|
Kérdezz-felelek
Nagyon köszönöm tegnapi kérdéseimre adott válaszát!
Újabb kérdések merültek fel bennem, kérem segítségét!:
1. Ha TB-ellátás nélkül vagyok fizetés nélküli szabadságon (mert lejárt a GYED), akkor ebben a munkaviszonyomban nem vagyok biztosított? Hogyan kell érteni az 1997. évi LXXX. törvény 8§ a) pontját? A munkaviszonyom 2012 márciusától folyamatos.
2. Újabb gyermek születése esetén a jogosultsághoz szükséges 365 napi biztosítási időbe beleszámít a TB-ellátás nélküli fizetés nélküli szabadság ideje is, vagy csak a TGYS, GYED, GYES, munka, rendes szabadság, betegszabadság, táppénz ideje?
3. a) Ha fizetés nélküli szabadság után munkába állok (pl. kiveszem a rendes szabadságom), majd táppénzre megyek még 2014-ben, akkor a táppénzszámítás szempontjából irányadó időszak a 2013-as év? Ha ebben az évben végig TGYS-en majd GYED-en voltam, ezért nincs bérezett napom, akkor a táppénzt az első gyermek születése előtti keresetemből állapítják meg, vagy abból a keresetből, amit közvetlenül a táppénz előtt (a fizetés nélküli szabadság után) kapok?
b) Mennyiben változik a dolog, ha 2015-ben megyek csak táppénzre?
(2014-ben: 3 hónap GYED, 6 hónap fizetés nélküli szabadság, majd 3 hónap GYES.)
4. Honnan tudhatom meg, hogy mennyi rendes illetve gyermekem után járó pótszabadságot vehetek ki egyik illetve másik munkaviszonyomban, ha visszamegyek dolgozni 2014-ben?
5. Írta, hogy GYES és táppénz csak akkor jár egyszerre, ha GYES mellett végzett munkából megyek táppénzre.
Az 1. munkaviszony után gyermekem 2 éves koráig jár a GYED. Ha már ez idő alatt visszamennék dolgozni a 2. munkahelyemre (ahol néhány nap múlva lejár a GYED), és úgy mennék el táppénzre akkor a gyermekem 2 éves kora után jogosult lennék a GYES-re is táppénz mellett, vagy csak akkor, ha a GYED lejárta után dolgozom/szabadságon vagyok, és onnan megyek (újra) táppénzre?
Válaszát előre is hálásan köszönöm!
2. Tgyás, gyed, gyes nem számít bele. Ez a másik jogviszonyban is így van. Munka, szabadság, betegszabi, táppénz beszámít. Most biztos adódik a kérdés, hogy hogyan alakul a jogosultsága annak, aki gyedbe, gyesbe szül, hiszen neki nagyrészt vagy szinte kizárólag ilyenek vannak a szülés előtti 2 évben. Ha az új gyedre jogosultság előtti 2 évben akár cak 1 napig is volt gyed, akkor az új gyed nem lehet rövidebb, mint az előző. Tehát 2 baba közötti 0 nap munkával is legalább annyi időre fog járni, ezt csak növelni lehet (ha még van hova növelni) munkával, táppénzzel.
3. A régebbi munkahelyen akár idéntől, akár jövőre indítva a táppénz alapja annyi lenne, mint az utolsó ellátásé, a gyedé volt. Az újabb helyen nem tudom megmondani, hogy egyáltalán jár-e táppénz, mert az a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, az pedig megszakad a fizetés nélkülivel.
4. A munkáltatótól, honnan máshonnan?
5. Ebben bizonytalan vagyok, azt tudom rá mondani, hogyha a gyes igénybejelentőn nem tünteted fel, hogy már táppénzen vagy, akkor mindenképp, egyébként passz.