|
Kérdezz-felelek
Gyermeket szeretnénk a párommal. Konkrét siker még nincs, de felkészülten szeretnénk állni, ha eljön az örömteli pillanat. Tanulmányoztam a szabályokat, de a lényeg mégsem derül ki számomra, sok az ellentmondás is. Emiatt sok hozzászólást elolvastam itt, de pont az én esetemhez nincs igazán hasonló. Ezért bátorkodom zavarni, lehet, hogy buta kérdésekkel. 15 évnyi folyamatos munka és TB-fizetés után nem szeretnék elesni a támogatásoktól pusztán azért, mert az utóbbi 2 évem nem alakult valami jól foglalkoztatásügyileg.
Kiindulás: Gyermekem 2014 szeptembere előtt nem tud születni, de szeretnénk, ha ahhoz közeli időpontban mégiscsak…
Utóbbi 2 év munkaviszonyai:
2012.01.01 – 03.31. 8 órás munkaviszony minimálbéren kft-nél.
2012.04.01 – 12.31. 8 órás, határozott idejű, szerződéses munkaviszony uniós _intézménynél_ Brüsszelben (magas fizetéssel).
2013 végig: regisztrált munkanélküli, 6660 forint megfizetése mellett. Ebben volt összesen 46 ellátásos nap (04.02.–05.17.)
BT-ben jelenleg kültag vagyok (kb. 2012. novembere óta, előtte beltag voltam.)
Ha helyes a gondolatmenetem, akkor a 2013 egy ’üres’ év volt, leszámítva az ellátott másfél hónapot, ezért nagyon sürgősen állásba kell kerülnöm, hogy egy potenciális 2014 szeptemberi-decemberi szülés esetén egyáltalán az elméleti esélye megmaradjon a Tgyás, Gyed jogosultságnak. (Előbbire 180 napot is és 365 napot is olvastam feltételként, utóbbira 365 napot, de nem tudom, mi minden számít bele, azt sem, hogy a gyedhez számít-e a tgyás időszaka).
2014-ben nem nagyon van kilátás foglalkoztatásra, lehet, hogy sikerül uniós időszakos állás, de nem biztos.
Mit tegyek? Gondolom, kutassak fel bármilyen állást bárhol, bármilyen áron…
1. Elegendő részmunkaidős foglalkoztatás is?
2. Abban a BT-ben, ahol kültag vagyok, foglalkoztathatnának-e esetleg úgy, hogy később jó legyen?
3. Uniós intézménynél betöltött állás beleszámít-e egyáltalán a jogosultsági napokba?
4. Esetemben milyen/melyik munkaviszony alapján számítanák a Tgyás/Gyed mértékét, ha kapnék? (Mivel 2013-ban, ami a megelőző év egy 2014-es szüléshez, nem volt fizetésem, csak a 46 nap munkanélküli.) Ha 2014-ben év közben esetleg állást váltok, akkor mi a helyzet?
5. Olvastam a méltányossági alapon történő ellátásról is: feltételezem, hogy ezt inkább a 365 naphoz közeli anyukák kapják meg, ha megkapják. Erről tud mondani bővebbet?
Mi a véleménye? – ha már ilyen béna voltam, hogy nem tudtam 2013-ban szülni :-)
Köszönöm szépen
Bonaventura
Mivel az ellátások alapja csak az utolsó helyen szerzett jövedelemből számítódik, ezért lényegtelen, hogy az utolsó előtti helyen mennyire vagy bejelentve. Egy napi 2 óra bruttó 26.000-rel egyelőre teljesen jó. Ennek a közterhe nem sokkal több, mint az egészségügyi szolgáltatási járulék. A részmunkaidőnek azért nincs jelentősége, mert a 2 órás biztosítás idő szempotjából egyenértékű a 8 órással, a bér meg azért nem érdekes, mert úgysem ez lesz az ellátások alapja.
Az majd az a 8 órás bér lesz, amit a 2 órás munkaviszonynak a terhesség 3. hónapja utáni megszűnését követően létesítesz bruttó 210.000 Ft-os bérrel. Innen 2-3 hónap járulékolás után el lehet menni táppénzre. Az nem befolyásol semmit és sokkal jobb a központi költségvetés másik oldalával kapcsolatban állni.
Ha uniós intézménynél dolgozol, amikor szülsz, akkor ezeknek saját szabályaik vannak, azapján lehetsz jogosult valamilyen ellátásra. Itthon aktuális biztosítás jogviszony hiányában nem leszel jogosult tgyásra és gyedre. A 365 napba beszámít, de ez nem hazai biztosítási jogviszony, így a másik jogosultsági feltételt nem teljesítenéd.
A méltányossággal kapcsolatban elég sok infót találsz a olvashatsz a kérdések között. Ha az ajánlottakat megléped, akkor nem lesz szükséged rá.