|
Kérdezz-felelek
Segítségedet szeretném kérni egy a családomban felmerült eset kapcsán. Sógornőm 2014. április 8-ra van kiírva és sajnos nem fog járni neki sem a tgyás, sem pedig a gyed.
Felmerült, hogy esetleg az apuka igényelhetné meg a gyed-et (ha jól tudom, a tgyás csak az anyáknak jár). 2013. június végéig állt fenn a munkaviszonya, utána 3 hónapig munkanélküli ellátásban részesült. Jelenleg dolgozik, csak sajnos nem jelentette be a munkáltatója. A kérdésem az lenne, hogy:
1. Véleményed szerint mikortól kellene bejelenteni az apát ahhoz, hogy Ő igényelhesse meg a gyermek után járó GYED-et (még a baba születése előtt, vagy elég a 168 nap lejárta előtt valamivel)? 200.000 Ft-ra gondoltunk, hogy közel maximális ellátást kaphassanak de a járulékokat Nekik kell fizetni. Ezért nem mindegy hány hónapig kell fenntartani a jogviszonyt.
2. Jól tudom, hogy a tgyás idejére az anyuka GYES-t igényelhet, amit az apuka GYED igénylésének napja előtt le kell mondani?
3. Szerinted járható ez az út? Apa kapja a GYED-et és lehet, hogy mellette még dolgozni is fog?!
Előre is köszönöm szépen a segítségedet!
Üdvözlettel,
Dóri
Minél többet töltene, annál tovább kaphatna gyedet, de többe kerül egy havi maximális gyedhez szükséges bért lejárulékolni, mint amennyi utána a gyed, úgyhogy nem mondom, hogy legyen minél hosszabb a munkaviszonya.
2 hónap 200.000-rel jó lesz.
2. Pontosan.
3. 1 éves korig nem lehet gyed mellett dolgozni. Utána igen. Ha marad bejelentve - fizetés nélkülire megy 1 éves korig, nem szűnik meg a munkaviszony - , akkor nyugodtan dolgozhat a valóságban, nem lesz belőle gondja. Bárki munka közben találja, azt fogja látni, hogy ő egy hónapok óta bejelentett alkalmazott. Aki tegnapelőtt tért vissza a munkába a gyedről és még nem jelentette be, mert 5 napja van rá.