnél 10.hó 01.-től 11.hó 17.-ig.dolgoztam ( úgy, hogy munkaszerződés nem volt vele). Akkor, hogy mondhatott fel? Az új cégnél állományban voltam 10.hó 01.-től 11. hó 17.-ig, senkinek eszébe nem jutott, hogy munkát adjon ( jó ez csak álom!nem feltételeztem ilyet, de akkor miért húzta 1,5 hónapig?)! Arról már nem is beszélve,hogy a boltból való kirúgásomról senki említést nem tett. Most még arra leszek kíváncsi, hogy az elküldött táppénzem mikor és hogyan fizetik ki,( táppénzen: november 03-november 23.-ig ). Ma 2014. december 17. és nem utalta a táppénzem a cég. 2014. november 24.-én tértivevényesen küldtem a cég címére a táppénzes papírom. A jogtárban olvastam, hogy a mindenkori fizetésekkel együtt kell utalni a cégnek, 15 napot a cég fizet a fennmaradó napokat a TB. Szeretném tudni, hogy merre lépjek tovább??
Tisztelettel
Péter
Ami a táppénzt illeti, ha kifizetőhely a cég - ez nem derült ki - és minden adat rendelkezésre áll, akkor 18 napon belül kell utalni a táppénzt. Ha az első adag két számfejtés közé esik, akkor hóköziként. Ez az elmélet, a gyakorlatban inkább megvárják vele a következő havi bérutalást. Ha nem kifizetőhely, akkor 5 napon belül kell továbbítani egy foglalkoztatói igazolás nevű 4 oldalas nyomtatvánnyal a cég székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárhoz és majd ők utalnak 18 napon belül. Ez is csak elmélet, mert van, hogy hónapokat ülnek a munkáltatók a táppénzes papírokon és pl. Budapesten 1-2 heteket késik az egészségbiztosító is az utalással. És a 18 nap is csak akkor van így, ha minden rendben van, ha nem, akkor húzódik.
Ez több szempontból sem lesz rendben, úgyhogy az a sejtésem, hogy a végén egyetlen Ft táppénzt sem fogsz kapni. Hogy nov. 17-23-ra semmiképpen, az hétszentség, mert ott nem volt jogviszonyod, a munkaviszony vége után pedig már sokéve nem jár passzív jogon táppénz.
Az előtte lévő időszakkal meg az a gond, hogy ha okt. 1-nov. 3-ig nem dolgoztál, állásidőt meg nyilván nem fog az ilyen cég fizetni, tehát ha ahogy sejtem, ott egyáltalán nem volt béred, akkor ott nem ketyegett a biztosításod és ha ilyen napból 30-nál több van egymás után, akkor megszakad a biztosítás. Ha megszakad, akkor utána a folyamatos biztosításban töltött idővel megegyező számú napra jár táppénz, ez Neked nov. 2-ig kereken 0 nap lesz. De hátha valamit nem jól értettem vagy következtettem ki (leginkább az állásidőt) és akkor nem lesz igazam - kívánom Neked, hogy így legyen. Nov. 3-tól az évi 15 munkanapból időarányosan járó 4 nap betegszabit mindenképpen ki kellene a cégnek fizetni, de hogy ezután jogosult leszel-e táppénzre, az már kétséges.
Fuss egy kört az egészségbiztosítónál a táppénz miatt, ha kifizetőhely a cég, akkor is fordulhatsz hozzájuk segítségért, de legyél rá felkészülve, hogy az előzőek miatt a végén nem fogsz táppénzt kapni. Ha nem 0 Ft volt a másfél havi béred, hanem valamit kifizettek, akkor viszont előbb vagy utóbb meg fogod kapni a közreműködésükkel.
Ha van hozzá kedved, időd és türelmed, akkor a betegszabadság és az állásidő miatt mehetsz bíróságra - most, hogy vannak kilépőpapírjaid, a költségmentességet tudod velük igazolni, tehát ez a része pénzbe nem kerül.